Piatok 8. novembra, 2024
(Zľava) Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) a poslanec Rudolf Huliak (nezaradený) (Foto: FB / Ministerstvo životného prostredia SR / FOTO TASR - Pavel Neubauer)

Taraba vs Huliak: jeden zjemňuje rétoriku, druhý hovorí o spackanom zákone o obnove prírody

Téma medveďov a ich regulácie sa na Slovensku dostáva opäť do popredia. Po odchode poslanca Huliaka z klubu SNS a jeho sporoch s ministrom životného prostredia Tarabom je jasné, že nejde len o otázku odstrelov, ale aj o zákulisné koaličné trenice. Minister totiž vymenil vedenie na čele Štátnej ochrany prírody SR.  Kým Taraba rétoriku voči odstrelu premnožených medveďov zjemňuje, Huliak mu cez médiá odkazuje, že zákon, ktorý prijal, neumožňuje strieľať medvede tak, ako to pred tým deklaroval.

Zmena vo vedení Štátnej ochrany prírody

Rudolf Huliak (nezaradený) a ďalší dvaja členovia mimoparlamentnej strany Národná koalícia odišli z poslaneckého klubu SNS. Podľa Huliaka sa pre tento krok rozhodli potom, čo začali byť ignorovaní a postupne odpájaní od činností v rámci klubu. Okrem konfliktu s predsedom národniarov Andrejom Dankom si Huliak vymenil odkazy cez médiá aj s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nom. SNS). Konfrontácia sa týka problematiky premnoženia populácie medveďa hnedého.

V novembri 2023 sa riaditeľom Štátnej ochrany prírody (ŠOP) stal nominant Národnej koalície Štefan Kysel. Vo funkcii však neostal ani rok. Minister Taraba ho odvolal a 29. októbra bol na jeho miesto menovaný Roman Fajth. Komunikačný odbor envirorezortu uviedol, že od zmeny si sľubujú posilnenie zásahových tímov v národných parkoch.

Čo sa týka dôvodov na výmenu generálneho riaditeľa, minister Taraba skonštatoval: „Na čele ochrany prírody nemôže byť človek, ktorý odmieta rešpektovať európsku smernicu.“

Líder Národnej koalície sa však za svojho nominanta postavil. Na jeho obranu uviedol, že pri snahe výrazne zvýšiť počet odstrelov medveďov Kysel čelil prekážkam ministerstva a Európskej únie. “Generálny riaditeľ ŠOP SR upozorňoval, že otázku premnoženia populácie medveďa nie je možné riešiť týmto spôsobom, ako navrhuje legislatíva pána Tarabu, ktorá ide proti smernici EÚ a nútia ho robiť kroky, ktoré sú absolútne zdĺhavé. Proste snaha riešiť otázku medveďa hnedého Tarabom je zdĺhavá, je absolútne v súčinnosti s EÚ. To mu práve ukazoval pán generálny riaditeľ ŠOP SR, že čo ho (minister) núti robiť je v rozpore s legislatívou a pán Taraba to otočil voči generálnemu riaditeľovi, že chce robiť veci v rozpore s legislatívou,” uviedol Huliak. 

Pre kontext doplnil, že minister v minulosti starostov a primátorov informoval, že všetky jedince, ktoré vojdú do vytýčenej zóny, môžu byť eliminované. Avšak neskôr mal byť Taraba upozornený, že EÚ smernica vyžaduje pred elimináciou vykonať celý rad činností, ako napríklad plašenie, svietenie, použitie gumených projektilov alebo rušenie vnadidiel. Podľa Huliaka všetky tieto procedúry technicky a personálne nie je možné uskutočniť. Za jedinú reálnu možnosť, ako to spraviť, považuje zapojenie a koordinovanie tisícok poľovníkov. Minister Taraba však podľa neho na to finančné prostriedky nevyčlenil.

Minister hovorí o dlhodobom procese

Podľa údajov o počte odstrelených medveďov došlo tento rok k značnému nárastu. Vlani bolo eliminovaných 10 kusov našej najväčšej šelmy, zatiaľ čo tento rok počet stúpol na 90 jedincov. Minister zdôraznil, že manažment medveďov je dlhodobý proces, pretože sa tejto problematike na Slovensku takmer 15 rokov nikto systematicky nevenoval. „Nové zákony, ktoré Slovensko schválilo a sú v súlade s Európskou komisiou, dávajú dostatočne efektívny priestor na reguláciu problémových medveďov. Bude však trvať určitý čas, aby sa opätovne nastolila rovnováha,“ predostrel.

Ďalej uviedol, že vládnemu kabinetu v októbri predstavil ďalšie konkrétne riešenia, ktoré majú efektívne a rýchlo eliminovať problémové medvede tak, aby sa predišlo možným útokom medveďa na človeka. “Musíme byť pripravení obzvlášť v najviac postihnutých oblastiach,“ pripomenul a dodal, že od nového vedenia ŠOP SR očakáva primerané nasadenie a kooperáciu.

Huliak je voči novému zákonu kritický

Kým minister Taraba je v téme odstrelu medveďov viac zdržanlivý a naznačuje, že hľadanie rovnováhy nejaký čas potrvá, šéf Národnej koalície hovorí jasne, že počet odstrelených medveďov je nedostatočný. Kriticky sa naviac stavia k novej legislatíve. „Zákon je spackaný a neumožňuje strieľať medvede, ako to bolo deklarované,“ uviedol. Podľa Huliaka na Slovensku každoročne pribudne najmenej 700 jedincov. Poslancova predstava je, že práve tento počet medveďov by sa mal každoročne aj strielať.

„Kladne vnímam rozhodnutie štátneho tajomníka Filipa Kuffu (nominant SNS) na udelenie výnimiek z druhovej ochrany medveďa hnedého. Musím však pripomenúť, že minimálny počet novonarodených jedincov za tento rok je viac ako 700 kusov a na ďalší rok nás čaká ďalší prírastok, ak nie vyšší,“ upozornil.

Euractiv upozornil na možný nesúlad novej slovenskej legislatívy so smernicou o biotopoch

Tarabov zákon o zjednodušenom odstrele medveďov prešiel v máji ústavnou väčšinou. Ako uviedlo ministerstvo životného prostredia, právna úprava dostala zelenú aj od Európskej komisie. Podľa novely zákona o ochrane prírody a krajiny budú odstrel medveďa môcť realizovať aj poľovné združenia. Dôvodom na odstrel už bude samotný výskyt medveďa na území, ktoré bude vyhlásené za územie odstrelu.

Novela zákona o ochrane prírody a zákona o civilnej ochrane uvádza, že ak okresný úrad či samospráva (dotknutá obec alebo mesto) vyhlási mimoriadnu situáciu v súvislosti s výskytom problémových medveďov, ministerstvo udelí zásahovému tímu alebo poľovníkom výnimku.

Portál Euractiv v nadväznosti na novú reguláciu medveďa hnedého na Slovensku informoval o tom, že členské štáty EÚ preventívny odstrel medveďa vykonávať nemôžu. „V smernici o biotopoch nie je priestor na preventívne usmrcovanie. Výnimka je možná len vtedy, ak neexistuje iná ekonomicky a technicky realizovateľná alternatíva a nemala by ohroziť priaznivý stav ochrany populácie druhu v jeho prirodzenom areáli výskytu,“ uviedol pre médium hovorca Európskej komisie (EK). 

V zmysle usmernenia EK môžu členské štáty udeľovať výnimky na odstrel chránených druhov, ak sú splnené tri základné podmienky. Ak medvede ohrozujú prírodu, ak ohrozujú bezpečnosť ľudí, alebo ak ich odchytenie alebo zabitie má slúžiť na vedecký výskum. “Zabíjanie je tiež možné iba vtedy, ak neexistuje „iná ekonomicky a technicky realizovateľná alternatíva“, ako tieto ciele naplniť. Ani v takýchto prípadoch však nie je povolené zabíjať také množstvá zvierat, ktoré by ohrozili „priaznivý stav populácie druhu,“ upresnil Euractiv.

Ako príklad alternatívy voči eliminácii uviedol taliansky program. V Taliansku na problémové medvede nasadia monitorovacie obojky a odrádzajú ich gumenými nábojmi alebo špeciálne vytrénovanými psami.

Podľa odborníka by sa lov medveďov mal legalizovať

Odborník na medvede na Slovensku, Ing. Tibor Pataky, CSc, z Katedry aplikovanej zoológie a manažmentu zveri Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene v rozhovore pre Epoch Times Slovensko vysvetlil súvislosti ohľadom situácie s medveďom hnedým u nás. Podľa jeho slov aktuálna právna úprava situáciu s medveďmi nenapraví. “Terajšie nastavenie však tiež nie je riešením. Hrniec už kypí a my stále prikladáme do kotla namiesto toho, aby sme hrniec odstavili,” poznamenal.

Spomenul, že pred tridsiatimi rokmi bolo povolené loviť až 10 % z populácie, avšak počet medveďov aj tak mierne narastal. Uhynulo ich pritom ešte viac, keďže tiež existoval nelegálny lov alebo medvede zomierali na cestách po zrážke s autami. “Ja som za legalizovanie lovu medveďov s tým, že je potrebné rešpektovať regionálne rozdiely na Slovensku a pravidelne situáciu s populáciou medveďa vyhodnocovať,” skonštatoval Pataky.

Prečítajte si aj