Štvrtok 19. septembra, 2024
Na snímke vľavo minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (SNS) počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní na tému Nová politická kultúra a spolupráca medzi ministerstvami životného prostredia a pôdohospodárstva, 6. novembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

T. Taraba chce revíziu sústavy národných parkov, PS to považuje za krok späť

Sústava národných parkov by mala prejsť revíziou podľa medzinárodných kritérií. Až potom sa budú riešiť ich zonácie. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) a šéf agrorezortu Richard Takáč (Smer-SD). Zároveň ohlásili spoluprácu medzi ministerstvami.

Ministri majú podľa T. Tarabu jasnú víziu o zonáciách národných parkov. Podrobnejšie o nej budú hovoriť po schválení programového vyhlásenia vlády. „Zhodli sme sa na potrebe redefinovania celej sústavy národných parkov na Slovensku podľa medzinárodných prísnych kritérií. Zistíme, či spĺňajú jednotlivé územia tieto kritériá, lebo to je jediný objektívny činiteľ, a podľa toho budeme redefinovať národné parky. V sekundárnom kroku sa budeme pozerať na zonáciu ako takú,“ uviedol Taraba.

Na spoločnom stretnutí riešili škody premnožené raticovou zverou, medveďom či vlkom a problémy s norikom muránskym na Muránskej planine. „Reagujeme aj na informácie o dosť radikálnom holorube, ktorý sa udial na Muránskej planine. Zhodli sme sa, že to dáme celé preveriť. Ministerstvo pôdohospodárstva tam pošle kontrolu,“ povedal T. Taraba.

R. Takáč tvrdí, že našli spoločnú cestu a prvýkrát za 30 rokov bude ministerstvo životného prostredia spolupracovať s ministerstvom pôdohospodárstva. „Chceme týmto spôsobom vyslať signál, že zlé vzťahy medzi rezortami, ktoré tu dlhé roky panovali, sa končia,“ skonštatoval T. Taraba.

R. Takáč poukázal, že agrorezort nedostal z plánu obnovy peniaze. „Vyše miliardy dostalo ministerstvo životného prostredia a budeme hľadať cestu na to, ako spoločne využiť finančné prostriedky,“ podotkol.

Ministri sa dohodli aj na vytvorení pracovných skupín, ktoré budú riešiť problémy ministerstiev. Zároveň deklarujú, že sa budú stretávať na pravidelnej báze.

Avizovaná revízia národných parkov je prvým krokom k oslabovaniu ochrany prírody na Slovensku. Tvrdí to poslanec parlamentu Michal Sabo a podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík (obaja PS). Otvorenie už ukončených zonácií podľa nich neznamená nič iné ako prehodnotenie, oklieštenie či zmenšenie národných parkov.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) podľa progresívcov politicky ustúpil lesníkom a na ochrane klímy a prírody mu nezáleží. „Oháňanie sa medzinárodnými kritériami je klasická dymová clona. Kým iné krajiny sa chcú postupne, po etapách približovať medzinárodným štandardom, Tomáš Taraba očividne plánuje opačný krok, zmenšiť súčasné výmery. Teda dosiahne 50 percent bezzásahu, ale nie zvyšovaním ochrany prírody, ale, naopak, oklieštením chráneného územia,“ povedal M. Sabo.

Slovensku podľa M. Hojsíka naďalej hrozia miliónové pokuty za nedostatočnú ochranu hlucháňa. Reforma národných parkov je aj súčasťou plánu obnovy. Jej spomalenie či zvrátenie sa môže podpísať na čerpaní ďalších miliónov a zabrzdí rozvoj regiónov v dotknutých oblastiach, skonštatoval. „Verím, že najmä vedenie ministerstva financií či podpredseda vlády zodpovedný za plán obnovy krok proti prírode a rozumu zastavia ešte skôr, ako spôsobí nielen nezvratné environmentálne, ale aj vážne hospodárske škody,“ podotkol M. Hojsík.

Jediným víťazom revízie podľa Progresívneho Slovenska (PS) bude agrorezort pod vedením Richarda Takáča (Smer-SD), ktorý využije príležitosť na oslabenie ochrany prírody a zabránenie prevodu štátnych pozemkov pod správu národného parku. „V oblasti ochrany prírody sme dostali silný mandát a použijeme všetky možnosti najsilnejšej opozičnej strany, aby sme zabránili oslabovaniu ochrany prírody na Slovensku,“ povedal M. Sabo.

 Europoslanec za PS Michal Wiezik uviedol, že najväčším odporcom ochrany prírody sa stalo ministerstvo životného prostredia. „Obmedzovanie ochrany prírody je v rozpore s Environmentálnou stratégiou SR, našou pozíciou v Európskej únii a s udržateľným rozvojom slovenských regiónov,“ povedal.

T. Taraba s R. Takáčom sa zhodli na revízii sústavy národných parkov, ktorá sa má udiať na základe medzinárodných kritérií. Až potom sa budú riešiť ich zonácie. Ministri zároveň ohlásili spoluprácu medzi rezortmi.

Prečítajte si aj