Pondelok 7. apríla, 2025
Študijno-pracovná návšteva zamestnancov Európskej komisie (foto: Slovakia FMA / flickr.com)

Slovensko hostí zamestnancov Európskej komisie v rámci študijno-pracovnej návštevy

Slovenská republika sa v tomto roku zaradila medzi hostiteľské krajiny študijno-pracovného pobytu zamestnancov Európskej komisie. Do Bratislavy pricestovalo 16 odborníkov z rôznych generálnych riaditeľstiev Komisie, aby si počas trojdňového programu (7. – 9. apríla 2025) prehĺbili poznatky o politických, ekonomických i spoločenských štruktúrach Slovenska.

Delegáciu dnes na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR privítal štátny tajomník Marek Eštok. „Som presvedčený, že táto návšteva umožní zamestnancom Európskej komisie hlbší a reálny pohľad na jednotlivé sektorálne politiky na Slovensku,“ uviedol Eštok. Zdôraznil, že účastníci budú mať príležitosť získať praktický a individuálny náhľad do fungovania slovenských inštitúcií, ako aj do kultúrneho a spoločenského života krajiny.

Zloženie delegácie je rôznorodé nielen z pohľadu národností, ale aj odborného zamerania – všetci účastníci však majú pracovné prepojenie na Slovensko, čo robí tento pobyt ešte relevantnejším a prínosnejším.

Vo svojom príhovore Eštok podčiarkol strategický význam členstva Slovenska v Európskej únii: „Pre Slovensko neexistuje iná alternatíva ako Európska únia. Sme v jadre Európskej únie tým, že sme členom eurozóny aj schengenského priestoru. Verejná podpora Únie je na Slovensku tradične veľmi vysoká.“

Dodal tiež, že Slovensko zostáva pevným a aktívnym členom Únie, pričom nepoľavuje v presadzovaní svojich suverénnych postojov a národných záujmov v rámci európskych politík. „Žijeme v turbulentnej dobe a každodenný život prináša nové výzvy pre členské štáty a súčasne pre celú Úniu. K otázkam veľkého významu pre našu vlasť preto pristupujeme proaktívne, ako je tomu napríklad v oblastiach energetickej bezpečnosti alebo automobilového priemyslu,“ uzavrel štátny tajomník.

Program návštevy zahŕňa aj sériu odborných stretnutí a bilaterálnych konzultácií. Delegáti sa stretávajú s členmi Výboru pre európske záležitosti Národnej rady SR, zástupcami rezortov, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, ako aj s predstaviteľmi štátneho a súkromného sektora. Na programe sú aj návštevy Národnej banky Slovenska a Slovenskej akadémie vied.

Cieľom pobytu je prehĺbiť porozumenie medzi slovenskými inštitúciami a Európskou komisiou, a zároveň posilniť spoluprácu v oblastiach spoločného záujmu.

Prečítajte si aj