Slovenskí europoslanci žiadajú spravodlivé vyriešenie smrti J. Chovanca
Skupina ôsmich slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) v stredu zaslala list na adresu Európskej komisie, v ktorom vyjadrila znepokojenie nad rozhodnutím belgického vyšetrovacieho súdu, ktorý odložil rozhodnutie o trestnom stíhaní 31 podozrivých osôb v prípade smrti Jozefa Chovanca. Informuje o tom spravodajca TASR.
„Vyšetrovanie trvá už šiesty rok a táto situácia sa dotýka nielen Slovenska a Belgicka, ale aj Európskej únie (EÚ). Uvedomujeme si subsidiaritu vo veciach spravodlivosti v národných štátoch, ale zároveň sme presvedčení, že aj európskym inštitúciám musí záležať na spravodlivosti v EÚ,“ uvádza sa liste. Pod výzvu pre eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa sa podpísali Ivan Štefanec, Vladimír Bilčík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca, Miriam Lexmann, Jozef Mihál, Peter Pollák a Katarína Roth Neveďalová.
J. Chovanec zomrel vo februári 2018 po zatknutí belgickou federálnou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania. Vyšetrovací súd sa prípadom zaoberal tento týždeň, opäť by mal rozhodovať 3. júna. Prokuratúra je za zrušenie obvinení, zatiaľ čo civilná strana žiada o postúpenie veci trestnému súdu.
Poškodení v kauze Chovanec vyzývajú, aby sa nezneužívala na kampaň
Poškodení v kauze Chovanec vyzývajú kandidátov na poslancov do europarlamentu, aby nezneužívali úmrtie ich blízkeho na svoju politickú kampaň. „Rád by som vyzval politikov, aby nevytĺkali z takej citlivej kauzy politický kapitál pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu,“ povedal Ján Foltán, právny zástupca manželky zosnulého Jozefa Chovanca. Jeho stanovisko poskytlo tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.
J. Foltán zároveň upozornil europoslankyňu Miriam Lexmann (KDH), že na možnosť podania medzištátnej sťažnosti a relevantnú judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) upozornila v minulosti vtedajšieho ministra spravodlivosti Viliama Karasa (KDH) poškodená strana. Priblížil, že po tom, čo v januári 2023 sudkyňa zamietla ďalšie vyšetrovanie na území Belgicka, sa obrátil na MS SR, ktoré v tom čase riadila Jana Dubovcová.
„Napriek prísľubu ministerstva z februára 2023, že v prípade, ak nedôjde v primeranom čase k posunu v trestnom konaní, Slovenská republika zváži iniciovanie konania pred ESĽP, sa tento proces nekonal. Keď sme v júni 2023 požiadali o stretnutie vo veci podania medzištátnej sťažnosti na ESĽP, vedenie rezortu nás odbilo s odpoveďou, že tento krok je predčasný a najskôr je potrebné vyčerpať všetky vnútroštátne prostriedky v zmysle belgického práva,“ doplnil Foltán s tým, že to je v rozpore s judikatúrou ESĽP. Zároveň ocenil aktívny postoj ministra spravodlivosti Borisa Suska a ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (obaja Smer-SD).
Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po zatknutí belgickou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania. Vyšetrovací súd sa prípadom zaoberal tento týždeň, opäť by mal rozhodovať 3. júna. Prokuratúra je za zrušenie obvinení, civilná strana žiada o postúpenie veci trestnému súdu. Kresťanskodemokratické hnutie, za ktoré Lexmann a Karas kandidujú do eurovolieb, avizovalo, že pokiaľ v prípade dôjde k ďalším prieťahom, vyzve MS SR, aby čo najskôr iniciovalo konanie pred ESĽP.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK