Pondelok 31. marca, 2025
Tlačová konferencia strany SaS (foto: screenshot FB Sloboda a Solidarita)

SaS: Riziko šírenia slintačky a krívačky nesmie byť podceňované, podávame trestné oznámenie

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje na vážne riziko šírenia slintačky a krívačky, ktoré môže mať katastrofálne následky pre slovenské poľnohospodárstvo. Výkonné orgány musia podľa SaS konať zodpovedne a zabrániť pochybeniam, ktoré môžu prispieť k ďalšiemu šíreniu tejto vysoko infekčnej choroby hospodárskych zvierat. Na základe vlastných zistení strana konštatuje, že dochádza k závažným nedostatkom pri preprave uhynutých zvierat, a preto podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nákazlivej choroby zvierat a rastlín podľa § 307 Trestného zákona.

SaS intenzívne monitoruje proces likvidácie kadáverov, pričom poslanec NR SR Ondrej Dostál poukazuje na závažné pochybenia. „Minimálne dva kontajnery boli prevážané s otvorenou strechou či nakladacím priestorom, čím sa mohlo prispieť k ďalšiemu šíreniu vírusu. Podľa operačného manuálu pre slintačku a krívačku musia byť vozidlá používané na prevoz kadáverov utesnené, prikryté a zapečatené. Tieto pravidlá boli evidentne porušené,“ upozornil Dostál.

Poslanec zároveň pripomína, že Trestný zákon v § 307 jednoznačne definuje trestný čin šírenia nákazlivej choroby – a to aj z nedbanlivosti. „Minister Takáč síce tvrdí, že išlo len o individuálne technické zlyhanie, no tento argument pred zákonom neobstojí,“ dodáva Dostál.

Podľa Alojza Hlinu, poslanca NR SR za SaS a tímlídra strany pre pôdohospodárstvo, je situácia vážna a podceňovaná. „Čelíme chaosu na hraniciach, oneskoreným opatreniam a zlyhaniam pri preprave kadáverov. Ak sa táto situácia nezvládne, môže to mať fatálne dôsledky pre slovenské poľnohospodárstvo,“ varuje Hlina.

SaS apeluje na kompetentné orgány, aby okamžite konali. Hlina zdôrazňuje potrebu efektívnych opatrení na hraniciach: „Osobne som bol na hraniciach a už o jedenástej večer sa tam nezastavovali autá na kontrolu. Maďarsko zaviedlo opatrenia skôr ako my. Dezinfekčné rohože mali byť na Slovensku už 7. marca. Ak neboli k dispozícii, dalo sa improvizovať – napríklad použitím molitanu. Situácia je vážna a vyžaduje si okamžité riešenia.“

SaS zároveň kritizuje, že Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa dosiaľ nestretol s ministrom Takáčom. „Dúfam, že už štvrtý pokus o jeho účasť na rokovaní výboru bude úspešný. Zároveň mi je ľúto, že novozvolený predseda výboru Ivan Ševčík nemá žiadne odborné skúsenosti v oblasti poľnohospodárstva – je policajt, nie odborník na agrorezort či envirorezort. Namiesto politických nominácií by mala byť prioritou odborná a legislatívna práca na riešení tejto situácie,“ uzatvára Hlina.

Prečítajte si aj