Piatok 21. februára, 2025
Policajti a vojaci počas akcie v Palerme na Sicílii 16. januára 2023 (Foto: MIGUEL MEDINA/AFP via Getty Images)
»

Talianska polícia zatkla 130 osôb pri najväčšom zásahu proti sicílskej mafii za posledné desaťročia

Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii Giovanni Melillo uviedol, že zatknutí mafiánski bossovia boli schopní z väzenia „dávať svoje rozkazy“ tým, ktorí ostali na slobode.

Talianska polícia v utorok (11. 2.) pri operácii proti sicílskej mafii v Palerme zadržala 130 ľudí. Podľa najvyššieho prokurátora pre boj proti mafii dôkazy naznačujú, že bossovia vo väzniciach s prísnym stupňom stráženia stále odovzdávajú „kriminálne pokyny“ ľuďom vonku.

Karabinieri – talianska národná polícia – uviedli, že operácia proti mafii viedla k vydaniu reštriktívnych opatrení pre 183 osôb, z ktorých 36 už bolo vo väzení.

Išlo o najväčší zásah proti sicílskej mafii, známej ako La Cosa Nostra, od 90. rokov minulého storočia.

Cosa Nostra, ktorú preslávili filmy ako „Krstný otec“, roky terorizovala Sicíliu. Na vrchole svojej moci v roku 1992 zabila dvoch najvyšších prokurátorov, Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina. Tí predtým využili informátorov známych ako „pentito“ na stíhanie a uväznenie stoviek mafiánov.

Od 90. rokov 20. storočia sicílsku mafiu z pozície najmocnejšej organizovanej zločineckej skupinu v Taliansku zosadila ‚Ndrangheta, ktorá má sídlo na talianskej pevnine v Kalábrii.

Karabinieri uviedli, že osoby zatknuté 11. februára boli obvinené zo „zločineckého spolčenia mafiánskeho charakteru, pokusu o vraždu, vydierania mafiánskymi metódami s priťažujúcimi okolnosťami a spolčenia za účelom obchodovania s drogami“.

Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii Giovanni Melillo v rovnaký deň uviedol, že vyšetrovanie vychádza zo zistení v iných oblastiach, „konkrétne, že väzenský okruh s vysokou ostrahou je okruhom podliehajúcim nadvláde zločineckých organizácií, v ktorom sa zadržaní mafiáni tešia nerušenej schopnosti komunikovať a šíriť zločinecké inštrukcie“.

Videohovory uväznených mafiánov

Hlavný prokurátor Palerma Maurizio de Lucia uviedol, že mobilné komunikačné zariadenia vo väzniciach – vrátane videohovorov – podkopávajú prevenciu kriminality do takej miery, že „byť vo väznici alebo mimo nej nerobí žiadny rozdiel“.

Konkrétne spomenul, že mafia používa šifrované (enkryptované) mobilné telefóny, ktoré sa často pašujú do väzníc.

„Dôležité sú dve veci: prvá je, že organizácia vie, že na to, aby sa opäť stala silnou, potrebuje centrálne vedenie, komisiu, a to nedokáže dosiahnuť,“ povedal de Lucia. „Druhou je, že sa tejto komplikácii prispôsobila tým, že prepojila mandamenti [oblasti kontrolované mafiánskou rodinou alebo jej spojencov] prostredníctvom technologických nástrojov, o ktorých sme hovorili.“

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v príspevku na sociálnej sieti X uviedla, že zatknutia zasadili „veľmi tvrdý úder Cosa Nostre“ a dávajú jasný signál, že „boj proti mafii sa nezastavil a nezastaví“.

Zatýkania z 11. februára sa uskutočnili prevažne v palermských štvrtiach Pagliarelli, Porta Nuova, Tommaso Natale-San Lorenzo, Bagheria a Santa Maria del Gesù.

Podľa polície rodiny v Palerme získali späť svoju pozíciu. Po desaťročia ich ovládala frakcia z Corleone, mesta pri Palerme, ktoré bolo rodiskom neslávne známych bossov ako Salvatore „Toto“ Riina a Bernardo „Traktor“ Provenzano.

Riinu chytili v roku 1993. Zomrel vo väzení v roku 2017 vo veku 87 rokov. Jeho nástupca Provenzano bol zatknutý v roku 2006. Zomrel vo väzení v roku 2016, mal 83 rokov.

V roku 2018 bol spolu s ďalšími 46 osobami zatknutý Settimo Mineo. 80-ročný klenotník bol obvinený, že je nástupcom Riinu na čele sicílskej mafie. Neskôr bol v roku 2020 odsúdený za rôzne trestné činy.

Settimo Mineo (uprostred), klenotník a údajne nový šéf sicílskej mafie, je sprevádzaný karabiniermi pri odchode z policajnej stanice po jeho zatknutí v talianskom Palerme 4. decembra 2018. (Foto: Alessandro Fucarini/AFP/Getty Images)

Cosa Nostra „nikdy skutočne nezanikla“

Anna Sergiová, profesorka kriminológie a štúdií organizovaného zločinu na univerzite v Essexe v Anglicku, na svojom Substacku napísala: „Cosa Nostra mohla čeliť krízam, ale nikdy skutočne nezanikla. Jej subkultúrne normy sú pozoruhodne pružné, čo organizácii umožňuje prekonávať obdobia potláčania.“

„Napriek tomu, že je Cosa Nostra vnímaná ako upadajúca sila v rámci talianskej mafie, zachováva si významnú úlohu, najmä v obchode s drogami,“ napísala.

Sergiová však pre The Epoch Times uviedla, že Mineo nebol skutočným vodcom Cosa Nostry. „Nie je známy žiadny boss,“ dodala.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj