
Spev pomáha pacientom s dýchacími problémami a Parkinsonovou chorobou
Spev posilňuje dýchacie svaly a upokojuje nervový systém.
Niekedy môže prísť pomoc pri zdravotných problémoch z neočakávaného zdroja. Výskumy naznačujú, že spievanie nie je len príjemná činnosť – môže prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu ľudí s určitými ochoreniami.
Keďže spev zapája svaly potrebné na dýchanie a hovorenie, medzi možné prínosy patrí zlepšenie dýchania u pacientov s pľúcnymi ochoreniami a zníženie rečových ťažkostí u ľudí s Parkinsonovou chorobou. Spev môže podporiť aj duševné zdravie, nakoľko niektoré štúdie naznačujú, že zlepšuje náladu.
Kirsti Janeová potvrdzuje, že spev dokáže zásadne zlepšiť náladu. Trpí úzkosťami a predmenštruačnou dysforickou poruchou (PMDD), závažnou formou predmenštruačného syndrómu, ktorá môže spôsobovať depresie a samovražedné myšlienky.
„Vediem vlastný podnik, takže prežívať dva až tri týždne v mesiaci ochromujúcu úzkosť a depresiu nie je jednoduché,“ napísala Kirsti Janeová v e-maile pre Epoch Times. „V jednom momente to bolo také zlé, že som mala každý mesiac samovražedné myšlienky a takmer som nemohla spať, pretože som mala zo všetkého veľkú úzkosť.““
Kirsty zistila, že spev je skvelým nástrojom na zmiernenie úzkosti a pomáha jej zvládať PMDD. Každý týždeň dochádza na individuálne hodiny spevu a každý týždeň chodí do hudobnej divadelnej skupiny.
Jej skúsenosti a výskumy naznačujú, že či už ste barytón v sprche alebo soprán v zbore, spev je jednoducho zdravý.
Spev pre chronickú chorobu pľúc
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) sa vzťahuje predovšetkým na emfyzém a chronickú bronchitídu – ochorenia, ktoré spôsobujú obmedzenie prietoku vzduchu v dôsledku zápalu dýchacích ciest, deštrukcie malých dýchacích ciest, nadmernej produkcie hlienu a zhrubnutia svalstva dýchacích ciest. To vedie k dýchacím ťažkostiam, ktoré sa pri cvičení zhoršujú.
Prehľadová štúdia publikovaná v časopise BMJ Open Respiratory Research uvádza, že spev je medzi pacientmi s CHOCHP čoraz populárnejší. Zamerala sa na výskumy britského programu „Spev pre zdravie pľúc“ („Singing for Lung Health“) a jeho potenciálne prínosy. Britská pľúcna asociácia vyškolila približne 120 lektorov spevu, ktorí vedú skupinové sedenia zamerané na relaxáciu, dýchanie a hlasové cvičenia. Piesne sa vyberajú tak, aby podporovali správne dýchanie. Stretnutia sa zvyčajne konajú raz týždenne počas šiestich týždňov.
Výsledky naznačujú, že hoci je výskum na túto tému obmedzený a väčšinou menej kvalitný, existuje dobrý teoretický základ pre využitie spevu na zlepšenie pľúcnych funkcií a dýchania u ľudí s CHOCHP. Autori uviedli, že dýchanie a spievanie sú úzko prepojené.
Andrew Youssouf, lekársky riaditeľ centra pre liečbu závislostí Ikon Recovery, vysvetlil teoretický základ týchto prínosov v e-maile pre Epoch Times. Podľa neho spev rieši niektoré špecifické problémy s pľúcnymi funkciami, ktoré sa objavujú u pacientov s CHOCHP.
„Mnohí ľudia s CHOCHP majú tendenciu dýchať rýchlo a plytko, čo môže viesť k pocitom dýchavičnosti a únavy,“ zmieňuje sa. Keďže spev si vyžaduje dlhé, kontrolované nádychy, pomáha posilňovať bránicu a ďalšie dýchacie svaly. To postupne zlepšuje pľúcne funkcie a kontrolu dýchania, čo uľahčuje zvládanie každodenných aktivít.
Podľa Youssoufa spev prirodzene napodobňuje dýchanie so zovretými perami, čo je technika často odporúčaná pacientom s CHOCHP. Táto forma dýchania pomáha udržovať dýchacie cesty dlhšie otvorené, znižuje zadržiavanie vzduchu v pľúcach a uľahčuje výmenu kyslíka a oxidu uhličitého. Spev tiež pomáha rozvíjať lepšie dýchacie návyky, ktoré sú obzvlášť užitočné pri záchvatoch dýchavičnosti.
„Hoci spev nenahrádza lieky, inhalátory ani pľúcnu rehabilitáciu, je to jednoduchá, príjemná a málo riziková aktivita, ktorá môže posilniť pľúca, zlepšiť kontrolu dýchania a prispieť k celkovej pohode,“ poznamenáva Youssouf.
Astma má niekoľko spoločných príznakov s CHOCHP a spev môže priniesť ľuďom s týmto ochorením podobné výhody. Filipp Egorov, vyštudovaný operný spevák, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Oumua, sa s Epoch Times podelil o to, že spev zohral kľúčovú úlohu pri zvládaní jeho astmy.
„Spev a dychové cvičenia mi umožnili prestať používať inhalátor a kortikosteroidy. Už tri roky ich nepoužívam.“
Zaradenie spevu alebo iných foriem dýchacích cvičení do každodennej rutiny môže podľa neho výrazne zlepšiť kvalitu života ľudí trpiacich astmou.
Spev pri Parkinsonovej chorobe
Parkinsonova choroba je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým poruchami pohybu. Postihuje aj svaly zapojené do rozprávania, čo vedie k problémom s hovorením vrátane neschopnosti hovoriť dostatočne nahlas.
V kontrolovanej klinickej štúdii publikovanej v časopise Sage Journals vedci porovnávali účinky trojmesačných, mesačných alebo týždenných hodín spevu u 75 starších ľudí s Parkinsonovou chorobou s kontrolnou skupinou, ktorá sa hodín spevu nezúčastnila.
Zistili, že spev zlepšil hlasovú intenzitu, maximálny výdychový tlak aj kvalitu života súvisiacu s hlasom. Najvýraznejšie zlepšenie hlasovej intenzity bolo zaznamenané u účastníkov, ktorí navštevovali hodiny spevu raz týždenne.
Spev pre lepšiu náladu
Keď Kirsti Janeová pociťuje obzvlášť silnú úzkosť alebo sa jej zhoršia príznaky PMDD, zaraďuje do svojho každodenného režimu doma spev. „Pustím si hudbu a spievam si počas dňa. V speve sa takmer stratím,“ hovorí.
„Pri PMDD trvalo pravdepodobne niekoľko týždňov, kým som skutočne spozorovala rozdiel, ale pri normálnej úzkosti som pocítila zlepšenie takmer okamžite,“ dodáva Kirsti.
Podľa Youssoufa výskumy naznačujú, že spev, najmä v skupine, môže zlepšiť náladu, podporiť relaxáciu a posilniť sociálne väzby. Výsledky prehľadovej štúdie uverejnenej v časopise Journal of Health Psychology ukázali silné prepojenie medzi spevom a fyzickou a psychickou pohodou u ľudí s chronickými ochoreniami aj bez nich. Avšak to, či spev dokáže znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu, vykazovalo zmiešané výsledky.
Podľa Holly Ann Schiffovej, licencovanej klinickej psychologičky zo South County Psychiatry na Rhode Islande v USA, existuje niekoľko mechanizmov, ktoré stoja za pozitívnymi účinkami spevu na náladu, ako zdieľa pre Epoch Times.
Podľa Schiffovej spev uvoľňuje endorfíny – prírodné látky v tele, ktoré vyvolávajú príjemné pocity a zlepšujú náladu. Rovnako aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý pomáha telu zotaviť sa zo stresu a navodzuje pocit pokoja.
Navyše spev podporuje všímavosť tým, že upriamuje pozornosť na melódiu, text a rytmus, a tým poskytuje mentálnu úľavu od každodenného stresu. „Keď sa spieva v skupine, podporuje to sociálne väzby a pocit súnáležitosti, čo tiež prispieva k zlepšeniu nálady.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK