
Slovensko hlasovalo za rezolúciu OSN, ktorá odsudzuje inváziu Ruska na Ukrajinu. SNS sa voči tomu ohradila
Spojené štáty a Ukrajina predložili pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu konkurenčné rezolúcie OSN.
Slovensko hlasovalo 24. februára za rezolúciu OSN, ktorá odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajinu, a to v deň tretieho výročia vojny. Trojstranová rezolúcia Valného zhromaždenia OSN, ktorú predložila ukrajinská delegácia v medzinárodnom orgáne, vyzýva Rusko, aby „úplne a bezpodmienečne stiahlo všetky svoje vojenské sily z územia Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc“.
Za ukrajinskú rezolúciu hlasovalo celkovo 93 krajín, zatiaľ čo 65 krajín sa zdržalo hlasovania. Spojené štáty a Rusko boli medzi 18 krajinami, ktoré hlasovali proti rezolúcii.
Ministerstvo zahraničných vecí SR vo svojej tlačovej správe z 25. februára uviedlo, že túto rezolúciu vníma ako kompromisný návrh s cieľom zdôrazniť dôležitosť dodržiavania medzinárodného práva, rešpektovania štátnych hraníc a územnej celistvosti – princípov, ktoré sú podľa ministerstva pre Slovensko zásadné.
„Náš postoj je absolútne principiálny tak, ako je to aj v prípade neuznania Kosova zo strany Slovenskej republiky, pretože to pokladáme za porušenie medzinárodného práva a narušenie teritoriálnej integrity Srbska,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD).
SNS žiada preverenie hlasovania Slovenska na Valnom zhromaždení OSN
Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby preveril okolnosti hlasovania Slovenska na Valnom zhromaždení OSN, kde slovenský zástupca Peter Hulényi podporil uznesenie predložené Ukrajinou, označujúce Rusko za agresora. SNS sa voči tomuto hlasovaniu v tlačovej správe ohradilo.
Strana žiada o preskúmanie toho, kto a kedy dal súhlas na podporu rezolúcie v mene Slovenskej republiky a zároveň vyzýva ministra zahraničných vecí Blanára, aby prehodnotil zloženie slovenského diplomatického zastúpenia pri OSN. Strana je presvedčená, že premiér Fico by mal v tejto situácii konať podobne ako srbský prezident Aleksandar Vučić a bezodkladne sa za hlasovanie ospravedlniť.
„Je dôležité, aby si Slovenská republika zachovala svoju pozíciu a jasný postoj tak, ako to robí Maďarsko na čele s Viktorom Orbánom,“ uvádza SNS. Strana považuje za neprijateľné, aby slovenskí predstavitelia na pôde medzinárodných inštitúcií hlasovali v rozpore s politikou vlády.
Podľa SNS je nevyhnutné, aby v budúcnosti každý, kto hlasuje o zásadných politických otázkach, mal písomný súhlas príslušného ministra alebo rozhodnutie vlády. Strana verí, že v tomto prípade dôjde k vyvodeniu zodpovednosti a že premiér podnikne kroky na zmiernenie dôsledkov tohto hlasovania.
Ministerstvo zahraničných vecí vo svojej tlačovej správe uviedlo, že veľvyslanec Slovenska pri Stálej misii OSN v New Yorku Hulényi sa pri hlasovaní riadil pokynom ministra zahraničných vecí.
USA predložilo vlastný návrh rezolúcie
Začiatkom tohto mesiaca americký minister obrany Pete Hegseth uviedol, že myšlienka, aby Ukrajina získala späť celé svoje územie spred roka 2014, „je nerealistický cieľ“.
Namiesto podpory trojstranovej ukrajinskej rezolúcie predložila delegácia USA v OSN konkurenčnú jednostránkovú rezolúciu, ktorá vyzýva na medzinárodnú podporu trvalého mieru v konflikte bez predpísania konkrétneho výsledku, napríklad úplného stiahnutia ruských vojsk z územia Ukrajiny spred roka 2014.
„Viaceré rezolúcie Valného zhromaždenia požadovali, aby Rusko stiahlo svoje sily z Ukrajiny. Tieto rezolúcie nedokázali zastaviť vojnu,“ povedala Dorothy Sheaová, dočasná chargé d’affaires misie USA pri OSN, v prejave 24. februára. Sheaová uviedla, že rezolúcia vypracovaná Spojenými štátmi podporuje rýchle dosiahnutie trvalého mieru v prebiehajúcom konflikte.
„Vyzývame všetky členské štáty vrátane Ukrajiny a Ruska, aby sa k nám v tomto úsilí pripojili,“ povedala. „Je to jednoduché historické vyhlásenie Valného zhromaždenia, ktoré sa pozerá dopredu, nie dozadu. Rezolúcia zameraná na jednu jednoduchú myšlienku – ukončenie vojny.“
OSN prijala rezolúciu vypracovanú USA v samostatnom hlasovaní po tom, čo najprv hlasovala o trojici pozmeňujúcich návrhov. Tam, kde pôvodný návrh USA jednoducho opisuje súčasný konflikt ako vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou, jeden z pozmeňujúcich návrhov namiesto toho opisuje vojnu ako „inváziu Ruskej federácie na Ukrajinu v plnom rozsahu“.
Ďalšie dva pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k rezolúcii vypracovanej USA obsahujú formuláciu, ktorou sa potvrdzuje podpora územnej celistvosti Ukrajiny, a formuláciu, ktorou sa potvrdzuje Charta OSN, ktorá je proti tomu, aby sa krajiny zmocňovali územia vojenskou silou.
Po prijatí pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov bola rezolúcia vypracovaná Spojenými štátmi schválená v pomere 93:8, pričom 73 poslancov sa zdržalo hlasovania. Spojené štáty patrili medzi krajiny, ktoré sa zdržali hlasovania o konečnej podobe zmenenej a doplnenej rezolúcie, zatiaľ čo Rusko patrilo medzi krajiny, ktoré hlasovali proti konečnému návrhu.
Bezpečnostná rada schválila americkú verziu
Rezolúcie vypracované Ukrajinou a USA, ktoré boli predložené Valnému zhromaždeniu OSN, sa nepovažujú za záväzné, ale poskytujú predstavu o vôli medzinárodného orgánu. Záväzné rezolúcie môže predkladať Bezpečnostná rada OSN.
Bezpečnostná rada následne schválila rezolúciu navrhnutú Spojenými štátmi, ktorá apeluje na čo najrýchlejšie ukončenie konfliktu a dosiahnutie trvalého mieru. Za návrh hlasovalo desať z pätnástich členov rady, pričom žiadna krajina nebola proti. Štyri členské štáty Európskej únie – Francúzsko, Slovinsko, Grécko a Dánsko – sa spolu s Veľkou Britániou hlasovania zdržali.
Rada môže prijať rezolúcie, ktoré podporí najmenej deväť členov a proti ktorým nebude žiadny z piatich stálych členov rady: Spojené štáty, Rusko, Čína, Spojené kráľovstvo alebo Francúzsko.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK