
Starmer Zelenskému: Ukrajina má „plnú podporu“ Spojeného kráľovstva
Britský premiér Keir Starmer prisľúbil plnú a neochvejnú podporu obrane Ukrajiny po roztržke medzi ukrajinským a americkým vedením.
Starmer sa 1. marca stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý ho objal, a Zelenského príchod sprevádzali výkriky podpory davov, ktoré sa zhromaždili pred Starmerovou oficiálnou rezidenciou. „Ako ste počuli z pokrikov na ulici vonku, máte plnú podporu v celom Spojenom kráľovstve,“ povedal Starmer Zelenskému. „Stojíme pri vás, pri Ukrajine, pokiaľ to bude trvať.“
Stretnutie Zelenského so Starmerom vyzeralo takmer vo všetkých ohľadoch opačne ako stretnutie ukrajinského lídra s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré sa uskutočnilo len deň predtým.
V piatok v Bielom dome Trump a viceprezident JD Vance vyčítali Zelenskému, že sa dostatočne nepoďakoval za americkú podporu. Trump potom naznačil, že Zelenskyj nie je pripravený uzavrieť mierovú dohodu. Ostrý prejav sa skončil tým, že Zelenskyj bol požiadaný, aby opustil Biely dom, a Trump navrhol, aby Washington prestal podporovať obranu Ukrajiny pred prebiehajúcou ruskou inváziou.
Vedúci predstavitelia štátov v celej Európe a v Tichomorí sa odvtedy zjednotili okolo Ukrajiny a vydali výzvy na poskytnutie väčšej pomoci a podpory Kyjevu, čím ešte viac prehĺbili diplomatickú priepasť medzi Trumpovou administratívou a dlhoročnými spojencami Ameriky.
Zelenskyj, ktorý poďakoval Starmerovi a obyvateľom Spojeného kráľovstva za ich podporu a priateľstvo, sa v nedeľu (2. 3.) stretol aj s kráľom Karolom III., po čom sa zúčastnil na samite s európskymi lídrami.
Na tomto narýchlo zvolanom samite sa zúčastnili vedúci predstavitelia Česka, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Nórska, Poľska, Rumunska, Španielska, Švédska a Turecka, ako aj generálny tajomník NATO a predsedovia Európskej komisie a Európskej rady. Cieľom bolo ukázať jednotný postoj k Ukrajine a predložiť návrhy na zachovanie významu Európy pre akékoľvek budúce mierové rokovania a byť v ich centre.
Český premiér Petr Fiala v sobotu novinárom povedal, že „Európa čelí historickej skúške“ a bude musieť vytvoriť spôsob, ako sa brániť bez toho, aby sa mohla spoliehať na Spojené štáty. „Ak dostatočne rýchlo nezvýšime svoje úsilie a necháme agresora, aby si diktoval svoje podmienky, nedopadneme dobre,“ povedal.
Podobne sa vyjadrila aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá uviedla, že Trumpovo a Vancovo zaobchádzanie so Zelenským nastolilo „novú éru bezohľadnosti“ a že Európa bude musieť ďalej zvyšovať svoje záväzky voči Ukrajine. „Naša hrôza je dnes väčšia ako predtým, ale aj náš záväzok voči ukrajinskému ľudu, našej vlastnej bezpečnosti a mieru v Európe,“ dodala.
Spojené kráľovstvo sa už predtým naplno zaviazalo vyčleniť viac zdrojov na obranu Ukrajiny. Starmer minulý mesiac uviedol, že je pripravený prispieť k bezpečnostným zárukám pre Ukrajinu tým, že na Ukrajine nasadí britských vojakov ako mierové jednotky.
„Nehovorím to ľahko,“ povedal Starmer. „Veľmi hlboko cítim zodpovednosť spojenú s potenciálnym vystavením britských vojakov a žien nebezpečenstvu.“
Podobne ako mnohí lídri v celej Európe, aj Starmer sa zaviazal zvýšiť výdavky na obranu tvárou v tvár ruskej agresii a odklonu Spojených štátov od kontinentu.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK