Piatok 22. novembra, 2024
Praktizujúci Falun Gongu pred ambasádou Čínskej ľudovej republiky. V rukách držia portréty niektorých obetí prenasledovania Čínskou komunistickou stranou.

Tichý protest proti prenasledovaniu Falun Gongu sa čínska ambasáda snažila rozpustiť

V piatok o 20:00 začal tichý protest približne 70 ľudí venujúcich sa duchovnej praxi Falun Gong pred čínskou ambasádou. Pozostával z pokojného sedenia v meditačnej pozícii, pričom protestujúci držali v rukách fotky obetí štátneho prenasledovania v Číne. V pozadí hrala pokojná hudba, na plotoch viseli banery informujúce o prebiehajúcom potláčaní ľudských práv v Číne.

Takýto protest sa koná pred čínskou ambasádou každý štvrtok a je ohlásený celoročne. Poukazuje na väznenie, mučenie a zabíjanie praktizujúcich Falun Gongu v Číne za ich vieru v základné princípy praxe: pravdivosť, súcit a znášanlivosť. Jej súčasťou sú aj pomalé meditačné (čchi-kungové) cvičenia, ktoré sú počas protestov zvyčajne tiež predvádzané. Toto prenasledovanie, spustené bývalým prezidentom Ťiang Ce-min, trvá už 24 rokov. 

Včerajší protest bol výnimočný svojím počtom – zúčastnili sa ho približne 70 praktizujúci, ktorí naň pricestovali z rôznych kútov Slovenska a Česka. Zamestnanci čínskej ambasády sa pokúsili protest zastaviť a privolali políciu.

Snaha čínskej strany pripomína incident spred prezidentského paláca z roku 2009, pri ktorom boli vzatí do väzby slovenskí občania protestujúci proti návšteve čínskeho prezidenta.  A to napriek tomu, že im v pokojnom proteste bránili čínski občania a strhávali banery upozorňujúce na porušovanie ľudských práv v Číne. Situácia pred čínskou ambasádou sa však nakoniec vyjasnila a polícia potvrdila, že ide o ohlásené zhromaždenie, ktoré budú monitorovať. Po skončení protestu sa jeho účastníci o 21:30 v pokoji rozišli.

Prečítajte si aj