Piatok 22. novembra, 2024
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD) na Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť (Foto TASR/ Martin Baumann)

SaS podala trestné oznámenie na ministra Šutaja Eštoka, ten to vníma ako zúfalý pokus

Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Podozrieva ho zo zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s postavením vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov mimo služby. Vo štvrtok o tom informovala poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková.

„Sme presvedčení, že došlo k spáchaniu tohto trestného činu tým, že elitní vyšetrovatelia boli postavení mimo služby bez toho, aby boli rešpektované podmienky zákona o štátnej službe, ktorý sa týka príslušníkov Policajného zboru, a rovnako zákona o ochrane oznamovateľov,“ vyhlásila Kolíková.

Minister musí podľa Kolíkovej pri vydaní personálneho rozkazu zohľadniť všetky známe skutočnosti. Do úvahy podľa nej nebral napríklad rozhodnutie súdu, ktoré spochybnilo základ trestného stíhania. Ako dodala, dnes je známe aj to, že obvinenie bolo vznesené zaujatým vyšetrovateľom, čím sa šéf rezortu vôbec nezaoberá. Zákon o ochrane oznamovateľov označila poslankyňa za úplne ignorovaný.

Kolíková upozornila aj na dosahy opatrenia voči vyšetrovateľom na ich existenciu. „Sú na úrovni minimálnej mzdy a vlastne nemôžu vykonávať ani iné povolanie. Postih voči nim považujeme za šikanózny a zastrašujúci voči komukoľvek, kto by chcel dnes vyšetrovať korupciu voči predstaviteľom tejto koalície, osobitne voči nominantom Smeru,“ skonštatovala s tým, že nerozumie, prečo Hlas-SD robí „špinavú prácu“ za Smer.

Minister vnútra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Šutaj Eštok vníma trestné oznámenie ako zúfalý pokus, trvá na zákonnosti postupu

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vníma trestné oznámenie strany SaS, podané v súvislosti s postavením tzv. čurillovcov mimo služby, ako „zúfalý pokus zúfalých politikov v snahe získať mediálnu pozornosť“. V reakcii pre TASR deklaroval, že sa vždy riadi zákonom.

„Rešpektujem, že SaS rovnako ako skupina čurillovcov sa rozhodli na mňa podať trestné oznámenie. Odkazujem každému, že ja sa zastrašiť nenechám a budem vždy konať v zmysle zákona a postupovať iba v zmysle zákona,“ skonštatoval minister. Trvá na tom, že postavením obvinených vyšetrovateľov mimo služby si splnil zákonnú povinnosť.

Prezidentka: Niektoré kroky v rezorte vnútra vzbudzujú pochybnosti

Niektoré kroky v rezorte vnútra vzbudzujú pochybnosti, uviedla vo štvrtok prezidentka Zuzana Čaputová. Pripomenula, že viacerí vládni predstavitelia pred aj po voľbách deklarovali, že nedôjde k revanšizmu alebo krokom, ktoré by sa také mohli zdať. „Obzvlášť v rezorte vnútra je dôležité, aby všetky kroky boli nielen v súlade so zákonom, ale sa takto aj javili,“ skonštatovala.

Prezidentka sa v uplynulých dňoch stretla s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nominant SNS) v súvislosti s prípravou na klimatickú konferenciu. Minister ju mal tiež ubezpečiť, že pri potenciálnych krokoch týkajúcich sa národných parkov Slovensko nesmie stratiť ani euro. „To, že sa ide zamerať na nejaké prehodnotenie, je úplne legitímne, to robí každá vláda. Ale dôležité je, že to nebude znamenať stratu finančných prostriedkov,“ zhodnotila.

Zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine vládou prezidentku neprekvapilo. „Možno to bolo trochu prázdne gesto, že zaradili na rokovanie vlády materiál, ktorý vopred vedeli, že neodsúhlasia,“ komentovala. Čaputová naďalej odmieta, že by predtým vojenskú pomoc stopla. Argumentuje, že toto rozhodnutie nepodliehalo jej súhlasu.

O téme riaditeľa Slovenskej informačnej služby zatiaľ s predstaviteľmi vlády nehovorila.

Prečítajte si aj