Nedeľa 8. septembra, 2024
Pneumatiky od firmy Pirelli na okruhu Autodromo Nazionale v Monze 10. septembra 2021 pred Veľkou cenou Talianska formuly 1 (MIGUEL MEDINA / AFP via Getty Images)
»

Taliansko obmedzuje vplyv čínskeho akcionára v spoločnosti Pirelli. Chce ochrániť know-how 

Taliansko schválilo opatrenia na obmedzenie kontroly čínskych štátnych akcionárov nad talianskym výrobcom pneumatík Pirelli s odvolaním sa na ochranu národnej bezpečnosti.

Rozhodnutie Ríma prichádza po tom, ako spoločnosť Sinochem, najväčší akcionár spoločnosti Pirelli s 37 % podielom, v marci oznámila talianskej vláde plány na aktualizáciu existujúcej akcionárskej dohody so spoločnosťou Camfin, ktorú kontroluje generálny riaditeľ spoločnosti Pirelli Marco Tronchetti Provera.

Camfin je holdingová spoločnosť a jej hlavnou investíciou je 14% podiel v spoločnosti Pirelli.

Toto rozhodnutie je zriedkavým zásahom čínskeho režimu do osem rokov starej investície. V roku 2015 kúpila štátna spoločnosť ChemChina (neskôr zlúčená so Sinochem) väčšinový podiel v spoločnosti Pirelli, jednej z najväčších talianskych spoločností. Čínsky podnik zaplatil za podiel 6,5 miliardy eur.

Obmedzenia talianskej vlády zahŕňajú zamedzenie prístupu k informáciám a ich výmeny medzi spoločnosťami Pirelli a Sinochem a potrebu štvorpätinovej väčšiny pri niektorých „strategických“ rozhodnutiach správnej rady. Cieľom je chrániť „strategicky dôležité informácie a know-how“ spoločnosti – ako uviedol úrad talianskej premiérky Giorgie Meloniovej.

Obmedzenia sú súčasťou vládnej iniciatívy s názvom Golden Power. Jej cieľom je chrániť aktíva považované za strategické pre Taliansko v čase, keď sa vzťahy medzi čínskym režimom a západnými vládami dostali do napätejšej fázy.

Vláda uviedla, že prijala niektoré návrhy spoločnosti Sinochem na riešenie jej obáv a spomenula aj konkrétne opatrenia na ochranu technológie kybernetických senzorov, ktoré môžu byť súčasťou pneumatík Pirelli.

Špecifická technológia by mohla prostredníctvom mikročipu nainštalovaného v pneumatikách umožniť geolokalizáciu a zhromažďovanie informácií o vodičoch a mať národný strategický význam – uviedol denník Financial Times s odvolaním sa na úrad talianskej vlády.

„Zneužitie takejto technológie by mohlo spôsobiť množstvo rizík pre zákazníkov a národnú bezpečnosť,“ uviedol úrad.

„Význam takejto technológie možno uplatniť v rôznych odvetviach: priemyselná automatizácia, komunikácia medzi strojmi, pokročilá výroba, umelá inteligencia, kritické senzory a technológie pohonov, Big Data a analytika,“ uviedol úrad vlády v súvislosti s technológiou kybernetických senzorov v pneumatikách.

Generálny riaditeľ spoločnosti Pirelli Marco Tronchetti Provera pri príležitosti obnovenia výroby pneumatík na milánskej burze, 4. októbra 2017 MARCO BERTORELLO / AFP via Getty Images)

Samotný Provera loboval v Ríme za zásah vlády do akcionárskej štruktúry spoločnosti, pričom varoval pred väčšou kontrolou, ktorú čínsky režim získava nad obchodnými rozhodnutiami spoločnosti Pirelli – informoval denník Financial Times.

Provera sa neúspešne pokúšal presvedčiť spoločnosť Sinochem, aby predala časť svojho podielu a objavili sa aj nezhody v súvislosti s jeho platom. Ten podľa Financial Times v roku 2022 predstavoval 20,5 milióna eur.

Spoločnosť Pirelli bola založená v roku 1872 a je jednou z najznámejších talianskych spoločností. Špecializuje sa na výrobu špičkových pneumatík pre prémiové automobilky, ako sú Ferrari, Porsche a BMW, a je výhradným dodávateľom pre vozidlá Formuly 1.

Meloniovej vláda sa zdržala uvalenia ešte prísnejších podmienok na spoločnosť Sinochem a zablokovania jej hlasovacích práv v spoločnosti Pirelli. Jej podmienky však prinútia spoločnosti Sinochem a Camfin zmeniť ich akcionársku dohodu.

Čínska spoločnosť začiatkom tohto roka potvrdila, že má v úmysle zostať dlhodobým investorom v spoločnosti Pirelli. Talianska spoločnosť má 31. júla vymenovať nové predstavenstvo, pričom novým generálnym riaditeľom sa má stať súčasný námestník Giorgio Bruno a Provera má zostať výkonným miestopredsedom. Provera je členom predstavenstva spoločnosti Pirelli od roku 1992.

Krok talianskej vlády obmedziť vplyv spoločnosti Sinochem na výrobcu pneumatík prichádza pred ďalším kľúčovým rozhodnutím o tom, či Rím obnoví partnerstvo s čínskym režimom v rámci iniciatívy Nová hodvábna cesta.

V máji Meloniová uviedla, že vzájomné kontakty s Čínou sú možné aj bez zapojenia sa do hodvábnej cesty. „Dá sa mať dobré vzťahy s Pekingom dokonca aj v dôležitých oblastiach bez toho, aby sme boli nevyhnutne súčasťou nadnárodných vzťahov,“ uviedla podľa Reuters talianska premiérka.

Taliansko sa v roku 2019 stalo prvou a jedinou krajinou G-7, ktorá sa pripojila k tejto iniciatíve čínskeho režimu. „Naše hodnotenie je veľmi chúlostivé a dotýka sa mnohých záujmov,“ vyhlásila Meloniová. Platnosť paktu vyprší v marci 2024 a automaticky sa obnoví, ak jedna strana neoznámi druhej, že od neho odstupuje, s najmenej trojmesačnou výpovednou lehotou.

Meloniová dala minulý rok jasne najavo, že s krokom na rok 2019 nesúhlasí, a povedala, že „nemá politickú vôľu… uprednostňovať čínsku expanziu do Talianska a Európy“.

Z anglického originálu preložili Ondřej Horecký a LS. Článok bol redakčne skrátený.

Prečítajte si aj