Trump dokončuje zostavovanie vlády: zdravie, ekonomika a bezpečnosť sú priority
47. novozvolený prezident USA Donald Trump počas troch týždňov zostavil svoj budúci vládny tím. Silný vplyv budú mať ľudia z jeho domovskej Floridy a z inštitútu „America First Policy Institute“.
V utorok (26. 11.) vyhlásil 47. znovuzvolený prezident USA Donald Trump, že zostavenie jeho budúceho vládneho tímu je dokončené. V ten istý deň jeho členovia a členovia odchádzajúcej administratívy prezidenta Joea Bidena podpísali memorandum o porozumení. Vedúca prechodného tímu Susie Wilesová oznámila médiám podpis memoranda. Dohoda znamená, že sa môže oficiálne začať spolupráca na hladkom odovzdaní vládnych záležitostí.
Trump tak zostavil svoj tím len tri týždne po svojom víťazstve v prezidentských voľbách v USA. To znamenalo podstatne kratší proces výberu než počas jeho prvého funkčného obdobia, alebo v porovnaní s jeho predchodcami. Napríklad Barack Obama predstavil niektorých členov vlády až v decembri, rovnako ako George W. Bush v roku 2000. Väčšinu nominantov musí ešte potvrdiť Senát.
Žiadni politici republikánskeho establišmentu
Pohľad na nominovaný vládny tím odhaľuje niektoré významné trendy. V priemere sú nominanti výrazne mladší ako počas Trumpovho prvého funkčného obdobia. Okrem toho sa novozvolený prezident už nespolieha na ľudí z republikánskeho establišmentu spojených s Bushovou érou alebo s rokom 2010.
Trump počas svojho prvého prezidentského obdobia mnohých z nich obvinil z nelojálnosti. Fluktuácia bola vysoká – vystriedalo sa napríklad päť ministrov obrany. Niektorí bývalí členovia jeho administratívy po skončení svojho pôsobenia napísali knihy, v ktorých vzniesli voči 45. prezidentovi vážne obvinenia.
Okrem toho viacerí funkcionári v budúcom Trumpovom tíme pochádzajú z podnikateľského prostredia. Je v ňom tiež nadpriemerný podiel ľudí z Floridy, nového domova budúceho prezidenta. V posledných rokoch sa republikánom podarilo premeniť tento bývalý nerozhodnutý štát (swing state), v ktorom zvíťazili Bill Clinton a Barack Obama a v ktorom v roku 2000 rozhodlo o voľbách len 537 hlasov, na pevnú baštu republikánov.
Schopnosť konať v zložitej globálnej politickej situácii
Jedným z dôvodov rýchleho vytvorenia tímu bude pravdepodobne to, že Trumpova vláda musí byť schopná okamžite konať vzhľadom na zložitú globálnu situáciu. Súhlas Joea Bidena s ukrajinskými útokmi na ciele ďaleko v srdci Ruska a agresívna rétorika v EÚ robia situáciu vo východnej Európe čoraz nebezpečnejšou. Trump nedávno vymenoval vlastného osobitného vyslanca pre Rusko a Ukrajinu, bývalého generála Keitha Kellogga.
Medzi ďalšie konfliktné oblasti patrí Blízky východ. Izrael rozšíril svoju vojnu na niekoľko frontov, Irán mobilizuje svojich zástupcov a partner NATO Turecko sa dostáva do konfrontácie s Jeruzalemom.
V centre pozornosti budúcej americkej administratívy bude aj Čína. Pred komunistickým režimom opakovane varovali tak dezignovaný minister zahraničných vecí Marco Rubio, ako aj pravdepodobný budúci šéf CIA John Ratcliffe a poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz. Dezignovaný minister obrany Pete Hegseth nedávno v relácii „Shawn Ryan Show“ vyhlásil:
Recepty pre hospodárstvo: clá, daňové úľavy a škrty vo výdavkoch
Ďalším cieľom budúcej Trumpovej administratívy bude udržať hospodársku životaschopnosť USA. Hlavnou zásadou je, že daňové úľavy pre občanov a podniky by mali ísť ruka v ruke s výrazným znižovaním vládnych výdavkov. Vyššie clá by zároveň mali priniesť peniaze do rozpočtu a vyvinúť tlak na ostatné vlády, aby otvorili svoje trhy pre americké výrobky.
Dezignovaný minister obchodu Howard Lutnick vidí túto stratégiu ako „win-win situáciu“, uviedol v októbri pre CNBC. Buď zarobíte veľa peňazí vďaka príjmom z ciel, alebo prinesiete do krajiny produktivitu a pracovné miesta.
Dlhoročný investičný bankár Scott Bessent má zabezpečiť rozpočtovú disciplínu v samotnej krajine. Jeho východiskovým bodom je, že Washington má „problém s výdavkami“ a že finančnú situáciu môže zlepšiť len rastúca ekonomika.
Výrazná zmena orientácie v oblasti zdravotnej starostlivosti
Ďalšiu výraznú zmenu v porovnaní s odchádzajúcou vládou možno pozorovať v oblasti politiky zdravotníctva. Dezignovaný minister zdravotníctva Robert F. Kennedy nastupuje do úradu s prísľubom „urobiť Ameriku opäť zdravou“ a podrobiť farmaceutický priemysel prísnejšej kontrole.
Do toho zapadá aj vymenovanie Dr. Martyho Makaryho za šéfa Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Dr. Davea Weldona za šéfa Úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Obaja sa počas pandémie koronavírusu preslávili jasnou kritikou pandemických opatrení, ktoré výrazne zasahovali do občianskych slobôd. Teraz chcú „obnoviť dôveru verejnosti“.
Súčasná šéfka CDC Dr. Mandy Cohenová na rozdiel od Makaryho a Weldona nevidí dôvod na rozsiahle prehodnotenie opatrení týkajúcich sa koronavírusu. „Bolo vykonané množstvo práce na zozbieranie spätnej väzby,“ vysvetlila svoj pohľad.
Dr. Mehmet Oz má naopak reformovať programy Medicare a Medicaid a prispôsobiť ich tak, aby boli finančne zvládnuteľné aj do budúcnosti. Tím Trumpovej administratívy v oblasti zdravotníctva dopĺňa Janette Nesheiwatová na pozícii hlavnej lekárskej inšpektorky.
Trump obsadzuje energetické rezorty ľuďmi s podnikateľskými skúsenosťami
V energetickom sektore dominujú ľudia s bohatými biznisovými skúsenosťami. Guvernér frakovacej bašty – Severnej Dakoty – Doug Burgum bude nielen ministrom vnútra, ale aj šéfom novozriadenej Národnej energetickej rady. Budúci minister energetiky Chris Wright tiež pochádza z frakovacieho prostredia.
Podľa Trumpa by obaja mali z USA urobiť dominantného hráča v energetickom sektore – čo podľa amerického denníka Epoch Times znamená bezpečné a cenovo dostupné dodávky pre krajinu a silnú pozíciu na svetových trhoch. Zároveň by sa mala znížiť byrokracia a obmedzenia s cieľom podporiť výrobu a inovácie.
Spolu s Johnom Ratcliffom, ministerkou poľnohospodárstva Brooke Rollinsovou, generálnou prokurátorkou Pam Bondiovou a ministerkou školstva Lindou McMahonovou by sa v prípade potvrdenia v Senáte stali súčasťou administratívy štyria spolupracovníci z „America First Policy Institute“.
V Senáte sa očakáva chúlostivé vypočúvanie
Očakáva sa, že Senát väčšinu kandidátov bez problémov potvrdí. Kritické otázky by sa mohli vyskytnúť v prípade Peta Hegsetha, voči ktorému existuje obvinenie zo sexuálneho obťažovania z roku 2017. Kandidát na ministra pravdivosť obvinení popiera.
Kandidátka na šéfku spravodajských služieb Tulsi Gabbardová bude musieť odpovedať na otázky týkajúce sa jej zahraničnopolitických postojov. Bývalá demokratická kongresmanka na začiatku ukrajinsko-ruského konfliktu verejne odmietala protiruskú konfrontačnú politiku USA. Stretla sa aj so sýrskym vládcom Bašárom al-Asadom a kritizovala americkú podporu povstalcov v tamojšej občianskej vojne. Mnohí z nich majú blízko k džihádistickým skupinám.
Robert F. Kennedy by mohol byť terčom kritikov z oboch strán. V minulosti sa vyjadrenia dezignovaného ministra o potratoch stretli v radoch republikánov s odporom. Okrem toho senátori z oboch strán budú mať pravdepodobne problémy s jeho zásadným postojom k očkovaniu.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK