Štvrtok 12. decembra, 2024
Holandský premiér Mark Rutte hovorí s médiami počas samitu o mieri na Ukrajine 15. júna 2024 vo švajčiarskom Luzerne. (foto: Sedat Suna/Getty Images).

Šéf NATO varuje: Ak Trump presadí zlú dohodu pre Ukrajinu, pre Európu a USA sa zvýši hrozba zo strany Číny, Ruska a Iránu

Šéf Severoatlantickej aliancie (NATO) varoval novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené štáty budú čeliť novým hrozbám, ak bude Ukrajina nútená urobiť ústupky Rusku v prebiehajúcej vojne.

Generálny tajomník NATO Mark Rutte v rozhovore pre denník Financial Times uverejnenom 2. decembra povedal, že Spojené štáty budú čeliť „veľkej hrozbe“ zo strany Číny, Severnej Kórey a Iránu, ak bude Trumpova administratíva presadzovať dohodu, ktorá by podľa Rutteho nebola pre Ukrajinu výhodná.

„Nedôjde k situácii, že si Kim Čong-un a ruský vodca, Si Ťin-pching a Irán len zatlieskajú, pretože sme dospeli k dohode, ktorá nie je dobrá pre Ukrajinu,“ povedal pre publikáciu. „Z dlhodobého hľadiska to bude vážna bezpečnostná hrozba nielen pre Európu, ale aj pre USA.“

Rutte uviedol, že hlboké vojenské a hospodárske väzby medzi týmito štyrmi krajinami sú znepokojujúce. „Skutočnosť, že Irán, Severná Kórea, Čína a Rusko tak úzko spolupracujú, [naznačuje, že] tieto rôzne časti sveta, kde je konflikt… sa čoraz viac prepájajú,“ povedal Rutte. „Irán dostáva od Ruska peniaze výmenou napríklad za rakety, ale aj za technológiu dronov. A tieto peniaze sa používajú na podporu Hizballáhu a Hamasu, ale aj na riadenie konfliktu mimo regiónu.“

Rutte bol vymenovaný za generálneho tajomníka NATO v októbri, keď nahradil bývalého lídra Jensa Stoltenberga. Predtým pôsobil ako predseda vlády Holandska v rokoch 2010 až 2024.

Počas predvolebnej kampane v roku 2024 Trump povedal, že chce rýchlo ukončiť vojnu na Ukrajine, pričom spomenul, že konflikt ukončí do 24 hodín po svojom nástupe do funkcie. Hoci novozvolený prezident vydal od svojho zvolenia len niekoľko vyhlásení k vojne, za svojho osobitného vyslanca pre Rusko a Ukrajinu vymenoval generála vo výslužbe Keitha Kellogga.

Kellogg, 80-ročný bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť, napísal o konflikte niekoľko článkov vrátane jedného z apríla pre America First Policy Institute, v ktorom podrobne opísal potenciálny mierový plán. „Prebiehajúca vojna Ruska proti Ukrajine bola krízou, ktorej sa dalo vyhnúť a ktorá … zatiahla Ameriku do nekonečnej vojny,“ napísal Kellogg a dodal, že vojna vznikla v dôsledku ‚zlyhania diplomacie Spojených štátov s Ruskom‘.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý čelí nedostatku pracovných síl a rastúcim územným stratám, v nedávnych rozhovoroch pre médiá naznačil, že by mohol byť otvorený rokovaniam. Taktiež uviedol, že stále chce, aby Ukrajina vstúpila do NATO.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na Trumpove vyjadrenia ku konfliktu uviedol, že „nie je možné komentovať jednotlivé vyhlásenia bez toho, aby sme mali predstavu o pláne ako celku“.

Trumpova hovorkyňa Karoline Leavittová uviedla, že Trump „urobí všetko potrebné na obnovenie mieru a obnovenie americkej sily a odstrašenia na svetovej scéne“.

Denník Epoch Times sa v reakcii na Rutteho rozhovor pre Financial Times obrátil na Trumpov prechodný tím so žiadosťou o komentár, ale do času uverejnenia nedostal odpoveď. Trump sa s Ruttem stretol 22. novembra vo svojom sídle Mar-a-Lago vo West Palm Beach na Floride.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj