Štvrtok 12. decembra, 2024
Ľudia oslavujú s povstaleckými bojovníkmi na Umajjovskom námestí v Damasku v Sýrii 8. decembra 2024 (Louai Beshara/ AFP via Getty Images)

Sýrski povstalci vyhlásili koniec Asadovej vlády potom, čo dobyli Damask

Sýrski povstalci pod vedením teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v nedeľu oznámili, že hlavné mesto krajiny Damask je „oslobodené od Asada“.

„Vyhlasujeme, že mesto Damask je oslobodené od tyrana Bašára Asada,“ uvádza sa v príspevku na Telegrame. „Po 50 rokoch útlaku vládnej strany Baas a 13 rokoch zločinov, tyranie a (násilného) vysídľovania… dnes oznamujeme koniec tohto temného obdobia a začiatok novej éry Sýrie.“

Povstalecké sily vo svojom vyhlásení tiež tvrdili, že prezident Bašár Asad z Damasku utiekol.

Potvrdzujúc pád 54 rokov trvajúceho Asadovho režimu sýrsky premiér Mohammed Ghazi Jalali vyhlásil, že vláda Asadovej arabskej socialistickej strany Baas je pripravená „podať ruku“ opozícii a odovzdať svoje funkcie prechodnej vláde.

„Som vo svojom dome a neodišiel som, a to z dôvodu mojej príslušnosti k tejto krajine,“ povedal Jalali vo videopríhovore. Sľúbil, že ráno pôjde normálne do práce a vyzval sýrskych občanov, aby nepoškodzovali verejný majetok.

Jalali sa k fámam, že prezident utiekol, nevyjadril. Dvaja vysokí armádni dôstojníci pre agentúru Reuters uviedli, že Asad v nedeľu z Damasku odletel.

Povstalci prevzali kontrolu nad mestom potom, čo 27. novembra spustili prekvapivú ofenzívu. Zmocnili sa aj najväčšieho sýrskeho mesta Aleppo na severe a štvrtého najväčšieho mesta Hamá v centrálnej Sýrii.

Skupina HTS má pôvod v al-Káide a Spojenými štátmi a OSN je považovaná za teroristickú organizáciu. V posledných rokoch sa snažila svoj imidž pozmeniť a vyhlásila, že s al-Káidou prerušila väzby. To viedlo k tomu, že mnohí zástancovia tvrdej línie lojálni al-Káide prebehli na druhú stranu.

Vodca HTS Abu Mohammed al-Golani v exkluzívnom rozhovore pre CNN 5. decembra zo Sýrie povedal, že cieľom ofenzívy je zvrhnutie Asadovej vlády. Po rokoch násilia v regióne však pretrvávajú obavy o slobodu náboženstva a viery v rámci vlády Haját Tahrír aš-Šám.

Asadove jednotky zostali odkázané samé na seba. Spojenci ako Rusko a Irán boli zamestnaní inými konfliktami a iránsky proxy zástupca v Libanone Hizballáh bol oslabený vojnou s Izraelom.

Pred vstupom do Damasku a jeho dobytím prevzali povstalecké sily kontrolu nad mestom Homs – tretím najväčším mestom Sýrie a strategickou križovatkou. Pád Homsu odrezal Asadove sily v Damasku od ich pevnosti na pobreží, kde má Rusko aj námornú a leteckú základňu.

Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť amerického prezidenta Joea Bidena – Sean Savett – vo vyhlásení na sociálnych sieťach uviedol: „Prezident Biden a jeho tím pozorne sledujú mimoriadne udalosti v Sýrii a sú v neustálom kontakte s regionálnymi partnermi.“

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller 6. decembra uviedol, že USA sú naďalej za „politické riešenie konfliktu“ v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2254.

Zvolený americký prezident Donald Trump sa v sobotu na sociálnych sieťach prvýkrát vyjadril k vývoju v Sýrii. „Spojené štáty by s tým nemali mať nič spoločné,“ napísal veľkými písmenami v príspevku zo 7. decembra na sociálnej sieti Truth. „Toto nie je náš boj. Nechajte to tak. Nezapájajte sa do toho!“

Opozičné sily neboli v sýrskom hlavnom meste od roku 2018, keď ho Asadove jednotky po niekoľkoročnom obliehaní dobyli späť.

V nedeľu bolo po celej Sýrii a v susedných krajinách počuť ohňostroje, klaksóny áut a streľbu oslavujúcu pád Asadovho režimu.

Ľudia v hlavnom meste sa ponáhľali, aby si spravili zásoby najdôležitejších komodít, keďže nie je isté, kto bude krajinu teraz viesť a mohlo by dôjsť k ďalším bojom.

Vlády Spojených štátov, Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva v spoločnom vyhlásení z 1. decembra vyzvali „všetky strany na deeskaláciu“ konfliktu v Sýrii a snahu o diplomatické riešenie v súlade s rezolúciou OSN č. 2254.

Rezolúcia Bezpečnostnej rady 2254 načrtáva rámec pre celoštátne prímerie, prechodnú vládu, novú ústavu, voľby do 18 mesiacov a riešenie humanitárnej krízy, ktorú zanechala občianska vojna.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj