Sobota 25. januára, 2025
Ilustračný obtázok (foto: kjpargeter on Freepik)

Supervojak s upraveným mozgom a nadľudskými schopnosťami: blízka realita?

Moderná veda sa už nejaký čas snaží využiť moderné vedecké objavy a pokročilé technológie na vylepšenie ľudských mentálnych aj fyzických schopností. Napríklad v 80. rokoch 20. storočia sa okolo amerického vedca Erica Drexlera vytvorila skupina odborníkov, ktorá začala rozvíjať koncept molekulárnych strojov a nanotechnológií so schopnosťou replikovať alebo opraviť každú štruktúru materiálneho sveta.

Mnohí vedci dnes veria, že nastal čas, keď sa ľudia skutočne môžu stať „nadľuďmi“ – bytosťami s výrazne vylepšenými schopnosťami.

Supervojak ako zo sci-fi filmu?

Takéto ambície sú vlastné armádam. Napríklad známa americká Agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty (DARPA) spolupracuje s tímom expertov zo šiestich akademických, komerčných a neziskových inštitúcií od roku 2019 na štvorročnom projekte s názvom Nasledujúca generácia nechirurgických nanotechnológií (N3).

Projektový materiál DARPA informuje,že ,,konečným cieľom programu je vytvoriť neurónové rozhranie (medzi človekom a umelou inteligenciou – pozn. redakcie), ktoré umožní rýchlu, účinnú a intuitívnu hands-free (bez použitia rúk – pozn. redakcie) interakciu zdatného vojaka s vojenskými systémami.“

Odborníci v rámci projektu experimentujú s inteligentnými magnetoelektrickými nanočasticami (skrátene MENP), ktoré špecificky reagujú na externé podnety a na molekulárnej úrovni menia svoje fyzikálne vlastnosti. MENP sa do mozgu zavádzajú buď vdýchnutím, alebo injekčnou striekačkou a potom reagujú na elektrické, magnetické, akustické a elektromagnetické polia.

„Použijeme inteligentné materiály, najmä MENP, ktoré môžu reagovať na bezdrôtové signály a súčasne na mikroúrovni dopravovať energiu do mozgu,“ uviedol v roku 2022 profesor Sakhrat Khizroev z University of Miami na webovej stránke univerzity.

V biologickom mikroprostredí slúžia MENP ako nanocentrá, ktoré zhromažďujú energiu z rôznych polí a potom túto kombinovanú energiu distribuujú podľa požadovaného algoritmu do biologického mikroprostredia, aby spustili špecifickú biologickú reakciu.

Možné využitie alebo zneužitie

Výsledky projektu N3 sa dajú využiť vo vojenskom aj civilnom sektore. V armáde pôjde napríklad o vytvorenie „supervojaka“. Khizroev vo svojej prezentácii v roku 2021 uviedol, že sa v tomto smere už začali experimenty s vojenskými pilotmi. Vedci veria, že pilot bude pomocou supermodernej prilby schopný bezdrôtovo komunikovať medzi svojím mozgom vybaveným MENP a vzdialeným počítačom. Technológia údajne umožní pilotovi prijímať rozhodnutia v nanosekundách na základe rôznych zložitých faktorov.

Pokiaľ ide o jeho civilné využitie, projekt sľubuje veľký pokrok v medicíne. Technológia by mohla napríklad liečiť neurodegeneratívne ochorenia a rôzne druhy rakoviny.

Experimenty na laboratórnych myšiach v Kanade či Južnej Kórei v minulosti ukázali, že je možné riadenou aktivitou jednotlivých neurónov naprogramovať do mozgu myší umelú pamäť či regulovať ich zložité funkcie, ako sú emócie, spoločenské správanie a motivácia. Podobné možnosti vysvetľuje Khizroev vo svojej prezentácii. Existujú preto obavy z možného zneužitia tejto technológie.

Americká nezisková organizácia Výskumný inštitút pre bioobranu na svojej webovej stránke uviedla: „Projekt N3 je automaticky prísľubom pre medicínu, ale tieto technológie sú také provokatívne pre komunikáciu (všetkého druhu) a samozrejme pre ich dvojité využitie. Áno, otvorila sa Pandorina skrinka. Keď uvážime súhrn všetkých operácií upraveného mozgu, ktorý je mysľou, a technológie N3 sú cielené na diaľkové vnímanie a moduláciu týchto operácií, potom nie je také ťažké si uvedomiť, že sa v prvom rade jedná o čítanie mysle a ovládanie mysle, aspoň na základnej úrovni.“

DARPA doposiaľ nezverejnila výsledky projektu na svojej webovej stránke.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj