Pondelok 3. februára, 2025
Prezident Donald Trump podpisuje zákon o zastavení prílevu opiátov do USA v Oválnej pracovni 10. januára 2018 (Ron Sachs-Pool/ Getty Images)
»

Trump chystá po inaugurácii smršť nariadení, sľúbil zahájenie deportácií aj ciel

Zastaviť nelegálne prisťahovalectvo z Mexika, zahájiť najväčšie deportácie v histórii USA či zaviesť nové clá na Čínu a Kanadu. To sú len niektoré z krokov, ktoré nastupujúci americký prezident Donald Trump sľúbil prijať okamžite po svojom návrate do Bieleho domu. Podľa amerických médií so svojím tímom pripravoval na začiatok svojho druhého funkčného obdobia desiatky exekutívnych nariadení. Presadzovanie jeho plánov chystajú aj lídri Republikánskej strany v Kongrese, kde však prejednávanie návrhov môže trvať dlhšie.

Bude to štart funkčného obdobia, z ktorého sa vám „zatočí hlava“, prehlásil nedávno Trump. „Smršť exekutívnych príkazov o ekonomike a tiež o hraniciach,“ doplnil jeden z najvyššie postavených republikánov v americkom Senáte John Barasso. „Je toho priveľa, čo treba zvrátiť,“ komentoval plány Mike Waltz, ktorý bude Trumpovým poradcom pre národnú bezpečnosť.

Prezidentské dekréty sú nástrojom, ktorý v USA umožňuje hlave štátu bez súhlasu Kongresu do určitej miery utvárať kroky najrôznejších federálnych zložiek alebo určovať ich priority. Pre nastupujúcich šéfov Bieleho domu predstavujú možnosť okamžite preukázať, že napĺňajú svoje predvolebné sľuby. Končiaci prezident Joe Biden napríklad pred štyrmi rokmi bezprostredne po svojej inaugurácii podpísal 17 dekrétov, ktorými okrem iného opätovne pripojil USA k Parížskej klimatickej dohode alebo zastavil výstavbu múru na hranici s Mexikom.

Trumpove plány sú však v tomto smere celkom mimoriadne, napísala agentúra AP. V zákulisí avizoval zákonodarcom, že môžu očakávať viac ako stovku nariadení. Koľko z nich Trump podpíše už v pondelok, keď zloží prezidentskú prísahu, nie je jasné.

Isté sa však zdá, že medzi jeho prvé kroky budú patriť opatrenia proti nelegálnemu prisťahovalectvu, ktoré bolo ústredným motívom jeho kampane. Podľa spravodajského portálu Axios viac ako 30-krát vyhlásil, že v prvý deň svojho úradovania „uzavrie hranicu“. Podľa jeho poradcov tým myslel vydanie exekutívnych opatrení zameraných na sprísnenie protiimigračnej politiky na hranici s Mexikom.

Ďalším opakovaným sľubom bolo okamžité začatie masových deportácií cudzincov žijúcich v USA bez povolenia na pobyt. Na tento účel plánuje Trump podľa médií vyhlásiť výnimočný stav, ktorý mu podľa jeho poradcov umožní získať dodatočné finančné prostriedky bez súhlasu Kongresu. Program deportácií by bol podľa analytikov logisticky a finančne náročný a Trump chce doň zapojiť armádu a lokálne sily.

Uzavrenie hraníc líder republikánov uviedol ako jeden z dôvodov, prečo sa hneď v prvý deň svojho pôsobenia v úrade chce stať „diktátorom“. Druhý dôvod zhrnul koncom roka 2023 slovami „vŕtať, vŕtať, vŕtať“. Išlo o narážku na jeho plán podporiť ťažbu fosílnych palív, ktorá už počas Bidenovho pôsobenia v USA dosiahla nové rekordy.

Podľa AP v tejto súvislosti Trump prisľúbil vyhlásiť „energetický krízový stav“ a okamžite začať schvaľovať nové projekty ťažby ropy a zemného plynu, čo podľa neho zastaví infláciu. Zároveň avizuje zvrátenie Bidenových opatrení na urýchlenie odklonu od fosílnych palív, na čele s nariadením ohľadne emisií z automobilov. Tým sa stanovil cieľ, aby do roku 2030 aspoň polovica nových vozidiel predávaných v USA neprodukovala žiadne skleníkové plyny.

Trump avizoval aj niekoľko ďalších krokov, napríklad zavedenie 25 % cla na tovar z Mexika a Kanady alebo dodatočného 10 % poplatku na dovoz z Číny. Neskôr však dodal, že konečné čísla by sa mohli líšiť, a tiež dal týmto krajinám možnosť vyhnúť sa clám.

Otázniky sa vznášajú aj nad plánmi staronového prezidenta ohľadom milostí pre jeho stúpencov odsúdených v súvislosti s nepokojmi v sídle Kongresu zo 6. januára 2021. Trump ohlásil, že ich začne udeľovať hneď po svojej inaugurácii, nie je však jasné, koľkých ľudí sa budú týkať.

Zatiaľ čo niektoré Trumpove nariadenia, ako prípadné uvalenie ciel na susedné krajiny, môžu byť zásadné, iné budú skôr symbolické. A mnohé pravdepodobne skončia na súdoch, kde Trump opakovane narážal počas svojho prvého funkčného obdobia. „Tak ako to robili aj iní prezidenti… rýchlo otestuje limity exekutívnych právomocí,“ uvádza agentúra AP.

Republikánski zákonodarcovia už týždne rokujú o tom, ako za tejto situácie schváliť najrôznejšie priority, od dodatočných prostriedkov na ochranu hraníc až po predĺženie daňových škrtov z roku 2017. Trump na začiatku tohto roka uviedol, že by preferoval „jeden veľký, krásny návrh“ zahŕňajúci celý rad položiek. Tento prístup podporil predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson, ktorý stanovil cieľ predložiť návrh na podpis prezidentovi do konca apríla.

„Prezident Trump hovorí, že mu je jedno, či to bude jeden návrh, dva návrhy alebo tri,“ reagoval na procedurálne úvahy senátor Barasso. „Chce výsledky,“ dodal.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj