Streda 2. apríla, 2025
Ilustračná fotografia (Greyerbaby/ Pixabay)

Smiech je najlepší liek – ako ho pridať do svojej každodennej rutiny

Predstavte si, že idete k lekárovi, očakávate ďalší recept a on vám namiesto toho podá papierik, na ktorom je napísané: „ Sledujte denne komediálny seriál.“ Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Možno áno. Ale veda naznačuje, že na výroku „Smiech je najlepší liek“ je niečo pravdy.

Smiech nie je len bonusom dobrej nálady – je to silný wellness nástroj, ktorý posilňuje imunitu, znižuje stres a dokonca pomáha telu bojovať proti rakovinovým bunkám. Možno je načase začať smiech považovať za základnú potravinu.

Veda o smiechu

Výskum naznačuje, že smiech vyvoláva merateľné, zdraviu prospešné zmeny v celom tele. Napríklad sa ukázalo, že smiech znižuje množstvo prozápalových cytokínov, čo z neho robí spojenca pri znižovaní pretrvávajúceho zápalu, ktorý sa podieľa na všetkých chronických zdravotných problémoch od cukrovky a artritídy až po srdcové choroby a metabolický syndróm. S každým smiechom znižujete zápal, čo je zásadný krok pri prevencii a zvrátení ochorenia.

Diabetes

Podľa prehľadu v časopise Diabetes Research and Clinical Practice môže smiech znížiť hladinu glukózy v krvi a oddialiť kardiovaskulárne komplikácie u ľudí, ktorí majú diabetes 2. typu. Výskumníci navrhli, že by sa smiech „mal používať ako pomocná terapia“ pre pacientov s cukrovkou.

Nálada

Poriadny smiech dokáže zázraky aj pri znižovaní krvného tlaku a zlepšovaní nálady, pretože znižuje hladinu stresových hormónov, ako sú kortizol a adrenalín, a pomáha telu prejsť od napätia k uvoľneniu. Pri zvýšenej hladine kortizolu a adrenalínu zostáva naše telo v režime „bojuj alebo utekaj“, čo časom vyčerpáva fyzické zdravie. Srdečný smiech pôsobí proti tomuto javu, zlepšuje náladu a odbúrava stres.

Rakovina

Smiech môže ničiť rakovinové bunky. Srdečný smiech zvyšuje aktivitu špecifických imunitných buniek, ktoré sa zameriavajú na rakovinové bunky a ničia ich. Čím viac sa smejete, tým viac sa títo mikroskopickí bojovníci aktivujú. Výskum ukazuje, že smiech môže udržať tieto bunky aktívne až 12 hodín.

Podľa randomizovanej kontrolovanej štúdie z roku 2019 zlepšila terapia smiechom počas siedmich týždňov kvalitu života pacientov s rakovinou tým, že znížila ich bolesť a zlepšila kognitívne funkcie.

Pamäť

Smiech zlepšuje pamäť, najmä u starších dospelých. U dospelých vo veku 65 rokov a viac sa smiech – či už s priateľmi, deťmi, vnúčatami, alebo dokonca pri počúvaní rádia – spája s nižším rizikom demencie, tvrdí štúdia z roku 2022.

V štúdii z roku 2015 sa zistilo, že keď seniori s cukrovkou sledovali 20 minútové humorné video, ich schopnosť učiť sa a pamätať si veci sa výrazne zlepšila a spolu s tým klesla aj hladina kortizolu. Výskumníci dospeli k záveru, že smiech má „klinický a rehabilitačný prínos“ vo wellness programoch zameraných na starších dospelých, najmä pre ich kognitívne zdravie.

Imunita

Smiech posilňuje imunitu. Štúdia z roku 2001 v časopise Alternative Therapies in Health and Medicine ukázala, že hodinové sledovanie humorného videa zlepšilo imunitné markery vrátane T a B buniek, ktoré bojujú proti akútnym infekciám. Zvýšila sa aj hladina imunoglobulínu A, protilátky dôležitej pre zdravie imunity a prevenciu autoimunitných ochorení. Výskumníci dospeli k záveru, že smiech by mohol byť účinnou súčasťou wellness programov.

V štúdii z roku 2020 sa zistilo, že u osôb vo veku 40 rokov a starších mali tí, čo sa smiali menej ako raz za mesiac, výrazne vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorí sa smiali aspoň raz týždenne.

Každodenná dávka smiechu

Niektoré rodiny začínajú deň užívaním vitamínov – my začíname smiechom. Každé ráno si moja rodina povie niekoľko vtipov. Tieto okamihy nám dvíhajú náladu, pomáhajú nám nadviazať kontakt, dodávajú nám radostný tón na celý deň a posilňujú náš imunitný systém. Tým, že som smiech zaradila medzi každodenné priority, učím svoje deti, že smiech je dôležitou súčasťou každodennej wellness rutiny – rovnako dôležitou ako vitamíny.

Ak sa vám myšlienka zámerného smiechu javí ako zvláštna, vyskúšajte tieto tipy, aby ste sa cítili prirodzene a uvoľnene:

1. Začnite deň smiechom: Začnite ráno komiksom, zábavným videom alebo vtipom. Moja rodina miluje každé ráno listovať v knihách „otcovských vtipov“. Je to jednoduchý spôsob, ako začať deň v dobrej nálade bez toho, aby ste museli hneď siahnuť po mobilnom telefóne, a navyše sa pri tom budete chichotať.

2. Podeľte sa o radosť: Podľa výskumníkov z Marylandskej univerzity je 30-krát pravdepodobnejšie, že sa budete smiať v spoločnosti, ako keď ste sami. Vytvorte si preto viac príležitostí na spoločný smiech – prečítajte si s deťmi komiks, zahrajte sa s vnúčatami hlúpu hru, pošlite priateľovi vtipný meme, vymeňte si s kolegami v práci hlúpe historky alebo usporiadajte s blízkymi komediálny večer. Smiech vás všetkých zblíži.

3. Vyskúšajte jogu smiechu: Toto cvičenie kombinuje jogínske dýchanie s dlhodobým precvičovaním smiechu. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite mohutným, srdečným smiechom. Aj keď začnete s núteným smiechom, skutočný smiech, ten pravý, vás často ovládne skôr, ako sa nazdáte. Vždy, keď som svojim deťom alebo klientom predstavil jogu smiechu, nakoniec sa úprimne zasmiali – možno im to pripadá švihnuté, ale funguje to.

4. Znovu si pripomeňte svoje obľúbené zábavné spomienky: Smiech sa netýka len prítomnosti – môže prameniť z oživovania veselých momentov z minulosti. Uložte si „priečinok smiechu“ s vtipnými textami, internými vtipmi alebo zábavnými spomienkami a vracajte sa k nim, keď budete potrebovať povzbudenie. A čo funguje ešte lepšie? Zdieľajte ich s ľuďmi, ktorí boli pri tom – je to ako stlačiť tlačidlo na prehrávanie radosti.

5. Vytvorte si zoznam videí na zasmiatie: Prečo si nevytvoriť playlist smiechu? Rovnako ako môžete mať playlist na cvičenie alebo relaxáciu, prečo si nevytvoriť playlist na smiech? Naplňte ho klipmi stand-up komikov, vtipnými hláškami alebo najzaujímavejšími momentmi z televíznych relácií, ktoré vás vždy rozosmejú. Niekoľko minút smiechu môže okamžite zmeniť vašu náladu – aj vaše zdravie.

Recept na radosť

Vo svete, kde sa zdá, že stres číha na každom rohu, môže byť smiech chýbajúcou zložkou, ktorú všetci potrebujeme. Predstavte si, že zakaždým, keď sa zasmejete, nielen že si zmiernite svoju psychickú záťaž, ale aj posilníte svoj imunitný systém, zmiernite zápaly a dosť možno si pridávate roky života.

Tak smelo do toho – doprajte si svoju dennú dávku smiechu. Nemusíte za to nič platiť a možno vám to pomôže udržať si mladosť.

Čo robí trpaslík v mori? – Mikrovlnky.

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia sa zhodovať s názormi Epoch Times.

Sina McCulloughová získala doktorát z výživy a bakalársky titul z neurobiológie, fyziológie a správania na univerzite v Davise. Bola riaditeľkou výskumu a vývoja v spoločnosti vyrábajúcej výživové doplnky a vyučovala biochémiu a bioenergetiku na univerzite UC Davis.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj