Streda 22. januára, 2025
Zolpidem (foto: Freakinout, CC0)

Tabletka na spanie Zolpidem môže viesť k Alzheimerovej chorobe, zistila nová štúdia

Zolpidem, bežne predávaný pod značkou Ambien, môže mať podľa dánskych vedcov súvislosť s poruchami prečisťovania mozgu počas spánku.

Nedávna štúdia naznačuje, že bežný liek na spanie, zolpidem, môže narušiť schopnosť mozgu „čistiť sa“ počas spánku, čo môže viesť k zvýšeniu rizika Alzheimerovej choroby a iných neurologických porúch.

Vo výskume, ktorý bol publikovaný v časopise Cell, dánski vedci uviedli, že sa im podarilo získať viac poznatkov o glymfatickom systéme, ktorý umožňuje vyplavovanie toxických látok z mozgu počas spánku.

„Nie je známe, čo riadi proces čistenia mozgu počas spánku,“ uviedli v abstrakte svojej štúdie. „Použili sme celý rad technológií a zistili sme, že najsilnejšími indikátormi glymfatického očisťovania počas spánku NREM (Non-Rapid Eye Movement) sú úzko synchronizované kmitania noradrenalínu, objemu mozgovej krvi a mozgovomiechového moku (CSF).“

Molekula noradrenalínu podľa nich zohráva kľúčovú úlohu v procese čistenia mozgu u myší, ktoré boli predmetom štúdie. Noradrenalín pôsobí ako hormón a neurotransmiter. Prenáša nervové signály do nervových buniek, svalových buniek a žľazových buniek, pričom sa podieľa na reakcii organizmu „bojuj alebo uteč“, zvyšuje srdcovú frekvenciu, krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Podľa zdravotníckych odborníkov zohráva táto molekula významnú úlohu aj pri stabilizácii pamäte, nálady, ako aj cyklu spánku a bdenia.

Mozgový kmeň uvoľňuje Noradrenalín pri hlbokom spánku približne raz za 50 sekúnd, čo spôsobuje sťahovanie ciev a „generuje pomalé pulzovanie, ktoré vytvára rytmické prúdenie okolitej tekutiny a odvádzanie odpadu“, uvádza sa vo vyhlásení časopisu Cell z 8. januára.

Po štúdii vykonanej na myšiach vedci zistili, že vlny noradrenalínu súvisia so „zmenami objemu krvi v mozgu“, a objavili, že môžu spôsobovať „rytmické pulzovanie v cievach“. Následne prišli na to, že prietok mozgovej tekutiny kolíše v súvislosti so zmenami objemu krvi, čo znamená, že cievy môžu poháňať mozgovú tekutinu, aby odstránili odpad z orgánu.

Výskumníci tiež hodnotili, aké účinky môžu mať lieky na spanie na hladinu noradrenalínu v mozgu. Je pozoruhodné, že pri podávaní lieku zolpidem, ktorý sa bežne predáva pod názvom Ambien, boli vlny noradrenalínu, ktoré sa uvoľňovali počas cyklov hlbokého spánku, o 50 % nižšie ako u myší, ktorým sa tento liek nepodával.

V štúdii sa uvádza, že zatiaľ čo myši, ktorým bol podávaný zolpidem, zaspávali rýchlejšie, hladiny transportu mozgovej tekutiny klesli o viac ako 30 %. Výsledky štúdie tak naznačujú, že tento liek môže narušiť uvoľňovanie procesu čistenia odpadových látok počas spánku, ktorý je poháňaný noradrenalínom.

„Čoraz viac ľudí užíva lieky na spanie, a preto je veľmi dôležité vedieť, či sa v takom prípade jedná o zdravý spánok,“ uviedla vo svojom vyhlásení Natalie Hauglundová, výskumníčka z Kodaňskej univerzity a Oxfordskej univerzity. „Ak ľudia užívaním tabletiek nezískajú všetky výhody spánku, mali by o tom byť informovaní, aby sa mohli uvážene rozhodnúť.“

Napriek tomu, že štúdia bola vykonaná len na myšiach, zistenia sa pravdepodobne budú vzťahovať aj na ľudí, keďže „aj ľudia majú glymfatický systém“, dodáva sa v správe.

„Výskumníci pozorovali podobné vlny noradrenalínu, vzorce prietoku krvi a tok mozgových tekutín u ľudí,“ dospeli k záveru. „Ich zistenia môžu ponúknuť pohľad na to, ako môže zlý spánok prispievať k neurologickým poruchám ako je Alzheimerova choroba.“

Okrem Ambienu sa zolpidem na lekársky predpis predáva aj pod značkami Edluar, Zolpimist, Intermezzo a Ambien CR. Podľa monitorovacej webovej stránky sa odhaduje, že v roku 2022 bolo vydaných približne 10 miliónov receptov na tento liek.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj