Štvrtok 19. septembra, 2024
Americký prezident Joe Biden v Bielom dome, 30. júna 2023 (Jim Watson/AFP via Getty Images)
»

Sudca vydal prelomové rozhodnutie proti cenzúre sociálnych sietí Bidenovou administratívou

Americký federálny sudca vydal historicky významné rozhodnutie, ktorým čiastočne zamedzil úradníkom Bidenovej administratívy a vládnym agentúram ako ministerstvo spravodlivosti a FBI spolupracovať s veľkými technologickými spoločnosťami na cenzúre príspevkov na sociálnych sieťach.

Predbežný súdny príkaz bol vydaný v rámci žaloby proti cenzúre, ktorú podali generálni prokurátori štátov Louisiana a Missouri. Tí obvinili predstaviteľov Bidenovej administratívy a rôzne vládne agentúry z nátlaku na spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete, aby pozastavili účty a odstránili príspevky užívateľov.

Federálny sudca Terry A. Doughty z Louisiany v rozhodnutí zo 4. júla (pdf) napísal, že rôzne vládne agentúry vrátane Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru, Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, Ministerstva zahraničných vecí, Ministerstva spravodlivosti a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) majú zakázané vykonávať  niektoré aktivity so spoločnosťami pôsobiacimi v oblasti sociálnych sietí.

„Šokujúce, desivé a znepokojujúce“

Konkrétne je týmto agentúram a ich zamestnancom zakázané stretávať sa alebo kontaktovať sa telefonicky, e-mailom alebo textovou správou alebo „sa zapájať so spoločnosťami prevádzkujúcimi sociálne médiá do akejkoľvek komunikácie, ktorá vyzýva, podnecuje, núti alebo akýmkoľvek spôsobom presviedča k odstráneniu, vymazaniu, potlačeniu alebo obmedzeniu obsahu, ktorý je chránený slobodou prejavu,“ uvádza sa v súdnom príkaze.

Agentúry majú tiež zakázané upozorňovať na príspevky na platformách sociálnych médií a posielať ich spoločnostiam so žiadosťou o prijatie opatrení, napríklad o odstránenie alebo iné potlačenie ich dosahu.

Nesmú ani nabádať alebo inak podnecovať spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych médií, aby zmenili svoju politiku odstraňovania, potláčania alebo obmedzovania obsahu. Ten je chránený právom na slobodu prejavu.

„Toto by mohol byť pravdepodobne jeden z najzásadnejšíchprípadov prvého dodatku v modernej histórii,“ povedal po vynesení rozsudku generálny prokurátor Louisiany Jeff Landry, jeden zo žalobcov, v rozhovore pre American Thought Leaders.

„Keď sa pozriete na stanovisko, ktoré vydal sudca, je založené na našom argumente, že ide v podstate o jeden z najrozsiahlejších počinov federálnej vlády obmedzujúci slobodu prejavu Američanov v histórii našej krajiny. Veci, ktoré sme v tomto prípade odhalili, by mali byť pre všetkých Američanov šokujúce, desivé a znepokojujúce.“

Doughty (vymenovaný do funkcie Trumpom) v rozhodnutí napísal, že republikánski generálni prokurátori žalujúci Bidenovu administratívu „predložili dôkazy o rozsiahlom úsilí žalovaných, od Bieleho domu až po federálne úrady, o potlačenie prejavu kvôli jeho obsahu“.

Hoci rozhodnutie sudcu nie je konečné, predbežný súdny zákaz je pre generálnych prokurátorov víťazstvom.

„Myslím si, že tento dnešný súdny príkaz určite začína obmedzovať konanie vlády a jej komunikáciu so spoločnosťami sociálnych médií o tom, čo môžu a nemôžu povoliť na svojich platformách,“ povedal Landry.

Umlčiavanie

V sprievodnom dokumente sudca napísal, že žalobcovia „pravdepodobne uspejú v merite veci a dokážu, že vláda využila svoju moc na umlčanie opozície“.

„Opozícia voči anticovidovým vakcínam; opozícia voči rúškam a covidovým lockdownom; opozícia voči teórii laboratórneho úniku covidu; opozícia voči platnosti volieb v roku 2020; opozícia voči politike prezidenta Bidena; vyhlásenie, že správa o notebooku Huntera Bidena bola pravdivá; a opozícia voči politike vládnych úradníkov pri moci – všetky boli potlačené,“ napísal Doughty.

Landry v žalobe uviedol príklady cenzúry Bidenovej administratívy vrátane e-mailovej komunikácie medzi vysokopostavenými úradníkmi Bieleho domu a platformami sociálnych médií zameranej na konkrétne osoby. Išlo napríklad o Roberta Kennedyho ml., uchádzača o prezidentský úrad či mediálnej hviezdy Tuckera Carlsona, „na ktorých sa priamo zamerali a požiadali platformy sociálnych sietí o odstránenie ich obsahu“.

Rozhodnutie sudcu privítal generálny prokurátor štátu Missouri Andrew Bailey v sérii príspevkov na sociálnych sieťach.

„Súd vyhovel nášmu návrhu, aby ZAKÁZAL vrcholným predstaviteľom federálnej vlády porušovať práva miliónov Američanov vyplývajúce z prvého dodatku [ústavy]. Skvelý spôsob, ako osláviť Deň nezávislosti,“ uviedol vo vyhlásení na Twitteri.

Sudca vo svojom príkaze uviedol aj niekoľko výnimiek umožňujúcich vládnym úradníkom kontaktovať spoločnosti sociálnych médií, aby ich upozornili na trestnú činnosť alebo ohrozenie národnej bezpečnosti.

Povolené je aj kontaktovanie spoločností sociálnych médií s cieľom upozorniť ich na príspevky, ktorých cieľom je zavádzať voličov ohľadom volebných požiadaviek alebo postupov, ako aj komunikácia so spoločnosťami s cieľom potlačiť príspevky, ktoré nie sú chránené slobodou prejavu.

Biely dom a jednotlivé agentúry uvedené v súdnom príkaze do času uverejnenia tejto správy neodpovedali na žiadosť denníka The Epoch Times o komentár.

Podľa dokumentov zverejnených minulý rok sa na cenzúre vo veľkých technologických spoločnostiach podieľalo viac ako 50 úradníkov Bidenovej administratívy v desiatke agentúr.

Landry v nedávnom názorovom článku pre The Epoch Times napísal: „Tieto porušenia prvého dodatku sa usadili hlboko v našich federálnych inštitúciách ako rakovina a títo vládni činitelia neveria, že to, čo urobili, bolo nesprávne, nemajú žiadne výčitky svedomia a spravili by to opäť.“


Preklad a redakčná úprava pôvodnej správy americkej redakcie: Juraj Skovajsa a LS

Prečítajte si aj