
Tri kľúčové poznatky ohľadom Trumpovej politiky voči Taiwanu (Komentár)
Politika Trumpovej administratívy voči Taiwanu a dynamika vzťahov medzi Taiwanom a Čínou zostávajú v súčasnosti nejasné. Avšak objavili sa tri kľúčové ukazovatele, ktoré naznačujú smer a tón zámerov administratívy. Tento vývoj sa nestretol s veľkou pozornosťou – okrem čínskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré naň ostro reagovalo.
Z historického hľadiska sa vzťahy medzi USA a Taiwanom riadia zákonom z roku 1979, ako aj tromi americko-čínskymi komuniké a šiestimi ubezpečeniami USA pre Taiwan.
Termín „jedna Čína“ pochádza z prvého komuniké medzi Spojenými štátmi a Čínou z roku 1972, ktoré je odrazom úplne iného obdobia. V súčasnosti pod vedením ministra zahraničia Marca Rubia začalo americké ministerstvo zahraničných vecí signalizovať nový prístup k riadeniu vzťahov medzi týmito tromi krajinami.
Čínska ľudová republika je teraz oficiálne „Čína“
V aktualizovanom dokumente amerického ministerstva zahraničných vecí s názvom „Vzťahy USA s Čínou“ sa už nepoužíva pojem „Čínska ľudová republika“. V reakcii na to hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Guo Jiakun obvinil Spojené štáty z „pošliapavania čínskej zahraničnej politiky a presadzovania tzv. strategickej konkurencie“.
Dokument uvádza: „Spojené štáty budú pristupovať k vzťahom s Čínou na základe princípov vzájomnosti a spravodlivosti. USA sa snažia odradiť čínsku agresiu, bojovať proti nespravodlivej obchodnej politike Číny, čeliť zlovoľným kybernetickým aktivitám Číny, ukončiť globálny obchod Číny s prekurzormi fentanylu, zmierniť manipuláciu Číny medzinárodnými organizáciami a podporovať zodpovednosť za porušovanie ľudských práv Čínou ako v Číne, tak aj na celom svete.“
Keď sa ho pýtali na význam zmeny názvu, hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí vysvetlil: „Spojené štáty uznávajú Čínsku ľudovú republiku (ČĽR), pričom si tiež uvedomujeme, že mnohí túto krajinu nazývajú jednoducho Čína. Táto administratíva sa zameriava na jasnú a relevantnú komunikáciu s verejnosťou.“
Postoj USA k nezávislosti Taiwanu
Politika USA už celé desaťročia tradične obsahovala prehlásenia, že nepodporujú nezávislosť Taiwanu, a to v úcte k trom komuniké. Táto formulácia teraz v informačnom liste ministerstva zahraničných vecí s názvom „Vzťahy USA s Taiwanom“ chýba.
Peking na túto zmenu reagoval ešte ostrejšie ako na otázku názvu. Hovorca čínskeho Úradu pre taiwanské záležitosti Zhu Fenglian uviedol, že táto zmena „povedie len k poškodeniu mieru a stability v Taiwanskom prielive“.
Dokument takisto obsahuje novú deklaráciu s významnými dôsledkami: Spojené štáty „budú aj naďalej podporovať zmysluplnú účasť Taiwanu v medzinárodných organizáciách, vrátane členstva, ak to bude možné“. To naznačuje potenciálnu podporu pre začlenenie Taiwanu do organizácií, ako je Organizácia Spojených národov a Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO).
Na otázku, či Spojené štáty povzbudzujú Taiwan, aby zmenil svoj oficiálny názov z „Čínskej republiky“ na niečo ako „Taiwanská republika“, ministerstvo zahraničných vecí do uzávierky neodpovedalo. Jasnejšie rozlíšenie medzi týmito dvoma entitami by mohlo uľahčiť napätie a vyriešiť otázku „ktorá Čína je ktorá“.
Miliarda dolárov na zbrane pre Taiwan uvoľnená
Zatiaľ čo mnoho oblastí americkej zahraničnej pomoci zostáva pozastavených prieskumami Oddelenia pre efektívnosť vlády (DOGE) alebo súdnymi konaniami, vojenská pomoc Taiwanu bola prioritizovaná a uvoľnená. Takmer štvrtina tejto pomoci podporuje schopnosti velenia, riadenia, komunikácie a spravodajstva – predovšetkým systém dátového spojenia Link 16, ktorý umožňuje taiwanským zbraňovým systémom komunikovať s americkými a spojeneckými platformami.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien k tomu povedal: „Sme hlboko znepokojení týmito správami. Čína vždy odporovala americkej vojenskej pomoci taiwanskému regiónu, čo vážne porušuje princíp jednej Číny a tri spoločné čínsko-americké komuniké.“
Linova zmienka o troch spoločných komuniké zdôrazňuje rastúce rozdiely v interpretácii týchto vyhlásení. Činy Trumpovej administratívy – odrážajúce sa v dokumentoch a rozhodnutiach o pomoci – aktívne pretvárajú americkú politiku v tejto oblasti.
O autorovi: Plukovník (v zálohe) John Mills je profesionál v oblasti národnej bezpečnosti, ktorý slúžil v piatich obdobiach: Mills pôsobil v období studenej vojny, mierovej dividendy, vojny proti terorizmu, sveta v chaose a teraz v období veľmocenskej súťaže. Je bývalým riaditeľom pre politiku, stratégiu a medzinárodné záležitosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti na americkom ministerstve obrany. Je vedúcim pracovníkom Centra pre bezpečnostnú politiku a autorom kníh „The Nation Will Follow“ a „War Against the Deep State“. ColonelRETJohn2 na „X“, ColonelRETJohn na Substack, GETTR a Truth Social
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nevyhnutne odrážať názory Epoch Times.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK