Štvrtok 21. novembra, 2024
Wu Min-suan, generálny riaditeľ taiwanskej spoločnosti Doublethink Lab, na tlačovej konferencii o čínskom zasahovaní do volieb na Taiwane v Taipei na Taiwane 19. januára. 2024. (Sung Pi-lung/The Epoch Times)

Svet nie je pripravený na boj proti čínskym volebným dezinformáciám, varuje analytik

Výskumný analytik varoval, že svet nie je pripravený na rozsiahle operácie dezinformácií, ktoré prichádzajú zo strany Číny a ktoré majú za cieľ ovplyvniť výsledky volieb.

Podľa Wu Min-suana, generálneho riaditeľa tchajwanského Výskumného centra Doublethink zameriavajúceho sa na digitálnu obranu, svet jednoducho nie je dostatočne pripravený na boj proti týmto riadeným útokom voči pravde a demokracii. Ak si krajiny „spočítajú, koľko úsilia a peňazí ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching vynakladajú na šírenie dezinformačných kampaní a koľko peňazí dávajú do obrany svojich krajín, tie čísla sú jednoducho šokujúce.“

„Nie ste na to pripravení… Nikto na to nie je pripravený,“ povedal a označil kampaň za jednu z „vojnových taktík“ čínskeho režimu.

Wu Min-suan bol jedným z účastníkov diskusie, ktorá sa konala 28. februára s cieľom upozorniť na hrozbu čínskeho zasahovania do volieb v roku 2024, keď má voliť približne polovica svetovej populácie.

Na Tchajpejskom hospodárskom a kultúrnom úrade, kde sa diskusia konala, veľvyslanec Tchaj-peja v USA James K. J. Lee povedal, že Peking využíva Taiwan ako „testovací priestor“ na zasahovanie do volieb v iných demokraciách.

Americká spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou zistila, že pred januárovými prezidentskými voľbami na Taiwane sa počet škodlivých kybernetických útokov z Číny zvýšil viac ako dvojnásobne a ich cieľom boli vládne úrady, policajné správy a finančné inštitúcie. Tesne pred voľbami Pekingom nastrčené osoby šírili falošné správy na sociálnych sieťach s cieľom vytvoriť obraz nedostatku potravín a vyvolať tak v spoločnosti paniku. Na YouTube sa objavilo veľké množstvo fake videí vytvorených umelou inteligenciou, ktorí v mandarínčine a kantončine uvádzali nepravdivé tvrdenia o osobnom živote taiwanskej prezidentky Tsai Ing-wenovej.

Podľa odborníkov by sa Spojené štáty mali mať na pozore, keďže aj ich voľby sa blížia.

Podľa decembrovej správy Národnej spravodajskej rady sa čínski agenti pokúsili ovplyvniť výsledok v niektorých okresoch počas primárok v roku 2022. V tom istom mesiaci riaditeľ FBI Christopher Wray varoval pred „zvýšeným“ rizikom vonkajšieho zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2024. Podobné obavy vyjadrili aj analytici spoločnosti Microsoft v správe zverejnenej v novembri.

Kenton Thibautová, vedúca pracovníčka Výskumného centra Atlantickej rady pre digitálny forenzný výskum poznamenala, že Čínska komunistická strana považuje súperenie so Spojenými štátmi za „existenčnú otázku“.

Účastníci panelovej diskusie poukazujúcej na snahy Číny o zasahovanie do volieb počas prezidentských volieb na Taiwane, 28. februára 2024 v New Yorku. (So súhlasom Tchajpejského hospodárskeho a kultúrneho úradu)

„Na základe ich správania v minulosti sa na tom budú nejakým spôsobom podieľať aj teraz,“ povedala K. Thibautová pre The Epoch Times. „Vybudovali si veľkú časť svojej digitálnej online infraštruktúry na viacerých platformách sociálnych médií. Očakávam, že ich využijú na šírenie pročínskych naratívov, na využívanie politického napätia v Spojených štátoch a na snahu vykresliť Spojené štáty ako pokrytecké.“

Zdôrazňuje to časť stratégie režimu – vyhrať vojnu „bez dymu“ „oslabením nepriateľa zvnútra“, povedala.

Umelá inteligencia predstavuje nový kľúčový nástroj stratégie dezinformačnej vojny a pomáha Pekingu zahladiť stopy.

Počas diskusie K. Thibautová upozornila na snahu čínskeho režimu preniesť vinu za pandémiu COVID-19 na Spojené štáty. Peking cez think tank najprv vytvoril falošnú správu, ktorá mala dokazovať, že vírus pochádza z americkej vojenskej základne Fort Detrick, a potom túto dezinformáciu propagoval prostredníctvom ďalších kanálov.

V lete roku 2022 si čínsky subjekt so štátnymi väzbami najal hudobníka z Baltimoru, aby zorganizoval protest hnutia Black Lives Matter pred Medzinárodným summitom pre náboženskú slobodu. Neskôr organizovali falošný protest proti americkému zákazu tovarov zo Sin-ťiangu. Obe udalosti boli zaznamenané a šírené cez sociálne médiá s cieľom vyvolať sociálne napätie v Spojených štátoch.

Režim vsadil na to, že propekinské naratívy začnú žiť vlastným životom, povedal Jacques deLisle, vedúci ázijského programu v Inštitúte pre výskum zahraničnej politiky.

„Keď sa myšlienka dostane do obehu a začne sa šíriť, v demokratickom svete je veľmi ťažké ju zastaviť – teraz je to názor, ktorý z akýchkoľvek príčin zastávajú ľudia s právmo vyjadrovať svoj názor a hlasovať o ňom,“ povedal pre The Epoch Times.

Pre Spojené štáty je „veľmi, veľmi dôležité“ minimalizovať akékoľvek pokusy o zahraničné ovplyvňovanie volieb, zdôraznil.

Aj keď je ťažké kvantifikovať účinky takýchto snáh, povedal: „Naše voľby sú v tejto krajine také tesné,“ že „aj malý vplyv – menší ako 1 percento v niekoľkých okresoch – môže mať významný vplyv na konečný výsledok.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj