Sobota 23. novembra, 2024
(Zľava) minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) (Foto TASR/ Jaroslav Novák)

Slovensko koordinuje svoj postoj v rámci V4

Svetoví lídri sa stretávajú na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch, ktorá sa koná od 30. novembra do 12. decembra 2023. Slovenskú delegáciu v rámci ministerského segmentu vedie podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Prvé pracovné rokovania absolvoval šéf slovenského envirorezortu s predstaviteľmi Českej republiky, Maďarska a Poľska.

Podľa podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu spája štáty Vyšehradskej štvorky nielen geografická blízkosť, členstvo v EÚ či NATO, ale aj podobné kultúrne či historické hodnoty. „Prechádzame rovnakými problémami, na medzinárodnej scéne preto musíme vedieť povedať nielen áno, ale ak to ide proti našim záujmom, aj nie,“ povedal Tomáš Taraba.

S Petrom Hladíkom, ministrom životného prostredia Českej republiky prerokoval Tomáš Taraba možnosti zapojenia českých firiem do medzinárodného tendra na generálnu opravu turbín na Vodnej elektrárni Gabčíkovo. Otvorili tiež otázky cezhraničnej spolupráce na hraničných vodách – Dunaja a Moravy, ako aj problematiku spaľovní a efektívnejšieho využívania prostriedkov z Modernizačného fondu v súvislosti s vysoko účinným energetickým zdrojom ako náhrady za uhlík.

Témy Vodného diela Gabčíkovo, ochrany pred povodňami a lepšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie dominovali na rokovaní s Csabom Lantosom, maďarským ministrom energetiky a Anikó Raisz, štátnou tajomníčkou pre životné prostredie a obehové hospodárstvo.

Podpredseda vlády pokračoval v debatách s Adamom Guibourgé-Czetwertyńskim, štátnym tajomníkom poľského ministerstva pre klímu o problematike veľkých šeliem, najmä medveďov či vlkov, finančných náhradách pre chovateľov hospodárskych zvierat, ale tiež o efektívnejšom využívaní európskych fondov.

T. Taraba informoval predstaviteľov štátov stredoeurópskeho regiónu, že Slovensko patrí k štátom s najčistejšou výrobou elektrickej energie na svete. Zdôraznil, že ambicióznych klimatických cieľov sa netreba báť. Zároveň však doplnil, že ak Európa nechce prísť o všetok priemysel, nemôže na seba uvaľovať bremená, ktoré nikto iný na svet nechce nasledovať. „Je dobré byť príkladom pre iných, ale ak nikto ten príklad nechce nasledovať, potom nie ste príklad, ale obeť,“ uzavrel na pracovných rokovaniach T. Taraba.

Prečítajte si aj