Spor medzi Poľskom a Maďarskom o azyl poľského úradníka sa vyostruje
Maďarsko obviňuje Poľsko, že umožňuje prenasledovanie politických oponentov zo strany súdnictva. Spor medzi Varšavou a Budapešťou po tom, čo Maďarsko udelilo azyl bývalému poľskému úradníkovi, sa vyostril hneď v prvý deň poľského predsedníctva v Rade EÚ.
Poľsko prevzalo od Maďarska šesťmesačné rotujúce predsedníctvo EÚ. Slávnostné otvorenie poľského predsedníctva sa uskutočnilo 3. januára v Národnom divadle vo Varšave. Poľská vláda však vopred vyhlásila, že maďarský veľvyslanec vo Varšave „nie je v divadle vítaný“. Pozvanie nedostal ani maďarský premiér Viktor Orbán.
Diplomatický spor vyvolal prípad Marcina Romanowského. Pravicový politik nedávno získal v Maďarsku azyl. Bývalý námestník ministra spravodlivosti je v Poľsku hľadaný pre obvinenia z korupcie.
Politický poradca a riaditeľ maďarského premiéra Balázs Orbán (nie je príbuzný šéfa vlády Orbána) reagoval na udalosti na X: „Marcina Romanowského zatkli poľské orgány napriek jeho poslaneckej imunite, takže je prinajmenšom otázne, či môže očakávať spravodlivý proces. Po súdnych procesoch s Donaldom Trumpom, Matteom Salvinim, Marine Le Penovou a ďalšími je to ďalší príklad toho, ako sa ľavica snaží využiť súdny systém ako zbraň proti svojim politickým oponentom,“ povedal.
Ak prijatie politických utečencov a obhajoba spravodlivosti znamenali, že maďarskí politici museli byť vylúčení z niektorých otváracích ceremoniálov, tak to „stálo za to“, dodal.
Na incident reagoval aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Povedal, že v súvislosti s rozhodnutím kolegu poľského ministra zahraničných vecí možno použiť dva výrazy: „úbohé a detinské“.
Romanowski bol v rokoch 2019 až 2023 námestníkom ministra spravodlivosti v poľskej vláde vedenej pravicovou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Okrem iného je obvinený zo sprenevery alebo pokusu o spreneveru takmer 40 miliónov eur v tejto funkcii.
Podľa maďarskej vlády hrozí Romanowskému v jeho domovskej krajine nespravodlivý a politicky ovplyvnený súdny proces. Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski označil maďarské rozhodnutie udeliť Romanowskému azyl za „nepriateľský akt“.
Romanowski obvinenia odmieta
V centre škandálu je obvinenie, že Romanowski v mene svojho nadriadeného, ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobru, „presmeroval“ peniaze z tzv. fondu spravodlivosti do strany Solidarita Poľsko, neskôr známej ako Suverénne Poľsko. Pôvodným cieľom fondu bola pomoc obetiam trestných činov.
Romanowski však 2. januára v rozhovore pre televíznu stanicu wPolsce24 uviedol, že žiadne peniaze z poľského fondu spravodlivosti neboli spreneverené. Peniaze, o ktorých médiá a prokuratúra v jeho krajine tvrdia, že boli spreneverené, boli použité na projekty rôznych organizácií, povedal Romanowski. „Tieto projekty sa realizovali podľa plánovaného harmonogramu. Nestratilo sa ani jedno euro,“ citoval ho maďarský denník “mandiner“.
Politik prisľúbil, že jeho obvinenia dostanú primeranú odpoveď, a to aj vo forme žaloby za porušenie osobnostných práv. Poľská prokuratúra s tým zrejme nesúhlasí. Zatykač na Romanowského bol vydaný 12. decembra. Varšavský okresný súd na neho odvtedy vydal európsky zatykač. Podľa portálu 24.hu ho malo Maďarsko vykonať. Politik sa teraz bráni v Maďarsku.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK