Utorok 26. novembra, 2024
Ropný vrt Kern River pri meste Bakersfield v Kalifornii, ilustračná fotografia. (Foto: MARK RALSTON/AFP via Getty Images)
, »

Trump chystá hneď po nástupe do funkcie posilniť ťažbu ropy a plynu, tvrdí Reuters

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že Trump spustí ambiciózny energetický balík opatrení počas úvodných dní po nástupe do úradu. Urýchliť sa má povoľovanie nových LNG projektov, zvýšiť ťažba ropy v pobrežných vodách a na federálnej pôde a zrušiť sa majú niektoré klimatické opatrenia.

Reuters sa odvoláva na dva nemenované zdroje „oboznámené s plánmi“ Donalda Trumpa, ktorý má nastúpiť do Bieleho domu v januári 2025. Trump už v predvolebnej kampani sľúbil, že zruší niektoré povinnosti týkajúce sa zelenej energie a postaví na nohy ropný a plynový priemysel.

„Ukončíme vojnu proti americkej energetike. Energetická bezpečnosť je národná bezpečnosť,“ vyhlásil 3. novembra pri návšteve Texasu. Doteraz sa presne nevedelo, že spoločně s otázkou ilegálnej migrácie pôjde o prioritu, ktorou sa chce Trump zaoberať ihneď po nástupe do prezidentského úradu.

Očakáva sa, že Trump zruší dotácie pre veternú a solárnu energiu.

„Trump sľúbil zrušiť veterný priemysel na mori od prvého dňa v úrade,“ poznamenal pro Epoch Times energetický analytik Robert Bryce s tím, že nemá dôvod o tomto predsavzatí pochybovať.

Ďalšie rozsiahle pozemky na západnom pobreží Spojených štátov, ktoré Bidenova administratíva určila na rozvoj veterných a solárnych elektrární, môžu byť zrušené tiež, uviedol Bryce. Dodal, že Trump možno dokonca stiahne niektoré už vydané povolenia na výstavbu.

Podľa Reuters bude prvou úlohou novej vlády zrušiť zastavenie udeľovania povolení na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Súčasný prezident Joe Biden moratórium zaviedol minulý rok v januári s tým, že sa uskutočnia štúdie, ktoré majú vyhodnotiť enviromentálne dopady ťažby plynu. Zdroje Reuters uviedli, že Trumpovi ľudia moratórium zrušia a naopak schvaľovanie čakajúcich povolení na vývoz urýchlia.

Spojené štáty sú najväčším svetovým producentom zemného plynu a v roku 2022 sa stali hlavným vývozcom LNG do Európy potom, čo sa starý kontinent rozhodol zbaviť závislosti na dodávkach z Ruska.

Zrýchliť sa má povolací proces pre vŕtanie na federálnych pozemkoch a pri pobreží USA a zvýšiť sa má počet prenájmov ropných vrtov na mori. Trump má taktiež vyzvať Kongres, aby poskytol nové finančné prostriedky na doplnenie národných strategických rezerv ropy. Ide o núdzovú zásobu, ktorá bola vyčerpaná za Bidenovej administratívy, aby pomohla zvládnuť cenové skoky spôsobené ukrajinskou krízou a vysokou infláciou.

Doplnenie rezervy by zvýšilo krátkodobý dopyt po rope a podporilo domácu ťažbu v Spojených štátoch, tvrdia zdroje. Ministerstvo energetiky USA uvádza, že kapacita obrích zásobníkov predstavuje 714 miliónov barelov. Podľa posledného záznamu o rezervách z polovice novembra sú naplnené na 54,5 %.

Očakáva sa tiež, že Trump vyvinie tlak na Medzinárodnú energetickú agentúru (IEA), ktorá radí priemyslovým krajinám v oblasti energetickej politiky. Republikáni kritizovali zameranie IEA na politiku znižovania emisií. Podľa Reuters poradcovia na Trumpa naliehali, aby pozastavil financovanie agentúry, pokiaľ nezaujme viac pro-ropný postoj.

Rovnako má Trump v pláne zrušiť niektoré z kľúčových klimatických zákonov a predpisov svojho demokratického predchodcu, ako sú napríklad daňové úľavy na elektrické vozidla či nové štandardy pre bezemisné elektrárne, ktorých cieľom je postupné vyradenie uhlia a zemného plynu, uviedli zdroje.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj