
Transakčná daň už platí: zasiahne podnikateľov aj spotrebiteľov. PS navrhne jej zrušenie
Daň z finančných transakcií vstúpila od utorka (1. 4.) do platnosti. Predstavuje jedno z viacerých opatrení určených na stabilizáciu verejných financií, pričom vláda očakáva, že do štátnej pokladnice naleje ročne 700 miliónov eur. Odborníci však varujú pred jej negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie na Slovensku vrátane rastu cien, zvýšenej administratívnej záťaže a odlivu podnikateľov do zahraničia. Opozícia žiada jej okamžité zrušenie.
Kamenický: Pre ozdravenie verejných financií je DFT kruciálna
Prvým dňom druhého kvartálu tohto roka začala platiť daň z finančných transakcií (DFT). Na tom, že konsolidácia bola nutná, sa zhodnú odborníci a zodpovední politici naprieč celou politickou scénou. V tom, akými opatreniami a formami sa k samotnej konsolidácii malo pristúpiť, sa už koalícia s opozíciou rozchádza.
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) obhajuje transakčnú daň ako opatrenie, ktoré je nevyhnutné na zabezpečenie príjmov do štátneho rozpočtu. Jej zrušenie by podľa neho znamenalo stratu 700 miliónov eur na rok 2026. Minister tvrdí, že daň pomôže oddeliť súkromné a podnikateľské financie na bankových účtoch, čím umožní lepšiu kontrolu finančných tokov. „Vytvára zároveň priestor na efektívnejšiu kontrolu zo strany finančnej správy a boj s daňovými únikmi,“ pripomenul.
Vláda o návrhu na zavedenie DFT tvrdí, že sa nedotkne bežných ľudí. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) to vysvetľoval na tlačovej konferencii, keď v septembri kabinet oznamoval obsah konsolidácie. „Veľmi sa teším, že vláda sa rozhodla zaviesť daň z finančných transakcií. Bolo veľa klamstiev popísaných v médiách, že to ideme zaviesť na úkor ľudí, nie je to pravda. Táto daň sa bude týkať výlučne právnických osôb,“ uviedol.
Podnikatelia daň prenesú na spotrebiteľov
Odborníci si nemyslia, že nová daň sa dotkne iba podnikateľov. Predpokladajú, že bude nákladná, pričom sa dotkne aj obyčajných ľudí, bežných spotrebiteľov. Myslí si to aj analytik OVB Allfinanz Slovensko, Marián Búlik.
„Je to ďalšia daň, ktorá zaťaží slovenských podnikateľov. Je vysoko pravdepodobné, že budú chcieť časť týchto nových nákladov preniesť na svojich spotrebiteľov vo forme zvýšených cien. Môžeme teda očakávať vyššiu infláciu, než je prognóza,” uviedol. Zároveň pripomenul, že už dnes sme zaťažení jednou z najvyšších inflácií v eurozóne.
Nová transakčná daň sa vzťahuje na všetkých podnikateľov bez rozdielu – zahŕňa fyzické aj právnické osoby, veľké aj malé firmy, jednoosobové eseročky a živnostníkov (SZČO).
Hoci sa daň nemá týkať bežných ľudí, odrazí sa na obsahu ich peňaženiek, myslí si viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka. „Celé tieto dane budeme musieť preniesť na občana v cenách, tak ako akékoľvek iné zvyšovanie nákladov,“ skonštatoval.
Generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták pripomína, že takúto daň nemá žiadna spomedzi krajín eurozóny. „Je potrebné si uvedomiť, že každá finančná operácia má na svojom konci konečného spotrebiteľa a tým sú samotní občania Slovenska. Potvrdzujú to aj viacerí renomovaní odborníci a analytici. Zvýšené náklady sa premietnu do vyšších cien tovarov a služieb, čo povedie k ďalšiemu rastu inflácie a nákladov pre bežných občanov,“ poznamenal.
„Suma sumárum, ak chcete oslabiť ekonomický rast, znevýhodniť domácich producentov, spomaliť rast miezd a infláciou znížiť hodnotu úspor domácností, zavediete transakčnú daň,” zhodnotil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INNES).
10 % firiem zvažuje ukončenie podnikania
Prieskum spoločnosti mojesidlo.sk v súvislosti so zavádzaním transakčnej dane ukázal, že 10% firiem zvažuje ukončiť podnikanie a 40 % podnikateľov zvažuje presun svojej činnosti za hranice Slovenska.
„Pre mnohých podnikateľov nie je problémom len samotná výška dane, ale aj dodatočná administratívna záťaž, ktorá s ňou prichádza a predstavuje ďalšie náklady na čas a zdroje,” objasnil za spoločnosť uskutočňujúcu prieskum Lukáš Adamec.
Z analýzy výsledkov tiež vyplýva, že hoci mnohí podnikatelia považujú transakčnú daň za problematickú, 40 % z nich chápe jej účinky, zatiaľ čo 15,3 % jej nerozumie vôbec. Celý januárový konsolidačný balíček, ktorého súčasťou bola aj DFT, predstavuje nadmernú záťaž až pre 69 % podnikateľov. Plné pochopenie a podporu konsolidácia našla len u 4,2 % firiem a živnostníkov, ktorí sa zúčastnili prieskumu. Podnikatelia uvažujú nad zmenami a optimalizáciou nákladov.
„Toto je znepokojivý signál o vnímaní slovenského podnikateľského prostredia. Aj keď presun podnikania do zahraničia je komplexný proces a nie pre každého firmu je to reálne riešenie, samotný záujem o takéto kroky naznačuje, že mnohí podnikatelia hľadajú cesty, ako zmierniť dosahy novej dane,“ uzavrel Adamec.
Potreba zlepšiť podnikateľské prostredie
Transakčná daň pre náš priemysel a pre našu ekonomiku môže byť väčším problémom než aktuálne 25-percentné americké clá na dovoz automobilov. Uviedol to analytik INNES Radovan Ďurana v rozhovore v relácii Braňo Závodský naživo.
Podľa jeho slov hlavnú vec, ktorú by sme mali pre našu ekonomiku urobiť, je zrušiť transakčnú daň „pretože to je prvý piesok, ktorý sypem aj tým automobilkám do motora ich podnikov.”
Uviedol, že cieľom slovenskej vlády by malo byť radikálne zlepšenie podnikateľského prostredia a snaha vykompenzovať komplikácie – ktoré prezident USA Donald Trump vytvoril zavedením ciel – napríklad aj znížením dane z príjmov právnických osôb.
„Pomôcť tým slovenským podnikateľom, aby mohli lacnejšie vyrábať a boli konkurencieschopní na iných trhoch,” uzavrel Ďurana.
PS predloží návrh na zrušenie DFT
Opoziční poslanci zavedenie DFT tvrdo kritizujú. Zdôrazňujú, že daň zaťaží každú platbu firiem, zvýši náklady, povedie k obmedzeniu investícií a môže spôsobiť prepúšťanie. Progresívne Slovensko (PS) už avizovalo, že predloží návrh na zrušenie novej dane.
„Dávame vláde poslednú šancu to napraviť. V parlamente predložíme pozmeňujúci návrh, ktorý ruší transakčnú daň k 1. máju, a už odvedenú daň za apríl vracia daňovníkom,“ vyzýva koaličných zákonodarcov líder PS Michal Šimečka. Podľa jeho slov zavedenie tejto dane odrádza podnikateľov, ktorí by mohli prispieť k hospodárskemu rastu Slovenska.
Poslanec SaS Marián Viskupič upozornil, že transakčná daň zvýši náklady a administratívnu záťaž pre živnostníkov a firmy. Najviac zasiahne malé podniky, ktoré neunesú navýšené výdavky, čo ich môže prinútiť obmedziť investície alebo prepúšťať zamestnancov. Aj keď vláda ráta s tým, že daň prinesie do štátnej kasy 700 miliónov eur, Viskupič sa domnieva, že výnos bude nižší a v dôsledku vysokých administratívnych nákladov sa zníži efektívnosť opatrenia. Pripomína tiež, že navýšené náklady sa premietnu do cien pre spotrebiteľov.
Podľa Júliusa Jakaba (hnutie Slovensko) vláda namiešala smrteľný koktejl pre slovenskú ekonomiku. „Zvýšené dane, zvýšené odvody, zavedenie transakčnej dane podľa venezuelsko-maďarského vzoru. To je jediné, na čo ste sa zmohli. A absolútne nešetríte. Dvojnásobne zadlžujete,” vyhlásil v Národnej rade.