Piatok 21. februára, 2025
Ilustračná fotografia (Foto: Pixabay /pexels)

Superodpočet prelomil rekordy, stúpol počet firiem aj ušetrené milióny

Podľa priebežných výsledkov si superodpočet za rok 2023 uplatnilo 521 subjektov v objeme 225 miliónov eur.

Superodpočet ako nástroj na podporu súkromného výskumu a vývoja funguje na Slovensku od roku 2015, aktuálne bilancujeme jeho deviaty ročník. Podnikatelia, investujúci do vlastného výskumu a vývoja, si v roku 2023 mohli odpočítať z daňového základu 100 % hodnoty všetkých nákladov, ktoré vynaložili na takéto projekty.

Podľa priebežnej analýzy CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá pracuje s doposiaľ tromi zverejnenými zoznamami superodpočtov za rok 2023, pričom štvrtý by mal byť zverejnený do konca marca 2025, záujem o superodpočet medziročne stúpol a už teraz je nespochybniteľné, že zlomil viaceré rekordy.

Superodpočet za rok 2023 si doposiaľ uplatnilo 521 subjektov, čo je historicky najviac, odkedy superodpočet funguje. Spoločne čerpali viac ako 225 miliónov eur, čím ušetrili na daniach z príjmov viac ako 47 miliónov eur. Prekonaniu rekordu z roku 2021 aj v objeme čerpaného superodpočtu a daňovej úspory zrejme zabráni zníženie sadzby na polovicu. V medziročnom porovnaní však ide o rastový trend, v roku 2022 dosiahol celkový objem len necelých 217 miliónov, na daniach vtedy firmy usporili viac ako 45 miliónov eur. Pritom dáta ešte nie sú úplné, v doterajších zoznamoch absentujú aj úspešní miliónoví čerpatelia superodpočtu z minulých rokov, napr. U. S. Steel či Siemens.

„Obnovenie rastúcich vývojových kriviek superodpočtu v roku 2023 pripisujeme všeobecne lepším ekonomickým výsledkom podnikateľských subjektov, v porovnaní s rokom 2022 rástli tržby aj zisky vo väčšine odvetví. Pozitívnou medziročnou zmenou je 96 nováčikov, už teraz ich je o 15 viac. Kumulatívna hodnota ich superodpočtu je viac ako 21 miliónov eur, rok predtým dosiahli len 16,2 milióna eur. Najúspešnejší nováčik – Evonik Fermas zo Slovenskej Ľupče – biotechnologické centrum nemeckého koncernu Evonik – si uplatnil až 3,3 milióna eur,“ komentuje analytička spoločnosti CRIF Jana Šnircová.

V rebríčku najvyšších superodpočtov zatiaľ vedie spoločnosť SLOVNAFT s takmer 26 miliónmi eur. Pre porovnanie, najmenší superodpočet je len 156 eur. Až 285 subjektov (takmer 55 %) si uplatnilo superodpočet vyšší ako 100-tisíc eur, čo je historicky najvyšší počet a boli tak prekonané aj čísla z rokov, kedy platila až 200 % sadzba superodpočtu.

Aj v 2023 platí, že najväčší záujem o superodpočet prejavili priemyselné podniky, nasledované IT sektorom, medziročne však priemysel stratil na objeme uplatnených výdavkov. Najúspešnejšou spomedzi divízií odvetvovej klasifikácie je ale IT divízia Počítačové programovanie, poradenstvo a súvisiace služby, ktorej patrí takmer 20 % celkového superodpočtu. Opakovaný záujem o superodpočet prejavili aj subjekty zo zdravotníctva, z daňového základu si 14 subjektov spoločne odpočítalo viac ako 2,7 milióna eur.

Firmy zahraničných vlastníkov sú naďalej výrazne úspešnejšie v uplatnených objemoch superodpočtu – hoci počtom predstavujú len štvrtinu zoznamov, patrí im až 55 % hodnoty superodpočtu a rok predtým až 56,5 %.

Subjekty s obratom do 2 miliónov eur si držia svoje zastúpenie v zoznamoch na úrovni 44 %, pričom mierne zlepšili svoj podiel na objeme superodpočtu a prekonali hranicu 11 %. Pomohli k tomu aj nováčikovia tejto najmenšej obratovej kategórie, ktorých bolo medzi novými subjektmi až takmer 60 %. Zastúpenie mikropodnikov do 10 zamestnancov je 30 %.

Skromné v početnosti zostali superodpočty na investície do Priemyslu 4.0. Táto daňová možnosť sa otvorila v roku 2022 a je kapitálovo i metodicky komplikovanejšia. Využilo ju aj v roku 2023 zatiaľ len 6 subjektov. Najvýznamnejším z nich je VOLKSWAGEN SLOVAKIA, ktorý sa v zoznamoch superodpočtu na výskum a vývoj neobjavoval.

„Rok 2022 sa zapísal ako rok, v ktorom sa po prvýkrát znižovala sadzba superodpočtu z 200 % na 100 % a zastavili sa stúpajúce krivky vývoja hlavných parametrov jeho čerpania. Je potešujúce, že sa tým nezaložil trend vývoja. Podnikateľské subjekty prekonali v roku 2023 demotiváciu z nižšej sadzby a našli odvahu a energiu ísť cestou superodpočtu, aj keď legislatívne a ekonomické podmienky nie sú optimálne. Lepšie ekonomické výsledky firiem umožnili uplatniť si v dostatočnom daňovom základe aj superodpočet prenesený z predchádzajúcich rokov. Pozitívny obrat potvrdzujú už priebežné výsledky, a to aj napriek tomu, že viacero významných uplatňovateľov superodpočtu v doteraz zverejnených zoznamoch zatiaľ absentuje,“ uzatvára analytička CRIF Jana Šnircová.

Priebežná analýza superodpočtu za rok 2023 s podrobnými informáciami je zverejnená na tomto odkaze.

O spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s.r.o.:

Zabezpečuje prevádzku slovenských úverových registrov, bankového aj nebankového. Prostredníctvom registrov SBCB a NBCB si banky, stavebné sporiteľne, leasingové a splátkové spoločnosti, ale aj ďalšie subjekty overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau vytvára a pravidelne aktualizuje univerzálny register CRIBIS, obsahujúci komplexné informácie o všetkých subjektoch na Slovensku, vrátane informácií o ich platobnej disciplíne. CRIF – Slovak Credit Bureau bola založená v roku 2004. Jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtým najväčším prevádzkovateľom úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Prečítajte si aj