
Taiwan podozrieva Huawei z účasti na bombových hrozbách proti súboru Shen Yun
Taiwanské úrady vyšetrujú sériu bombových hrozieb namierených proti americkému divadelnému súboru Shen Yun Performing Arts. Podľa zistenia denníka Epoch Times vyšetrovatelia zistili, že niektoré z výhražných e-mailov možno vystopovať do výskumného zariadenia technologického gigantu Huawei v čínskom meste Xian.
Súbor Shen Yun, založený čínskymi umelcami žijúcimi v USA, prináša na scénu tradičnú čínsku kultúru pred nástupom komunistického režimu. Od marca 2024 čelí počas svojho medzinárodného turné desiatkam násilných hrozieb.
Na Taiwane obdržali úrady a kultúrne zariadenia vo viacerých mestách najmenej 17 e-mailov s hrozbami bombových útokov alebo masových strelieb, ktorých cieľom bolo narušiť plánované vystúpenia. Odoslané správy mali vzbudiť dojem, že pochádzajú z USA, Francúzska alebo iných krajín, ale vyšetrovanie ukázalo, že e-maily boli odoslané presmerovacími servermi a ich pôvod možno vystopovať späť do oblasti v blízkosti Huawei Xi’an Institute. Ide o výskumné centrum spoločnosti, ktoré podľa taiwanských úradov teraz zohráva kľúčovú úlohu pri podpore globálnych technologických ambícií Pekingu.
Taiwanské úrady považujú túto inštitúciu za hlavného podozrivého a nevylúčili zapojenie takzvanej „50 centovej armády“ – čínskym štátom platených internetových trollov. Detaily prípadu mali byť poskytnuté čínskym orgánom, ale bez odozvy.
Huawei sa na žiadosť denníka Epoch Times k záležitosti nevyjadrila. Obsah e-mailov bol často podrobný a zahrňoval aj fotografie zbraní. Hoci zatiaľ nedošlo k splneniu žiadnej hrozby, niekoľkokrát došlo k evakuácii divadiel – napríklad v Kennedyho centre vo Washingtone či v iných krajinách – a bola povolaná jednotka s vycvičenými psami.
Okrem tradičnej kultúry program Shen Yun zobrazuje aj represívne praktiky režimu vrátane prenasledovania praktiky Falun Gong, ktorej prívrženci sú od roku 1999 terčom zatýkania a týrania vrátane sexuálneho obťažovania či injekčného podávania drog. Sú tiež hlavným terčom režimu v jeho programe núteného odberu orgánov. Umelecký súbor, ktorý vznikol v roku 2006 v štáte New York, je kvôli tomu dlhodobo pod tlakom čínskej diplomacie snažiacej sa zrušiť jeho vystúpenia v zahraničí.
Okrem diplomatických zásahov zažil súbor aj fyzické útoky – napríklad opakované poškodenie pneumatík autobusu. V reakcii na to musel posilniť bezpečnosť.
K prípadu sa vyjadrila aj americká kongresmanka Debbie Wasserman Schultzová, ktorá nedávno spoluzaložila Kongresový výbor obetí komunizmu. Podľa nej útoky na Shen Yun ukazujú, prečo je dôležité pripomínať si nebezpečenstvo totalitných režimov. „Všetko, čo čínsky komunistický režim predstavuje, je založené na lži a kontrole,“ uviedla.
Nezávislá výskumníčka Sarah Cooková dodáva, že tento prípad ukazuje, ako sa dá vystopovať pôvod hrozieb napriek používaniu technológie VPN, a že by to mali využiť aj ďalšie krajiny. „[Zistenia ukazujú, že] existujú nástroje, ktoré by umožnili orgánom činným v trestnom konaní vystopovať tento druh hrozieb späť do Číny, a to aj v prípade, že páchateľ používa VPN,“ povedala pre Epoch Times s odkazom na šifrované virtuálne privátne siete, ktoré umožňujú používateľom maskovať ich skutočné IP adresy.
„Vlády USA a ďalších krajín by ich mohli využiť vzhľadom na mnohé hrozby, ktorým Shen Yun a Falun Gong čelia mimo Taiwan.“
Výkonný riaditeľ Informačného centra Falun Dafa Levi Browde vyzval na dôkladné vyšetrenie a potrestanie páchateľov. „Toto správanie je nebezpečné, nezákonné a snaží sa umlčať umelecký prejav, ktorý režim nechce, aby svet videl,“ uviedol vo vyhlásení.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK