Sobota 12. apríla, 2025
Shen Yun 2025
(Foto: JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)

Strety s medveďmi pribúdajú: vláda schválila mimoriadny odstrel, ochranári upozorňujú na porušenie medzinárodných predpisov

V reakcii na dramatický nárast výskytu medveďov v blízkosti obcí a na tragické incidenty vrátane nedávnej smrti muža v Detve schválila vláda SR mimoriadny odstrel 350 jedincov medveďa hnedého. Minister životného prostredia Taraba tvrdí, že preventívne opatrenia zlyhali a situácia si vyžaduje rázny zásah. Rozhodnutie vyvolalo ostrú kritiku ochranárov, ktorí upozorňujú na porušenie medzinárodných záväzkov a volajú po systémových riešeniach a prevencii.

Mimoriadny odstrel 350 medveďov

Minulý týždeň (1. 4.) vláda schválila iniciatívny materiál podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS), na základe ktorého bola od stredy (2. 4.) vyhlásená mimoriadna situácia v 55 okresoch Slovenska. 

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR vyhodnotila situáciu v okresoch, v ktorých dochádza k ohrozeniu života alebo zdravia obyvateľov medveďom hnedým a navrhla mimoriadny odstrel 350 jedincov, s čím sa stotožnila aj vláda SR.

Šéf envirorezortu tvrdí, že doterajšie preventívne opatrenia Zásahového tímu pre medveďa hnedého neprinášajú výsledky. Počet hlásení o výskyte medveďa vzrástol zo 620 v roku 2021 na 1950 v roku 2024, pričom pribúdajú útoky a tragédie. Minister vidí riešenie v regulácii a preventívnom odstrele, ktorý je podľa neho bežný aj v zahraničí.

ŠOP: Bez zásahu človeka sú neudržateľné

Štúdia Karlovej univerzity v Prahe ukázala, že už v roku 2019 žilo na Slovensku takmer o 500 medveďov viac, než je optimálny stav. Počet jedincov sa ďalej násobí, čo podľa ministra ohrozuje ľudí aj prírodu. 

„Odvtedy každé tri roky dochádza k znásobeniu populácie, čo naznačuje, že v záujme ochrany flóry a fauny na Slovensku, ako aj bezpečnosti ľudí, je potrebné zvážiť zavedenie preventívneho odstrelu medveďov, ktorý je v súlade s legislatívou EÚ,” objasnil minister Taraba.

ŠOP súhlasí, že vysoká hustota výskytu medveďa hnedého, strata plachosti a výskyt v blízkosti obydlí sú bez zásahu človeka rizikové a dlhodobo neudržateľné. ŠOP navrhla mimoriadny odstrel 350 medveďov kvôli ochrane ľudí, majetku a zároveň udržaniu vyváženej populácie.

„V zmysle vládou schváleného uznesenia zabezpečí ministerstvo efektívne vydávanie výnimiek z druhovej ochrany na elimináciu medveďov. Vicepremiér Taraba v tejto súvislosti na odbornej a pravidelnej úrovni konzultuje riešenia umožňujúce efektívny manažment medveďov s predstaviteľmi EÚ,“ informoval tlačový odbor envirorezortu.

Predchádzala tomu tragická udalosť v Detve

V nedeľu (30. 3.) našli záchranári telo nezvestného 59-ročného muža v lesnom poraste neďaleko jeho domu na okraji Detvy. Podľa predbežných informácií muž zomrel po útoku medveďa, pričom utrpel vážne poranenie hlavy. Polícia uviedla, že muž mal na tele viditeľné zranenia, ktoré spôsobil útok šelmy. Presnú príčinu smrti určí až súdna pitva. 

Incident sa odohral mimo chráneného územia, približne kilometer od intravilánu mesta. Na miesto dorazil aj Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý rozmiestnil výstražné tabule a monitorovacie zariadenia.

„Je to tragická udalosť, ktorá nám pripomína, že pri ochrane prírody nesmieme zabúdať na bezpečnosť ľudí,“ uviedol riaditeľ ŠOP Roman Fajth. Organizácia zároveň prisľúbila prijatie opatrení na minimalizáciu podobných prípadov.

V reakcii na nešťastie Detva prijala vlastné bezpečnostné opatrenia. Okolie monitorujú viaceré zložky vrátane Štátnej ochrany prírody, Zásahového tímu pre medveďa hnedého, Správy CHKO Poľana, polície a poľovníkov. Ak sa identifikuje problémový medveď, vykoná sa ochranný odstrel.

Obyvatelia sú vyzvaní na obmedzenie pohybu na ceste III/2455 medzi Detvou a Dúbravami od 21:00 do 4:00 až do odvolania.

Primátor Branislav Baran zdôraznil, že problém s medveďmi sa netýka len Detvy, ale aj iných regiónov ako Martin, Prievidza či Liptov. Ak sa situácia nebude riešiť, hrozia ďalšie tragédie.  „Teraz je Detva bohužiaľ zas smutným príkladom, že o život prišiel človek. Ak sa s tým niečo nespraví, tak to bude eskalovať,“ poznamenal.

Minister Huliak: Ľudia sa vyhýbajú lesu

Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nom. Smer-SD) skonštatoval, že zvýšený výskyt medveďov viedol k 40-percentnému poklesu turizmu v postihnutých oblastiach. ​Podľa neho ide o vážny problém, keďže ľudia sa začínajú prírode vyhýbať. Odstrel 350 medveďov považuje za primeraný kompromis, ktorý neohrozí čerpanie eurofondov a zároveň prispeje k bezpečnosti.

„Nie je to ani polovica ich prírastku. Naplniť toto číslo odstrelom bude problematické, pokiaľ sa celoplošne nezainteresujú do toho poľovníci a nevytvoria sa koridory okolo postihnutých miest a obcí,“ naznačil.

Šéf rezortu cestového ruchu dodal, že počet medveďov sa na Slovensku každé tri roky zdvojnásobuje, takže obavy o ich prežitie nie sú na mieste.  

Podľa environmentálnych organizácií to nie je cesta

Iniciatíva My sme les a organizácie Aevis, WWF Slovensko a Via Iuris ostro kritizujú rozhodnutie vlády o odstrele 350 medveďov. Upozorňujú, že plošný odstrel odporuje medzinárodným záväzkom Slovenska a ministerstvo tak vedome porušilo platné právne normy. Namiesto toho žiadajú zavedenie premyslených a účinných preventívnych riešení.

„Už viac ako rok sledujeme chaotické kroky štátu – prijímanie množstva zákonov, vyhlasovanie mimoriadnych situácií, a najmä najväčší počet odstrelov za posledné roky, pričom výsledkom je ďalšia tragédia. Vláda by už mohla pochopiť, že toto nie je cesta,” zhodnotil Pavol Žilinčík z WWF Slovensko.

Podľa ochranárskych organizácií envirorezort opakovane presadzuje neefektívne a nezákonné riešenia, čím situáciu ďalej zhoršuje. Plánovaný odstrel 350 jedincov podľa nich nepovedie k zníženiu stretov a mohol by spôsobiť úbytok až polovice populácie za dva roky.

Ochranári: Potrebné je riešiť príčiny

Namiesto riešenia dôsledkov by sa ministerstvo podľa ochranárov malo zamerať na prevenciu. Aktivisti uvádzajú, že ľudia potrebujú jasné pokyny, ako sa správať v prírode – od rizík vnadenia zveri pri obydliach až po bezpečný pohyb v teréne, pričom prevencia by mala byť systematická a dlhodobo udržateľná.

„Naša vláda mala rok na to, aby to týmto spôsobom riešila. Eliminovali 150 jedincov medveďov z našej prírody a máme tu viac konfliktov, ako v celej histórii Slovenska. Je teda úplne jasné, že strieľanie medveďov tento problém nerieši,” skonštatoval Juraj Lukáč z lesoochranárskeho združenia VLK.

Podľa neho je najdôležitejšie zrušiť vnadiská, ktoré obsahujú atraktívnu potravu pre medvede, pričom ich lákajú do blízkosti obcí, kde potom dochádza k stretom s ľuďmi.

Ochranár Erik Baláž poukazuje na to, že plošný odstrel pravdepodobne medvede vystaví stresu, čo môže viesť k zvýšeniu útokov na ľudí. „Môže sa stať, že poľovníci natrafia na medvedicu s mladými. Nebudú chcieť zastreliť mláďatá a medvedica utečie. Zo strieľania však bude mať taký stres, že keď stretne hubára, môže na neho zaútočiť, lebo si bude myslieť, že ju chce zabiť,” naznačil.

Ochranár zdôraznil potrebu riešiť príčiny konfliktov, ako je dostupnosť potravy v blízkosti ľudských obydlí.

Podľa odborníka by sa lov medveďov mal legalizovať

Odborník na medvede na Slovensku, Ing. Tibor Pataky, CSc z Katedry aplikovanej zoológie a manažmentu zveri Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, v rozhovore pre Epoch Times Slovensko vysvetlil súvislosti ohľadom situácie s medveďom hnedým u nás.

Podľa jeho slov ani aktuálna právna úprava situáciu s medveďmi nenapraví. „Terajšie nastavenie však tiež nie je riešením. Hrniec už kypí a my stále prikladáme do kotla namiesto toho, aby sme hrniec odstavili.”

Spomenul, že pred tridsiatimi rokmi bolo povolené loviť 10 % z populácie a počet medveďov aj tak mierne narastal. Naviac aj v tom čase sa objavil nelegálny lov alebo usmrtenie medveďov v dôsledku zrážok s autami.

„Ja som za legalizovanie lovu medveďov s tým, že je potrebné rešpektovať regionálne rozdiely na Slovensku a pravidelne situáciu s populáciou medveďa vyhodnocovať,” skonštatoval Pataky.

Prečítajte si aj