Zo súčasnej situácie v Sýrii môžu ťažiť najmä islamisti z ISIS a ďalších skupín (Komentár)
V sobotu (14. 12.) bolo v sýrskej púšti pri meste Homs zavraždených šesť beduínov a následne 54 dezertérov zo sýrskej armády. Páchatelia: znovuobjavení teroristi ISIS. USA začali na predpokladané úkryty ISIS podnikať letecké útoky. Akú hrozbu bunky ISIS v súčasnosti predstavujú? A ako sa správajú susedné štáty?
Po páde Asadovho režimu na východe a juhovýchode krajiny narastajú obavy z opätovného vzostupu Islamského štátu (ISIS). Toto radikálne fundamentalistické džihádistické hnutie dobylo v rokoch 2014 až 2017 veľké časti Sýrie a Iraku a nastolilo tam vládu teroru, takzvaný „Islamský štát“.
Po skončení bojov v decembri 2017 sa mnohí teroristi ISIS ukryli medzi miestnym obyvateľstvom, ktoré s nimi sympatizovalo. Odvtedy ISIS operuje prostredníctvom útokov zo zálohy, prednostne na vládne inštitúcie, ako sú policajné stanice a vojenské zariadenia, a príležitostne aj na dediny, s cieľom terorizovať obyvateľov a prinútiť ich spolupracovať s ISIS.
Predpokladá sa, že na pozadí nedávnych bojov medzi vládnymi vojskami a povstalcami, teroristi ISIS začali tiež vyvíjať bojové aktivity, ako v sobotu zverejnilo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne. Okrem beduínov členovia ISIS zabili aj 54 sýrskych vojakov, ktorí utiekli do púšte pred ofenzívou Asadových odporcov. „Zavraždili aj ďalších 18 civilistov, ktorí sa od pádu Asada dostali do púšte v regióne Homs,“ uviedlo SOHR.
Proti ISIS stále bojujú len USA a Veľká Británia
USA v posledných dňoch zaútočili na približne 75 predpokladaných cieľov ISIS v sýrskej púšti, ako informovala americká tlačová agentúra Associated Press (AP). Zmätočná situácia po páde dlhoročného diktátora Asada podnecuje obavy, že jednotky ISIS by mohli preskupiť svoje sily a opätovne rozšíriť územie svojho kalifátu.
Masívne americké nálety na podozrivých bojovníkov ISIS v Sýrii, ktoré sa teraz uskutočnili, sú podľa AP „čiastočne zamýšľané ako odkaz tejto skupine a krok, ktorý má zabezpečiť, aby sa nepokúšala využiť chaos po páde vlády prezidenta Bašára Asada“.
Zatiaľ čo celý svet sleduje vývoj v Damasku, USA v zákulisí pracujú na tom, aby sa bojovníci ISIS nepokúsil využiť mocenské vákuum a znovu získať kontrolu nad veľkou časťou krajiny, oznámila 9. decembra hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová.
USA majú v Sýrii umiestnených približne 900 vojakov. Okrem toho je tam neznámy počet „kontraktorov“ na špeciálne úlohy. Hlavná americká základňa sa nachádza pri meste Al-Tanf pri hraniciach Sýrie, Iraku a Jordánska. Americké špeciálne jednotky umiestnené v Iraku sú príležitostne nasadzované aj v Sýrii na boj proti členom ISIS. Na americkej základni je aj neznámy počet britských vojakov.
Al-Tanf sa nachádza na hlavnej ceste medzi Damaskom a Bagdadom. Doteraz slúžil Iránu ako „zásobovacia tepna“ na podporu milícií Hizballáhu v Sýrii a Libanone.
Prečo je ISIS ešte aktívny?
Po kapitulácii ISIS koncom roka 2017 bolo zajatých približne 10 000 teroristov ISIS. Väčšina z nich sa nachádza vo väzniciach, ktoré stráži armáda sýrsko-kurdských milícií „Sýrske demokratické sily“ (SDF). Ďalšie desaťtisíce rodinných príslušníkov teroristov ISIS žijú v táboroch. Väznice sú opakovane napádané a väzni ISIS sa dostávajú na slobodu. Mladí ľudia, ktorí vyrastajú v rodinných táboroch, tiež utekajú a pridávajú sa k bunkám ISIS v okolí.
Podľa správ agentúry AP vzniklo v roku 2023 množstvo nových buniek ISIS. Výrazne sa zvýšil počet útokov na americké a kurdské sily v Sýrii. Okrem toho v rozsiahlej púšti na východe Sýrie našli útočisko aj členovia iných islamistických odštiepeneckých skupín a zvyšky al-Káidy. Táto púšť sa napája na púšť Anbar v Iraku – rozsiahle, nekontrolovateľné územie ponúkajúce státisíce úkrytov.
Alex Younger, ktorý v rokoch 2014 až 2020 viedol britskú zahraničnú spravodajskú službu MI6, povedal začiatkom minulého týždňa pre BBC, že „veľmi veľký počet zajatcov ISIS, ktorí zostali po zničení kalifátu“, je dôvodom na veľké obavy.
Podľa Youngera „zvyšky ISIS“ v súčasnosti držia vo väzeniach kurdské milície na severovýchode Sýrie. Ak sa však kurdské milície budú musieť čoraz viac brániť proti narastajúcemu počtu tureckých útokov, možno už nebudú schopné väznice strážiť. Zajatci ISIS by mohli utiecť, a tým by sa reálne mohol obnoviť Islamský štát v Sýrii – možno aj v Iraku.
Z tohto pohľadu by turecký tlak na sýrskych Kurdov mohol výrazne prispieť k vytvoreniu nového Islamského štátu v Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na takýto vývoj nedbal ani v rokoch 2014 až 2017.
Pozícia USA je neprehľadná
Vedúce opozičné sily, ktoré vpochodovali do Damasku a zvrhli Asada, sú na zozname OSN ako teroristická skupina „Hajat Tahrír aš-Šám“ (HTS). HTS bola pôvodne spojencom sýrskeho „Front an-Nusra“, nástupníckej organizácie al-Káidy, podobne ako aj ISIS. HTS sa podarilo etablovať v provincii Idlib a prevziať tam kontrolu. Džihádisti sú obviňovaní zo závažného porušovania ľudských práv, ktoré sa doteraz nevyšetrovalo.
USA zatiaľ zostávajú voči novým vládcom v Damasku opatrné. Novozvolený americký prezident Donald Trump 7. decembra odporučil, aby sa USA do sýrskeho konfliktu vôbec nezapájali. Izraelská vláda sa môže cítiť takýmito vyhláseniami povzbudená, aby bez prekážok presadzovala v Sýrii svoje záujmy.
Navyše Trump nepovažuje riešenie sýrskeho problému za povinnosť USA. To je podľa neho úlohou štátov v regióne Blízkeho východu a Európanov ako regionálnych susedov.
Hlavy štátov Blízkeho východu diskutujú o Sýrii
V dôsledku toho sa cez víkend v jordánskej Aqabe uskutočnilo zasadnutie „arabskej kontaktnej skupiny pre Sýriu“. V tomto výbore sú zastúpené arabské štáty Jordánsko, Saudská Arábia, Irak, Libanon, Egypt a generálny tajomník Ligy arabských štátov. K samitu sa teraz pripojili aj Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Katar. Pozvaní boli aj niektorí západní pozorovatelia.
Kontaktná skupina podľa správy denníka Jordan Times rokovala – bez účasti zástupcu Sýrie – o vytvorení sýrskeho výboru pre prechodnú vládu, vypracovaní novej ústavy a uskutočnení slobodných volieb. Účastníci tiež vyzvali na posilnenie úlohy OSN v procese transformácie.
Okrem toho požadovali okamžité stiahnutie izraelských síl zo všetkých sýrskych území. Rovnaké požiadavky neboli vznesené voči Turecku, ktoré už roky okupuje široký pohraničný pás na severe Sýrie. Na záver prítomní predstavitelia zdôraznili, že bezpečnosť Sýrie má zásadný význam pre mier v regióne, a dohodli sa, že zúčastnené krajiny budú podporovať obnovu krajiny ako jednotného štátu bez terorizmu.
Najmä posledný bod – štát bez terorizmu v Sýrii – bude meradlom, podľa ktorého sa budú účastníci v budúcnosti posudzovať. Koniec koncov, minimálne jeden štát v tejto neslávne známej skupine, Katar, je považovaný za hlavného sponzora teroristických islamistov na Blízkom východe.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK