Streda 11. decembra, 2024
Andrej Babiš ako predseda vlády Českej republiky hovorí s médiami v budove Európskeho parlamentu 10. apríla 2019 v Bruseli. (Foto: Leon Neal/Getty Images)
, »

Slovenský historik je presvedčený, že Babiš spolupracoval s ŠtB aktívne a vedome 

Podľa predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguša Sivoša spolupracoval Andrej Babiš s komunistickou tajnou službou ŠtB vedome a aktívne. Uviedol to vo svojom príspevku na seminári v Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky.

Seminár o zväzkovej agende Štátnej bezpečnosti sa konal v snemovni 2. decembra 2024. Sivoš vystúpil so svojou prezentáciou nazvanou „Ako Ústav pamäti národa potvrdil oprávnenosť evidencie Andreja Babiša ako tajného spolupracovníka Štátnej bezpečnosti“.

Kvôli súdu

Sivoš uviedol, že prípadom „Bureš“ by sa na ústave nezaoberali, ak by Babiš nepodal žalobu, podľa ktorej bol evidovaný ako agent ŠtB bez jeho vedomia a neoprávnene. Do mnohoročných súdnych preťahovačiek vstúpilo v októbri 2024 slovenské ministerstvo vnútra, ktoré uznalo, že český expremiér bol v dokumentoch niekdajšej československej tajnej polície evidovaný ako jej agent neoprávnene a s ŠtB vedome nespolupracoval.

„Nikdy som nepochyboval, že ten spor vyhrám, preto som povedal, že sa budem súdiť pokojne do konca života. Nikdy som s ŠtB nespolupracoval. Neexistuje ani nemôže existovať jediný dôkaz, ktorý by dokazoval niečo iné, a preto som i štyrikrát vyhral súd,“ uviedol vtedy Babiš.

Sivoš je napriek tomu presvedčený, že opak je pravdou. V archívoch Ústavu pamäti národa majú ku kryciemu menu „Bureš“, ako mal byť Babiš označovaný, vedených niekoľko záznamov rôznej povahy.

Dostupné záznamy Štátnej bezpečnosti ukazujú, že meno Andrej Babiš, so zodpovedajúcim dátumom narodenia, bolo v Zbore národnej bezpečnosti v Bratislave evidované zväzkom číslom 25 085 v rokoch 1980 – 1989. Babiš tam figuruje pod krycím menom „Bureš“.

Záznam ŠtB s evidenciou Andreja Babiša ako agenta Bureša. (Ústav pamäti národa)

Ku spolupráci s ŠtB sa podľa záznamov Babiš zaviazal 11. 11. 1982 vo vinárni „U obuvníka“ za prítomnosti dvoch agentov. Tí v správe nadriadenému uvádzajú, že „kandidát“ prijal návrh na spoluprácu bez výhrad.

Jeho priamym kontaktom mal byť npor. Šuman. Heslo pre kontakt s iným agentom bezpečnosti bolo: „Nesiem Vám materiály od pána Bureša“.

Správa o naverbovaní nového agenta Bureša. (Ústav pamäti národa)

Šuman na súde v roku 2014 uviedol, že „správa o získaní agenta Bureša nie je pravdivá“. „Naverbovanie sa u Obuvníka neuskutočnilo,“ vyhlásil podľa ČTK Šuman pred súdom. Doplnil tiež, že Babiša osobne nepozná.

Videokamery z Tuzexu a úplatky

Babiš pracoval v 80. rokoch ako zahraničný obchodný zástupca v štátnom podniku Petrimex. Svoju prvú úlohu dostal podľa Sivoša tesne po naverbovaní. Na služobných cestách do Rakúska a Nemeckej spolkovej republiky v novembri a decembri 1982 mal zistiť stanovisko firmy Deutsche Chemapol ohľadom antidumpingového konania proti Petrimexu zo strany EHS (Európske hospodárske spoločenstvo, predchodca EÚ) a preveriť, či partneri odoberajúci druhotné chemické produkty platia Petrimexu maximálnu možnú cenu, uvádzajú archívy ŠtB.

Rovnako ďalšie špionážne úlohy mali byť ekonomickej povahy ako napríklad podplácanie vedenia Petrimexu zo strany viedenskej firmy Chemapol. Obchodný zástupca Chemapolu „Burešovi“ odmietol prezradiť, komu konkrétne sú určené úplatky vo forme videorekordérov z Tuzexu. Bureš mal však agentom ŠtB zdeliť, že podľa neho to bude vedenie podniku a riaditelia obchodných skupín, ukazujú záznamy.

Správa Štb ohľadom vyšetrovania úplatkov od Chemapolu. (Ústav pamäti národa)

Podľa záznamov Bureš, ktorý vystupuje aj v ďalších najmenej piatich zväzkoch ŠtB, podal komunistickej tajnej polícii informácie ohľadom vyšetrovania v podniku Petrimex kvôli podozreniu z prijímania úplatkov od  tureckej firmy Ekron. Tá Petrimexu v roku 1985 dlžila 50 miliónov korún a hrozilo, že pohľadávka sa stane nevymožiteľnou. Štátna bezpečnosť sa snažila preveriť, kto a v akej miere dáva a prijíma úplatky. Išlo o rozsiahlu operáciu, na ktorej sa podieľalo viacero agentov. U „Bureša“ sa eviduje, že poskytol k prípadu písomnú správu. Tá sa však nedochovala, takže jej obsah ostáva neznámy.

Nezrovnalosti vo výdajoch

Jedna z námietok Babišových právnych zástupcov bola, že pracovník ŠtB si vyúčtoval služobný výdaj typu B (občerstvenie) v súvislosti s menom Bureš v novembri 1985, kedy Babiš bol už niekoľko mesiacov na dlhodobom pracovnom pobyte v Maroku.

Sivoš vo svojom príspevku priznal, že táto nezrovnalosť existuje. Vysvetľuje si ju však tým, že išlo o vyúčtovanie starších nákladov alebo výdaj súvisiaci s ďalším pátraním vo veci tureckej firmy Ekron.

Agent Šuman na súde v roku 2014 uviedol, že v roku 1980 založil spis na Babiša ako dôverníka ŠtB, a to na základe výpovedí niekoľkých osôb, avšak nie samotného Babiša. „Založil som ho k tomu, aby som tento spis mohol v budúcnosti využiť,“ vyhlásil. Dodal, že zložku ohľadom agenta Bureša však v roku 1983 odovzdal svojmu nadriadenému.

Druhý agent, ktorý mal Bureša na starosti, bol František Hákáč. Ten pred rovnakým súdom uviedol, že Babiša osobne nepozná. Odmietol ale grafologickú skúšku alebo potvrdiť, či naozaj vypisoval sporný doklad s menom Babiša. Argumentoval tým, že už je starý a po dvoch mozgových príhodách si veľa vecí nepamätá.

Šéf Ústavu pamäti národa vtedy vyhlásil, že je nebezpečné, aby bývalí príslušníci tajnej služby vypovedali ako svedkovia v procesoch, v ktorých sa skúma oprávnenosť evidencie vo zväzkoch ŠtB.

Sporný doklad vystavený na mesiac, kedy bol Babiš úž dávno v Maroku. (Ústav pamäti národa)

Spoľahlivý spolupracovník?

To, že bol Babiš evidovaný u ŠtB tak dlho podľa Sivoše svedčí o tom, že bol pre organizáciu prínosom. V rokoch 1985 a 1986 sa uskutočnili interné audity, ktoré hodnotili „výkonnosť“ jednotlivých agentov. Asi polovica z nich bola vyradená alebo degradovaná na úroveň dôverníka. Bureš však posudky ustál.

„Štátna bezpečnosť ho vnímala ako dôveryhodného a spoľahlivého spolupracovníka,“ povedal Sivoš na seminári. Dodal, že takí ľudia museli mať správne politické uvedomenie a preukazovať vernosť komunistickej politike a „priateľstvo Sovietskemu zväzu“.

Prerušenie spolupráce s agentom „Burešom“ je evidované dňa 13. júna 1988.

Babiš vedomú spoluprácu s ŠtB vždy popieral. Napriek tomu napríklad v roku 2011 v Show Jana Krausa určitú formu spolupráce priznal. „Já hovorím, že som nikdy žiadny agent nebol, pretože som pracoval v Podniku zahraničného obchodu. A tá ŠtB ekonomická chránila ekonomické záujmy Československa. To nebola tá hnusná, ktorá potlačovala ľudí, že nemohli študovať, cestovať. To bola normálna ŠtB – tam chodili – a my sme museli vždycky, keď som sa stretol s cudzincom napísať zápis, hlásiť správy, to bolo normálne,“ uviedol Babiš.

Sivoš však na seminári vyvrátil tvrdenia typu, že by donášať na cudzincov museli všetci zamestnanci Petrimexu, ktorí služobne cestovali do zahraničia. ŠtB v podniku evidovala štyroch tajných agentov a podľa záznamov bezpečnosti je evidentné, že spoluprácu bolo možné odmietnuť, čo aj jeden zo zamestnancov podniku podľa dokumentu učinil.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj