Streda 30. októbra, 2024
Stúpenci gruzínskej opozície protestujú proti výsledkom parlamentných volieb, v ktorých zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen, pred budovou parlamentu v centre Tbilisi 28. októbra 2024. (foto: Giorgi Arjevanidze/AFP via Getty Images)

Tisíce ľudí protestujú v hlavnom meste Gruzínska po tom, čo vládnuca strana vyhrala sporné voľby

Večer 28. októbra sa v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi konali demonštrácie tisícov ľudí, ktorí protestovali proti výsledkom parlamentných volieb, v ktorých zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen.

Podľa volebnej komisie krajiny získal Gruzínsky sen takmer 54 % – približne 1,12 milióna hlasov zo všetkých odovzdaných hlasovacích lístkov v hlasovaní 26. októbra. Opozícia sa však ohradila a tvrdí, že hlasovanie bolo zmanipulované v prospech vládnucej strany.

Ana Korkia, 28-ročná protestujúca a obyvateľka Tbilisi, pre agentúru Reuters uviedla, že sa pripojila k demonštrácii, aby „ukázala európskym lídrom, že … tento výsledok volieb nie je našou voľbou“. Demonštrácie boli doteraz zväčša pokojné.

Štyri opozičné strany, ktoré získali kreslá v parlamente, odmietli uznať výsledok hlasovania a prisľúbili bojkotovať všetku parlamentnú činnosť. Gruzínsky sen a volebná komisia medzitým trvajú na tom, že výsledky odrážajú vôľu ľudu.

Kritici strany zo Západu vrátane Bruselu a Washingtonu tvrdia, že hlasovanie bolo poznačené nezrovnalosťami, pričom Európska únia aj NATO vyzvali na prešetrenie výsledkov.

Monitorovacia misia, ktorú viedla Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe so sídlom vo Viedni, zaznamenala niekoľko porušení, ale nepotvrdila, že voľby boli zmanipulované.

Washington, ktorý nedávno uvalil sankcie a vízové obmedzenia na gruzínskych predstaviteľov pre údajné „protidemokratické praktiky“, tiež vyzval na „úplné prešetrenie“ výsledkov volieb. „Pripájame sa k výzvam medzinárodných a miestnych pozorovateľov na úplné prešetrenie všetkých správ o porušeniach súvisiacich s voľbami,“ povedal 28. októbra novinárom hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. „Dôsledne sme vyzývali gruzínsku vládu… aby odstúpila od svojich protidemokratických krokov a vrátila sa na euroatlantickú cestu. „Nevylučujeme ďalšie dôsledky, ak sa smerovanie gruzínskej vlády nezmení.“

Krátko po oznámení výsledkov vyzvala Salome Zourabišviliová, gruzínska prozápadná prezidentka, svojich priaznivcov, aby vyjadrili svoju nespokojnosť demonštráciou pred budovou parlamentu v Tbilisi. „Voľby ste neprehrali,“ povedala obklopená vlajkami EÚ a Gruzínska. „Vaše hlasy boli ukradnuté… Spoločne, pokojne… budeme brániť to, čo nám patrí: vaše ústavné právo na rešpektovanie vášho hlasu.“

V rozhovore pre agentúru Reuters Zourabišviliová, ktorej pozícia prezidentky je do značnej miery symbolická, označila výsledok hlasovania za „ruskú špeciálnu operáciu“ . „V týchto voľbách sa ukázala použitá metodika a podpora pravdepodobne ruských typov FSB [Federálnej bezpečnostnej služby],“ povedala. Moskva tieto obvinenia odmietla. „Pre mnohé krajiny sa stalo rutinou, že sa pri akejkoľvek príležitosti ponáhľajú obviniť Rusko zo zasahovania,“ povedal hovorca Kremľa a tvrdenia označil za ‚úplne nepodložené‘.

Domáci aj zahraniční kritici vládnucej strany ju už dlho obviňujú zo snahy prehĺbiť vzťahy Gruzínska s Moskvou, ktoré sú od roku 2008 zmrazené – prinajmenšom na oficiálnej úrovni. Obviňujú tiež Gruzínsky sen, že ohrozuje šance krajiny na vstup do Európskej únie, ktorá vlani udelila Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny.

Brusel však neskôr kandidatúru Gruzínska na členstvo pozastavil po tom, ako krajina v lete tohto roku prijala legislatívu proti zahraničnému vplyvu. Gruzínsky sen tvrdí, že podporuje prípadné členstvo krajiny v EÚ.

Orbán podporuje výsledky

Maďarský premiér Viktor Orbán po skončení hlasovania navštívil Tbilisi, kde zablahoželal Gruzínskemu snu k volebnému víťazstvu a označil voľby za „spravodlivé a demokratické“. „Čítal som hodnotenie medzinárodných organizácií,“ povedal Orbán 29. októbra na spoločnej tlačovej konferencii so svojím gruzínskym náprotivkom Iraklim Kobachidzem. „Vidím, že nikto sa neodváži spochybniť, že tieto voľby boli spravodlivé a demokratické.“

Napriek kritike výsledkov zo strany Západu Orbán povedal: „Nikto sa neodvážil zájsť tak ďaleko.“ Vyjadril tiež podporu gruzínskej kandidatúre na vstup do EÚ a povedal, že volebné víťazstvo vládnucej strany odráža „proeurópsku voľbu“ krajiny.

Kobachidze poďakoval Orbánovi za „horlivú“ podporu Budapešti gruzínskej kandidatúre na vstup do EÚ a povedal, že Maďarsko „zohralo osobitnú úlohu pri získaní kandidátskeho štatútu Gruzínska“.

Maďarsko od 1. júla vykonáva rotujúce šesťmesačné predsedníctvo Európskej rady. Viac ako tucet ministrov zahraničných vecí a európskych záležitostí EÚ odsúdilo Orbánovu návštevu gruzínskeho hlavného mesta, ktorú označili za „predčasnú“. V spoločnom vyhlásení uviedli, že maďarský líder „nehovorí v mene EÚ“.

Gruzínska volebná komisia medzitým oznámila, že plánuje prepočítať hlasy v piatich náhodne vybraných volebných miestnostiach v každom z 84 volebných obvodov krajiny. „V záujme zabezpečenia transparentnosti sú všetci oprávnení zástupcovia pozvaní pozorovať proces prepočítavania hlasov,“ uviedla komisia vo vyhlásení z 29. októbra.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj