Šesť tipov, ako pomôcť vašim deťom, aby rady čítali knihy
Moja mama Virgínia rada čítala a ako sa hovorí: aká matka, taká Katka. Keď som mala päť rokov, vzala ma do knižnice, aby mi vybavila môj prvý čitateľský preukaz – čo ma priviedlo k mojej celoživotnej láske k čítaniu. Naše pravidelné výlety do knižnice boli skutočným dobrodružstvom.
Keď som sa stala matkou, čítala som svojim deťom odo dňa ich narodenia. Bol to krásny čas vzájomného prepojenia, ktorý sa stal prirodzenou súčasťou našej rodiny.
Čítanie je bránou k radosti, poznaniu a dobrodružstvu. Ako teda môžete pomôcť svojim deťom, aby si čítanie zamilovali? Je to naozaj jednoduché. Vytvorte si doma prostredie pre čítanie pomocou týchto jednoduchých tipov.
1. Čítajte nahlas
Začnite svojim deťom čítať nahlas. Bábätká sa radi túlia a počúvajú hlas svojej mamy. Okrem toho, že čítanie nahlas je úžasným zážitkom, pomáha aj tým najmenším deťom rozvíjať schopnosť počúvať a pamätať si.
Postupne, ako vaše deti rastú, zapájajte ich do rôznych príbehov tým, že im budete klásť otázky, aby uhádli, čo sa asi bude diať ďalej.
Čítajte svojim deťom čo najčastejšie a zakaždým si vyberajte z rôznych žánrov, čo vašim deťom poskytne nielen vyvážený zážitok, ale zároveň im to pomôže zistiť, aké typy kníh by chceli čítať.
Vtiahnite deti do príbehu tým, že prispôsobíte svoj hlas a reč tela jednotlivým postavám z príbehu. Šepkajte, chichotajte sa, kričte, robte grimasy a skutočne sa vžite do rôznych rolí.
Spravte si z čítania nahlas zvyk pred spaním, pri ktorom sa spolu s deťmi usadíte na gauči a prečítate si obľúbenú knihu.
Pre anglicky hovoriacich a pre inšpiráciu a návod ako na to, si prečítajte najpredávanejšiu knihu Jima Treleaseho „Jim Trelease’s Read-Aloud Handbook“, ktorú nájdete na stránke Trelease-On-Reading.com alebo na Amazone.
2. Vezmite svoje deti do knižnice
Neexistuje lepšie miesto ako miestna knižnica, kde si vaše deti môžu vytvoriť vzťah ku knihám.
Vrelo odporúčam, aby ste svojim deťom zaobstarali preukaz do knižnice, hneď ako dosiahnu primeraný vek. Strávte popoludnie v detskom oddelení, nechajte svoje dieťa vybrať si knihy a čítajte ich spolu. Potom pomôžte dieťaťu vybrať si niekoľko kníh, ktoré si požičia na svoj nový preukaz.
Využívajte všetky čitateľské podujatia, ktoré vaša knižnica ponúka, ako sú rozprávkové hodiny, programy letného čítania a sezónne aktivity venované knihám.
3. Choďte príkladom
Najlepší spôsob, ako vo svojich deťoch vzbudiť lásku k čítaniu, je ísť príkladom. Čítajte si na miestach, kde je pravdepodobné, že vás deti uvidia, či už čítate pre potešenie, alebo aby ste sa naučili novú zručnosť, napríklad, ako upiecť chutné dobroty, na ktorých si potom deti môžu s radosťou pochutnať.
Buďte teatrálni. Hlasno sa smejte, keď čítate niečo vtipné, a ak je úryvok vhodný pre deti, pokojne sa oň s nimi podeľte.
4. Zaplňte svoj dom knihami
Vytvorte si domácu knižnicu plnú rôznych kníh. Viem, že knihy môžu byť drahé, ale vaša knižnica vás nemusí stáť celý majetok. Pravidelne sme navštevovali antikvariáty, sezónne výpredaje v knižniciach, ako aj výpredaje z dvora. Na mnohých veľtrhoch sa konajú burzy použitých kníh, kde môžete nájsť skvelý výber mierne opotrebovaných knižných skvostov, ktoré uspokoja vkus každého čitateľa.
Ideálna domáca knižnica by mala obsahovať beletriu aj literatúru faktu. Zaujmite svoje deti prostredníctvom obrázkových kníh o ročných obdobiach alebo jednoduchých kníh s ilustráciami. Zahrňte klasiky ako napríklad Škaredé káčatko.
V domácej knižnici by nemali chýbať historické fikcie a biografie. Môžete pridať poéziu, rozprávky, bájky aj mytologické príbehy.
5. Vytvorte si útulné zákutia na čítanie
Vytvorte si vo svojom dome útulné čitateľské zákutia na strategických miestach vhodných pre deti.
6. Spojte čítanie kníh so zábavnými aktivitami
Vytvorte pre svoje deti pozitívne a príjemné prostredie tým, že spojíte čítanie kníh so zábavnými aktivitami. Môj manžel bol vždy nadšencom železníc, takže prirodzene, naše deti mali od prvého dňa knihy a hračky s vlakovou tematikou, vrátane drevenej vlakovej súpravy s niekoľkými legendárnymi vlakovými postavičkami.
Takže vždy, keď som čítala knihy o vlakoch, naše deti počúvali, držali v rukách svoje vláčiky a hrali sa na príbeh, ktorý som im čítala, alebo posúvali vláčiky po rozostavanej detskej železnici na podlahe.
Karen Doll
Karen Doll je spisovateľka na voľnej nohe a poradkyňa v oblasti domáceho vzdelávania, ktorá žije v malej dedinke Wassergass v Pensylvánii. Rada píše o domácom vzdelávaní, záhradkárstve, jedle a kultúre, o rodinnom živote a radostiach z chovu sliepok. Nájdete ju na webovej stránke AtHomeWithKarenDoll.wordpress.com
Z originálneho článku preložil Peter Spolnik