Pondelok 30. decembra, 2024
Šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová. (Foto: Juan Mabromata /AFP via Getty Images)

Taliansko rozhodlo o amnestii pre tých, ktorí odmietli očkovanie proti covidu

Približne 1,7 miliónom ľudí v Taliansku, ktorí odmietajú očkovanie, bude v rámci amnestie odpustená pokuta vo výške 100 eur. Tí, ktorí zaplatili, však nedostanú žiadne peniaze späť. Tento a niekoľko ďalších dôvodov sú jadrom sporu.

Taliansko odpúšťa pokuty približne 1,7 miliónom ľudí, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať. Rozhodnutie bolo prijaté minulý týždeň na základe parlamentného dekrétu, informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Amnestia však vyvolala ostré diskusie, pretože nie všetci potrestaní z nej budú mať prospech.

Pokutu zaplatili len asi 3%

Vtedajšia vláda pod vedením premiéra Maria Draghiho zaviedla povinné očkovanie v januári 2022. Týkalo sa všetkých osôb starších ako 50 rokov. Rovnako ako v Nemecku museli byť očkovaní aj zdravotnícki pracovníci. Vzťahovalo sa aj na zamestnancov v školstve a bezpečnostných službách.

Každému, kto príkaz nedodržal, bola uložená pokuta vo výške 100 EUR splatná do 60 dní. Podľa FAZ tak však urobilo len 55 000 ľudí (približne 3 %). Peniaze nedostanú späť, zatiaľ čo tým, ktorí výzvu ignorovali, bude teraz pokuta odpustená.

To by mohlo znamenať, že tí, ktorí odídu s prázdnymi rukami, môžu podniknúť právne kroky. Povinnosť očkovania vrátane hrozby pokuty bola zrejme aj tak na neistom právnom základe, keďže mnohí cudzinci, ktorí sú registrovaní v Taliansku, oznámenie o očkovaní ani nedostali. Okrem toho povinnosť očkovania bola v čase rozosielania pokút už zrušená. Keďže vláda predtým vyhlásila koniec pandémie, jej platnosť vypršala koncom augusta 2022. V tom čase už v krajine vládla Giorgia Meloniová, ktorá pokuty okamžite pozastavila.

Amnestia ako povzbudenie pre porušovateľov zákona?

Nestranícky minister zdravotníctva Orazio Schillaci odôvodňuje amnestiu tým, že sa ušetria vysoké nákladmi na nespočetné odvolania proti pokute. Ľavicové opozičné strany majú iný názor a sťažujú sa, že štát v dôsledku toho príde o 170 miliónov eur. Sociálna demokratka a líderka opozície Elly Schleinová kritizovala aj skutočnosť, že amnestia by povzbudila porušovateľov zákona a neplatičov daní. Giuseppe Conte (Hnutie piatich hviezd) hovoril o „facke do tváre vedy a slušnosti“. Conte ako vtedajší predseda vlády zaviedol v marci 2020, teda vo veľmi skorom štádiu pandémie, prvý a najprísnejší lockdown v členskom štáte EÚ.

K nezhodám došlo aj v rámci vládnej koalície. Meloniovej strana Fratelli d’Italia a pravicová nacionalistická strana Lega sú za, ale strana Forza Italia toto rozhodnutie odmieta.

Kritika prichádza aj z akademickej obce. Talianske noviny Corriere della Sera uvádzajú, že Národná akadémia Lincei so sídlom v Ríme je proti amnestii. Ak amnestia zostane v platnosti, povinné očkovanie sa zmení na nepovinné. To by mohlo mať „vážne a negatívne dôsledky“ pre celú spoločnosť. „Okrem toho by faktické nezavedenie povinného očkovania zásadne podkopalo akýkoľvek seriózny vládny plán prípravy na možnú hroziacu pandémiu,“ uvádza sa v liste renomovanej akadémie, ktorá bola založená v roku 1603 a ktorej v súčasnosti šéfuje profesor Roberto Antonelli.

„List akadémie citujú aj noviny La Repubblica. Pripomína sa v ňom „nepopierateľná klinická účinnosť a bezpečnosť vakcín vyvinutých počas pandémie covid-19, najmä mRNA vakcíny používanej v čase povinného očkovania“. Spoľahlivé odhady podľa akadémie „naznačujú, že očkovacia kampaň na európskej úrovni zachránila najmenej 10 miliónov životov, najmä starších a chorých ľudí“. V závere vyhlásenia akadémia vyjadruje „nádej na zodpovedné prehodnotenie tohto pochybného rozhodnutia“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj