
Slovensko spomína na Františkovu návštevu, pápeža si uctí štátnym smútkom (+Foto)
Na Veľkonočný pondelok zasiahla svet správa o úmrtí pápeža Františka. Jeho návšteva na Slovensku v roku 2021 zostala v srdciach mnohých Slovákov, ktorých povzbudil k autentickému životu. Slovensko si uctí jeho pamiatku aj formou štátneho smútku. Prezident Pellegrini v mene našej krajiny vzdá česť pápežovmu nezmazateľnému odkazu, ktorý výrazne ovplyvňoval verejný život po celom svete.
Pápež František, prvý líder Rímskokatolíckej cirkvi pochádzajúci z Latinskej Ameriky, zomrel vo veku 88 rokov. Vatikán oznámil túto správu v pondelok (21. 4.) prostredníctvom video vyhlásenia. Rodák z Argentíny, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, zanechal po sebe celosvetovú cirkev s 1,3 miliardami členov.
Odlišný od svojich predchodcov
Františkov pontifikát sa značne líšil od jeho predchodcov. Jeho reformy – najmä tie, ktoré sa týkali tolerancie a starostlivosti o životné prostredie, nelegálnych prisťahovalcov a komunitu LGBT – však vyvolávali na jednej strane uznanie a na druhej strane konzervatívny odpor.
Počas celej svojej vlády sa tiež držal úrovne tolerancie voči iným vierovyznaniam a praktikám, čo medzi mnohými katolíkmi vyvolalo obavy z morálneho relativizmu, ktorý považuje všetky náboženstvá za rovnako správne. Nekatolícke viery však jeho otvorenosť privítali a ocenili.
František tiež uzavrel dohody s vládnucou Čínskou komunistickou stranou, ktoré jej dali možnosť rozhodovať o tom, koho vymenuje za biskupov v Číne. Tento krok vnímali mnohí katolíci ako rozpor s obdobím vlády pápeža Jána Pavla II, počas ktorého bola katolícka cirkev, najmä v Európe, vnímaná ako zbraň proti ateistickým komunistickým režimom.
Prezident Pellegrini: Pápež František bol skutočnou morálnou autoritou
„Opustil nás človek, ktorý každého očaril svojou ľudskosťou, skromnosťou a múdrosťou. Bol stelesnením pokory a človečenstva, presvedčeným zástancom mieru a odporcom každého zla,” uviedol súčasný slovenský prezident Peter Pellegrini k odchodu Františka.
Podľa našej hlavy štátu Svätý Otec patril k tým výnimočným osobnostiam, ktoré hovorili zdržanlivo, no každé slovo malo hĺbku a váhu. Skonštatoval, že mu v pamäti navždy zostane jeho obraz národa ako rozvetveného stromu, kde každý tvorí súčasť jedného žijúceho celku.

„Nezabudnem na jeho odkaz, že na iného človeka môžeme hľadieť zhora len vtedy, ak sa práve chystáme k nemu zohnúť, aby sme mu pomohli,” povedal prezident. Zauvažoval tiež nad mimoriadnym kontrastom medzi modernými hviezdami a skutočne významnými osobnosťami.
„Aký obrovský rozdiel je medzi „celebritami“, ktoré na pár dní preslávia sociálne siete a potom upadnú do zabudnutia – a touto skutočnou morálnou autoritou, ktorá svojím životom a skutkami už dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti histórie,” zamyslel sa. So Svätým otcom sa lúčil spojením vďaky a úcty – želaním pokoja a radosti pre dušu zosnulého pápeža pri Božom stole.
František strávil na Slovensku štyri dni
Zosnulý pápež František v roku 2021, v covidovom období, keď boli zahraničné cesty predstaviteľov značne okresané a obmedzené, navštívil Slovensko. V našej krajine strávil štyri dni a precestoval ju od západu až po východ — zastavil sa v Bratislave, Prešove, Košiciach aj Šaštíne.
Jeho program zahŕňal stretnutia s množstvom politikov, ktorých vyzýval, aby sa nezatvárali do vlastnej bubliny. František dlhodobo venoval pozornosť ľuďom na okraji spoločnosti; počas pobytu v Košiciach sa osobitne zastavil na sídlisku Luník IX.




V metropole východného Slovenska sa takisto stretol s mladými ľuďmi a povzbudil ich, aby žili autenticky a nebáli sa snívať o skutočnej kráse, ktorá presahuje módne trendy.
V Šaštíne pápež František slávil svätú omšu a vyzval prítomných, aby sa cirkev otvorila a prijímala každého. Počas kázne zdôraznil: „Kiežby sme otvorili svoje srdcia viere, ktorá sa premení na súcit. Viere, ktorá pomôže tým, čo sa cítia ublížení, ktorí trpia a sú nútení niesť ťažké kríže,“ adresoval zúčasteným.
František sa prihováral nielen veriacim, ale aj neveriacim. Okrem stretnutí s predstaviteľmi Katolíckej cirkvi sa stretol aj so zástupcami Židovskej obce.

Arcibiskup Bezák: František vedel čítať ľudí
Svätý otec mal podľa emeritného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka cit a schopnosť vedieť odhadnúť charakter človeka. „Pápež vie čítať ľudí a vie, kto tam príde, aby mal fotografiu s ním a mohol sa pochváliť alebo teda urobiť dojem,” skonštatoval.

Silný dojem podľa jeho slov na Svätom otcovi zo slovenských predstaviteľov zanechal prezident Andrej Kiska, ktorý bol veľmi osobný. Vzťah prezidentky Zuzany Čaputovej a pápeža Františka Bezák označil ako veľmi silný. V čase, keď prezidentke zomieral otec, povedala pápežovi, že zatiaľ čo jej otec odchádza, druhý odlieta do Ríma. „To bolo veľmi emocionálne a pápež to určite vnímal,” uviedol Bezák.
„Bolo to pre mňa veľmi osobné, pretože v posledný deň jeho návštevy odišiel na večnosť môj otec. Bolo to veľmi pekné a silné, pretože sa veľmi zaujímal o moju rodinu,” poznamenala vtedajšia prezidentka Čaputová.

Štátny smútok
V stredu (23. 4.) na návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) vládny kabinet schválil vyhlásenie štátneho smútku, ktorý bude prebiehať v sobotu (26. 4.) v čase od 8:00 – 18:00.
„Výnimočná návšteva pápeža Františka na Slovensku v roku 2021 zanechala posolstvo, ktoré malo značný vplyv na verejný život celej spoločnosti. Vyhlásenie štátneho smútku je prejavom veľkej úcty k tejto významnej osobnosti a prispeje k dôstojnému vykonaniu pietnej spomienky na Slovensku,“ uviedla vláda.
Počas štátneho smútku budú na verejných budovách a inštitúciách vlajky spustené na pol žrde. Odporúča sa obmedziť alebo zrušiť kultúrne a zábavné podujatia – koncerty, divadelné predstavenia či športové zápasy môžu byť presunuté či zrušené. Počas tohto dňa je zakázané prevádzkovať hazardné hry a televízie s rozhlasom upravujú svoje programy – namiesto bežných zábavných relácií vysielajú spomienkový obsah.

Pohreb Svätého Otca
Posledná rozlúčka s pápežom sa uskutoční v sobotu o 10:00. Omša sa bude konať na Svätopeterskom námestí. Slovensko bude na pohrebe zastupovať prezident Pellegrini spoločne s predstaviteľmi katolíckej cirkvi.
„V sobotu sa zúčastním poslednej rozlúčky vo Vatikáne a za celé Slovensko vzdám česť jeho mimoriadnej osobnosti, ktorá vo mne i v miliónoch ľudí zanechala nezmazateľnú stopu,” napísal prezident na sociálnej sieti.
Kabinet Roberta Fica vysiela do Vatikánu aj vládneho zástupcu. „Rokovali sme aj o účasti člena vlády SR na pohrebe. Predpokladám, že vládu SR v delegácii, ktorú bude viesť prezident SR, bude zastupovať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, pokiaľ nedôjde k inej dohode medzi členmi vlády,“ uviedol premiér.
Katolícka cirkev bude bez svojho svätého otca ešte niekoľko dní po pohrebe. Presný termín začiatku konkláve, ktoré bude voliť nového pápeža, oznámi dekan Kolégia kardinálov až po skončení pohrebných obradov a štátneho smútku. Podľa kódexu kánonického práva musí konkláve začať najskôr 15. deň a najneskôr 20. deň po vyprázdnení stolca sv. Petra.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK