Piatok 22. novembra, 2024
, ,

Slovenskí výskumníci objavili v Egypte priekopu z pevnosti významného faraóna

Novembrová sezóna terénneho prieskumu v Egypte priniesla zaujímavý objav v podobe jedinečnej priekopy, ktorá pravdepodobne chránila pevnosť faraóna Ramessa III.

Výskumníci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) pod vedením egyptológa Jozefa Hudeca vykonali trinástu sezónu prieskumu v lokalite Tell-el-Retábí, s dôrazom na najzápadnejší okraj sídliskového pahorku – tellu.

Lokalita Tell el-Retábí sa nachádza v starom nílskom údolí Wádí Tumilát medzi mestami Zagazig a Ismailía. Zohrávala dôležitú rolu ako komunikačná línia medzi nílskou deltou, Červeným morom a Sinajským polostrovom. Bola strategickým prístupom k nerastným surovinám na Sinaji a bránou do Ázie pre starých Egypťanov.

Odkrytie tajomnej priekopy

V tejto sezóne sa výskumníci sústredili na západný okraj tellu, kde  na archeologické vrstvy kedysi útočili nílske záplavy. Tím zahŕňa egyptológov, archeológov, geodetku a pedológa.

„Od západu udierali kedysi na tell nílske záplavy a náš multidisciplinárny tím s napätím očakáva, ako sa podpísali na stave archeologických vrstiev,“ uviedol Jozef Hudec.

V priebehu prieskumu boli objavené pozoruhodné stopy – priekopa, ktorá lemuje západnú hradbu opevnenia faraóna Ramessa III.

Stratégie obrany a útokov

Objav priekopy na Tell-el-Retábí predstavuje významný príspevok k poznaniu obranných stratégií starovekého Egypta a otvára nové otázky o významnej historickej postave – faraónovi Ramessovi III.

Priekopa, ktorá mala strmý sklon, siahala približne 160 cm hlboko do štrkového podložia. Podľa výskumu bolo jej cieľom pravdepodobne spomaľovať útočníkov a vytvárať väčšie zhluky pre obrancov.

Rebríky, ktoré útočníci pravdepodobne používali na prekonanie priekopy, boli potom využívané na obranu. Obrancovia sa snažili útočníkov spomaliť, aby vytvorili väčšie zhluky. Obrancovia ich potom mohli triafať šípmi či prakmi.

Odborný prínos

Slovenskí výskumníci okrem objavu priekopy poskytli aj terénnu prax egyptským kolegom, zdôrazňujúc využitie geodézie a pedológie v archeológii. Hlavný inšpektor ismailíjskej pamiatkovej oblasti a riaditeľ jej školiaceho odboru ocenili pomoc a ústretovosť slovenských odborníkov.

Predchádzajúce nálezy

Výskumníkom sa podarilo odkryť dve pevnostné hradby na severozápadnom okraji pevnosti faraóna Ramessa III už v septembri 2021 na ich jedenástej výprave.

Nové hradby objavené v lokalite zahŕňajú päť metrov hrubú a vyššie položenú deväťmetrovú hradbu. Obe štruktúry sú čiastočne poškodené susediacimi zemnými prácami, čo komplikuje ich dôkladné preskúmanie.

V rámci pevnosti boli objavené masívne stavby z nepálených tehál, pričom jeden z vonkajších múrov sa zachoval vo výške takmer pol metra. Účel týchto stavieb zostáva neznámy. Ďalšou zaujímavosťou je budova s dvoma podstavcami stĺpov a nález keramiky, rybej kostry, korálikov a amfory z tretieho prechodného obdobia.

Nálezy keramiky z Grécka a východného Stredomoria sú dôkazom o rozsiahlom obchode a výrobe v tejto lokalite. Septembrová sezóna odhalila, že Tell el-Retábí nebola len pevnosťou, ale aj obchodným a výrobným centrom. 

Datovanie hradieb a ich význam poskytuje priestor pre rôzne hypotézy. Jednou z možností je, že spodné murivo nebolo samostatnou hradbou, ale slúžilo ako oporný múr pre vyššie položenú hradbu. Viac informácií sa očakáva v nasledujúcich výskumných sezónach.

Prečítajte si aj