Streda 18. decembra, 2024
Ilustračná fotografia (Foto: Chan Walrus / pexels)

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva upozorňuje na diskrimináciu Rómov pri poskytovaní reštauračných služieb

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) upozorňuje na diskrimináciu Rómov pri poskytovaní reštauračných služieb. Tú odhalilo na základe monitoringu v desiatich mestách na východnom Slovensku. Až v šiestich z nich bola zistená diskriminácia pri poskytovaní reštauračných služieb. Diskriminačnú prax stredisko monitorovalo formou situačného testingu, ktorý spočíval v navštívení väčšiny reštaurácií v danom meste počas jedného dňa v priebehu septembra až novembra tohto roku.

„Reštauračné služby si najprv overila spolupracujúca rómska dvojica a v prípade zaznamenaného neštandardného postupu reštauráciu navštívila kontrolná dvojica. Situačný testing priamo v reštauráciách prebehol v Moldave nad Bodvou, Vranove nad Topľou, Trebišove, Sečovciach, Spišskej Novej Vsi, Sabinove a Medzilaborciach. Telefonické overovanie možnosti rezervácie pre rodinnú oslavu prebehlo v ďalších troch mestách, a to v Rimavskej Sobote, Humennom a Veľkom Krtíši,“ priblížil tím SNSĽP. Stredisko tak spolu overilo poskytovanie služieb v 137 reštauráciách.

SNSĽP však poukázalo aj na to, že v niektorých mestách neboli počas situačného testingu zaznamenané žiadne prípady neobslúženia, čo podľa nich svedčí o tom, že už nejde o všeobecne a pravidelne uplatňovanú prax voči Rómom. Na druhej strane podľa SNSĽP možno aj v súčasnosti nájsť v slovenských mestách reštaurácie, ktoré týmto spôsobom naďalej selektujú hostí.

„Spolu bolo zaznamenaných 19 prípadov nerovného zaobchádzania, z toho 11 prípadov prostredníctvom situačného testingu priamo na mieste a osem prípadov na základe telefonického monitoringu,“ ozrejmilo SNSĽP s tým, že najhoršia situácia je v Moldave nad Bodvou, kde až štyri reštaurácie zo štrnástich navštívených postupovali diskriminačne.

Stredisko osloví reštaurácie s cieľom odstránenia zistenej praxe a bude pokračovať v monitoringu. V mestách, v ktorých bolo zistených viac prípadov, ako je predovšetkým Moldava nad Bodvou, Sabinov a Humenné, bude stredisko kontaktovať aj samosprávu a iniciovať stretnutia spolu s miestnymi aktérmi pracujúcimi s rómskou komunitou s cieľom odstránenia praxe.

Prečítajte si aj