Nedeľa 13. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Vyvýšené záhony uľahčujú každoročné striedanie plodín medzi záhonmi. (Mariana Serdynska/ Shutterstock)
»

Striedanie plodín: Jednoduché a osvedčené tajomstvo bohatšej úrody a zdravšej záhrady

Táto jednoduchá, ale účinná metóda zlepšuje zdravie pôdy, obmedzuje výskyt škodcov a chorôb a prispieva k udržateľnejšiemu záhradkárčeniu.

Zaujímalo vás niekedy, prečo rajčiny, ktorým sa prvý rok darilo, boli druhý rok menej výnosné a tretiu sezónu sotva prežili?

Pestovanie rovnakej rastliny na rovnakom mieste niekoľko sezón po sebe vyčerpáva z pôdy špecifické živiny, ktoré daná plodina potrebuje na svoj rast. Zároveň sa tým vytvárajú ideálne podmienky pre hromadenie špecifických škodcov a pôdnych patogénov, ktorých počet sa z roka na rok zvyšuje.

Áno, do určitej miery sa tomu dá čeliť dôkladným používaním hnojív a pesticídov, ale prečo si pridávať náklady a prácu, keď existuje jednoduchšie riešenie, ktoré sa osvedčilo už pred stáročiami? Princíp striedania plodín je jednoduchý – každú sezónu vymeňte stanovisko bežne pestovanej zeleniny v záhrade.

V ideálnom prípade sa striedanie plodín uskutočňuje v trojročnom (dobrom) alebo štvorročnom (ideálnom) cykle, ale aj keď to nie je možné, každé úsilie v tomto smere má zmysel.

Na čeľadi záleží

Nestačí len nepestovať paradajky rok čo rok na tom istom mieste. Je dôležité si uvedomiť, že rastliny nie sú samostatné jednotky, ale patria do širšej bylinnej „čeľade“.

Napríklad rajčiny patria do čeľade ľuľkovité (Solanaceae), čo znamená, že po nich nemožno pestovať žiadnu z ich príbuzných plodín – papriku (sladkú alebo pálivú), baklažán, machovku alebo zemiaky, pretože vyčerpávajú pôdu o tie isté živiny a sú náchylné na tých istých škodcov a choroby.

Tu je niekoľko ďalších bežných čeľadí rastlín, ktoré nájdeme v záhrade:

  • Čeľaď bôbovité/ leguminóznych (Fabaceae/ Leguminosae): všetky druhy fazule a hrachu.
  • Čeľaď kapustovitých (Brassicaceae): brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, čínska kapusta, pak choi, kel, karfiol, kaleráb, kaleráb, horčica, reďkovka, kapusta a okrúhlica.
  • Čeľaď mrkvovité/ zelerovité (Apiaceae/Umbelliferae): mrkva, zeler, paštrnák a petržlen.
  • Čeľaď tekvicovité (Cucurbitaceae): všetky druhy dyní, uhoriek, melónov a tekvíc.
  • Čeľaď cesnakovité (Alliaceae): všetky druhy cibule, cesnak, pažítka, pór, šalotka a jarná cibuľka.
  • Čeľaď láskavcovité (Amaranthaceae): špenát, červená repa a mangold.
  • Čeľaď lipnicovité (Poaceae): kukurica cukrová a pukancová.
  • Čeľaď astrovité (Asteraceae): slnečnica, čakanka, šalát a valeriána.
Paradajky, ktoré patria do čeľade ľuľkovitých, sú plodiny náročné na živiny (eugenegur/ Shutterstock)

Správne striedanie

Ideálny systém striedania plodín v záhrade zahŕňa minimálne štyri vyvýšené záhony (alebo ich násobky). Tie možno každý rok ľahko prestriedať, aby sa zabránilo vyčerpávaniu pôdy.

Alternatívou je vysádzať rastliny v štyroch úplne oddelených častiach záhrady, prípadne rozdeliť jednu veľkú záhradnú plochu na štyri samostatné zóny s cestičkami, ktoré jednotlivé druhy rastlín oddeľujú a zároveň uľahčujú údržbu a zber.

Príklad jarného plánu: Do prvého záhonu vysaďte zemiaky, do druhého strukoviny, do tretieho kapustovité a do štvrtého koreňovú zeleninu. Nasledujúci rok sa všetko posunie o jednu zónu ďalej: zemiaky pôjdu do druhého záhonu, strukoviny do tretieho, kapustovité do štvrtého a koreňová zelenina do prvého. Tretí rok sa opäť posuniete o jeden záhon vyššie a rovnako tak štvrtý rok. V piatom roku budú jednotlivé druhy plodín opäť vo svojich pôvodných záhonoch.

Ku skorím plodinám môžete do prvého záhonu vysadiť napríklad aj ľuľkovité, do druhého strukoviny, do tretieho tekvicovité a do štvrtého listovú zeleninu alebo podľa vlastného výberu. Každý rok pokračujte v rotácii rovnakého systému.

Trojročné plány

Štvorročné striedanie plodín poskytuje viac času na to, aby z pôdy zmizli škodcovia a patogény, ale možnosťou je aj trojročný cyklus.

Typické trojzáhonové rotácie môžu napríklad zahŕňať ľuľkovité a tekvicovité čeľade v jednom, strukovinové a cesnakové v druhom a samostatne kapustovité v treťom. Iní záhradkári volia striedanie koreňovej zeleniny, listových plodín a plodonosných druhov, ako sú paradajky, tekvica, kukurica alebo fazuľa. Tento postup sa dá časom prispôsobiť a vylepšovať.

Jedným z efektívnych spôsobov, ako doplniť živiny v pôde, je striedanie plodín s vysokými nárokmi na živiny (ako sú paradajky, kukurica, dyňa) s plodinami s nižšími nárokmi (napríklad mrkva, špenát, repa) a s plodinami, ktoré dodávajú do pôdy dusík, ako sú strukoviny. Tento postup nielenže pomáha udržiavať zdravie pôdy, ale tiež zabraňuje vyčerpaniu konkrétnych živín.

Kľúčom k úspechu pri striedaní plodín je zlaté pravidlo – na rovnaké miesto by ste nemali vysádzať tú istú rastlinu v nasledujúcich rokoch. Tento prístup striedania plodín zabezpečuje, že pôda zostáva úrodná a rastliny dostávajú potrebné živiny bez vyčerpania pôdnych zdrojov.

Strukoviny sú „dávajúce“ plodiny, ktoré dopĺňajú pôdu dusíkom a ďalšími prospešnými živinami (CTatiana/ Shutterstock)

Zelené hnojivo a ďalšie možnosti

Sofistikovanejšie plány striedania plodín môžu zahŕňať používanie krycích plodín (zelené hnojenie) alebo dokonca ponechanie pôdy ležať úhorom.

Krycie plodiny zlepšujú štruktúru pôdy, zabezpečujú kolobeh živín, vyživujú pôdnu biológiu, chránia pôdu pred veternou a vodnou eróziou, takže zvyšujú úrodnosť a odolnosť vašej pôdy. Ponúkajú mnoho výhod a môžu sa jednoducho zapracovať do pôdy, keď budete pripravení opäť sadiť riadne plodiny.

Musíte však byť opatrní, pretože môžu patriť do rovnakej čeľade ako plodiny, ktoré striedate. V takom prípade nezabudnite na pravidlo striedania: žiadnu čeľaď rastlín by ste nemali pestovať na rovnakom mieste častejšie ako raz za tri až štyri roky. Našťastie tri bežné zimné krycie plodiny – ozimná raž, ovos a jačmeň – patria do čeľade Poaceae, takže pravdepodobne nebudú problémom, pokiaľ práve nepestujete kukuricu.

Ponechanie plochy úhorom umožňuje pôde odpočívať. Pôda, ktorá leží úhorom, je však náchylná na eróziu a burinu. Namiesto toho zvážte zakrytie záhrady hrubou vrstvou mulče, záhradnej textílie alebo dokonca kartónom, keď ju nebudete používať.

Krycie rastliny chránia pôdu pred vysychaním a eróziou mimo sezóny a zároveň jej dodávajú živiny (Khemphon khounpasirth/ Shutterstock)

Niečo o burinách

Skúsení záhradkári vedia, že starostlivé odstraňovanie buriny je dôležité, pretože burina kradne cennú vlhkosť a živiny z pestovaných plodín. Tieto zelené nepríjemnosti môžu tiež patriť do rovnakej rastlinnej čeľade ako zeleninové plodiny, čím sa stávajú hostiteľmi škodcov a pomáhajú šíriť pôdne choroby, pričom sabotujú ťažkú prácu spojenú s riadnym striedaním plodín. Takže do toho – začnite ju likvidovať!

Jednoduché chyby

Najčastejšou chybou pri striedaní plodín je nedostatočné striedanie – príliš skoré presádzanie tej istej rastliny alebo rastlinnej čeľade. Ak si vediete starostlivé záznamy, ako je záhradný denník alebo sezónne fotografie, budete mať niečo, na čo sa môžete spätne pozrieť.

Buďte realisti

Striedanie plodín pomôže rastlinám byť zdravšími a priniesť bohatšiu úrodu, ale nie je to všeliek. Medzi výsadbami upravujte pôdu kompostom a hnojte rastliny podľa potreby, najmä plodiny s vysokými nárokmi na živiny, ako sú paradajky. Občasná ochrana proti škodcom môže byť tiež užitočná.

Nezabudnite na dusík

Vďaka symbiotickému vzťahu s baktériami v koreňových uzlinách začínajú strukoviny pridávať do pôdy cenný dusík, akonáhle sú zasadené. Aj keď fazuľa nie je na jedálnom lístku extra vysoko, rastliny, ktoré sú po nej v budúcnosti nasadené, sa z jej „stravy“ tešia. Fazuľa sa navyše dá ľahko vysušiť a skladovať.

Udržujte medzi rastlinami harmóniu

Alelopatické rastliny produkujú chemikálie, ktoré môžu potlačiť rast iných rastlín v ich blízkosti. Nasledujúca plodina môže byť ovplyvnená, ak sa vysadí skôr, než sa chemikálie po predchádzajúcej stihnú rozptýliť. Konkrétne účinky závisia od druhu; napríklad slnečnice bránia klíčeniu a rastu šalátu, alebo okrúhlica môže spomaľovať klíčenie semien ostatných plodín. Skúste si o tom zistiť viac.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj