Streda 11. decembra, 2024
Šampiňóny, Ilustračné foto (Pexels/ alleksana)

Biele šampiňóny môžu pomôcť telu v boji proti rakovine

Nedávny výskum ukázal, že rozpustné vlákniny v šampiňónoch posilňujú imunitu a môžu pomôcť zabrániť alebo spomaliť postup rakoviny prostaty.

V boji proti rakovine nám môže pomôcť každodenná strava. Podľa najnovších výskumov môžu potravinové doplnky s výťažkami zo šampiňónov spomaliť postup rakoviny u pacientov s rakovinou prostaty.

Vedci zistili, že hubové doplnky výrazne znižujú počet buniek, ktoré bránia telu v boji proti rakovine. Tieto bunky sú u mužov s rakovinou prostaty zvýšené a sú spojené s horšou prognózou. Doplnky stravy tiež aktivovali imunitné bunky bojujúce proti nádorom, ako sú T-bunky a NK-bunky.

„Využitie prírodných, potravinových intervencií by mohlo byť užitočným spôsobom, ako spomaliť alebo dokonca zastaviť zhoršovanie rakoviny,“ uviedol pre Epoch Times autor štúdie Shiuan Chen, profesor a vedúci katedry biológie rakoviny a molekulárnej medicíny na Beckmanovom výskumnom inštitúte v kalifornskom City of Hope.

„Naša štúdia je príkladom integratívnej onkológie, teda prístupu podpornej starostlivosti k celému človeku,“ poznamenal profesor Chen. Tento prístup kombinuje konvenčnú liečbu s doplnkovými metódami založenými na dôkazoch, ako sú prírodné produkty a techniky prepájajúce myseľ a telo.

Protirakovinový mechanizmus bielych šampiňónov

V októbri bola v odbornom časopise Clinical and Translational Medicine publikovaná štúdia, ktorú uskutočnili vedci zo City of Hope, poprednej organizácie pre výskum a liečbu rakoviny s centrami v južnej Kalifornii, Atlante, Chicagu a Phoenixe. Vedci sa zamerali na to, ako stravovacie zložky nachádzajúce sa v bielych šampiňónoch (Agaricus bisporus) interagujú s imunitným systémom a pomáhajú spomaľovať rast nádorov. Výskum prebiehal na zvieratách aj na ľuďoch a výsledky naznačujú, že tieto huby môžu zohrávať dôležitú úlohu pri podpore imunitnej reakcie proti rakovine.

Rakovina prostaty je označovaná ako imunitne „studený“ nádor, čo znamená, že v nej chýba aktivita imunitných buniek, a preto zle reaguje na imunoterapiu. Progresia tohto ochorenia sa často spája s myeloidnými supresorovými bunkami (MDSC), čo sú imunitné bunky blokujúce schopnosť organizmu napadnúť nádor.

Toto zistenie poukazuje na potrebu nových stratégií na aktiváciu imunitného systému a prekonanie vplyvu MDSC, čo by mohlo otvoriť cestu k účinnejšej liečbe rakoviny prostaty.

V roku 2015 uskutočnili vedci klinickú štúdiu fázy 1. Tá je prvým krokom pri testovaní nového lieku. Štúdie sa zúčastnilo 36 pacientov, ktorí počas troch mesiacov denne užívali 4 až 14 gramov tabliet obsahujúcich extrakt z bielych šampiňónov. Výsledky ukázali, že u 13 pacientov došlo k 11 % poklesu hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA). U ďalších štyroch pacientov vedci zaznamenali výrazný pokles myeloidných supresorových buniek (MDSC) v krvi, a to o 65 % až 94 %. Tieto výsledky naznačujú, ako môže extrakt z bielych šampiňónov zohrávať úlohu pri regulácii imunitného systému a spomaľovaní progresie rakoviny prostaty.

PSA je indikátorom rastu rakoviny prostaty. Pokles hladiny PSA preto naznačuje, že huby spomalili rast nádoru. Pokles MDSC v krvi tiež naznačuje zlepšenie imunitnej odpovede.

U myší, ktorým bol výťažok z húb podávaný pred vznikom nádoru alebo po ňom, došlo tiež k výraznému spomaleniu rastu nádoru, zmenšeniu nádoru a dlhšiemu prežívaniu ako u myší, ktorým výťažok z húb podávaný nebol.

Huby nezabíjajú rakovinové bunky priamo. Namiesto toho pôsobia tak, že posilňujú imunitný systém. V jednom experimente s imunodeficientnými myšami, ktorým chýbali kľúčové imunitné bunky, nespomalil rast nádoru ani výťažok z húb, ani beta-glukán (druh vlákniny nachádzajúci sa v hubách shiitake a je známy svojimi imunomodulačnými účinkami).

Extrakty z húb pravdepodobne zlepšujú kondíciu u človeka s rakovinou pôsobením na imunitný systém, nie priamym pôsobením na rakovinové bunky.

Vedci sa domnievajú, že beta-glukány obsiahnuté v šampiňónoch sú zodpovedné za ich účinky posilňujúce imunitu. Hoci je všeobecne známy vysoký obsah beta-glukánov u húb, ich obsah sa u jednotlivých druhov líši.

Posilnenie imunity u myší

Extrakt zo šampiňónov znížil počet a aktivitu MDSC v nádoroch a v krvnom riečisku myší.

Extrakt tiež podporil rast a proliferáciu T-buniek bojujúcich proti rakovine u myší. T-bunky prenikajú do nádorov a ničia rakovinové bunky. MDSC môžu rast a delenie T-buniek obmedzovať, avšak extrakt z húb účinok MDSC potlačil.

Extrakt tiež zvyšoval aktivitu buniek bojujúcich proti rakovine, ako sú CD8+ T-bunky a NK-bunky, a zároveň znižoval aktivitu prorakovinových génov v imunitných bunkách.

Pri liečbe myší hubovým extraktom sa tiež znížil počet neutrofilov, ktoré sú často spájané s protinádorovým zápalom, a zvýšil sa počet lymfocytov, čo svedčí o silnejšej protinádorovej imunitnej reakcii.

Protinádorové účinky u ľudí

Na základe poznatkov získaných z pokusov na myšiach a z klinickej štúdie fázy 1 vedci hodnotili účinky hubových doplnkov na pacientov s rakovinou prostaty. Po troch mesiacoch užívania doplnkov stravy bolo vo vzorkách krvi zistené zníženie počtu cirkulujúcich MDSC a zvýšená aktivácia T-buniek a NK-buniek, čo naznačuje silnejúcu imunitu.

Spoluautor Dr. Xiaoqiang Wang, vedecký pracovník City of Hope s doktorátom z molekulárnej medicíny, uviedol, že je potrebné preskúmať aj ďalšie druhy húb. „Nie sme si istí, či by iné druhy húb poskytovali rovnaké špecifické účinky ako šampiňóny. Je potrebné vykonať ďalšie štúdie, aby sme pochopili, ako rôzne huby ovplyvňujú zdravie.“

Vedci nešpecifikovali presné množstvo šampiňónov, ktoré by mal človek skonzumovať, aby dosiahol tieto protirakovinové účinky, ale odporúčali, aby sa súčasťou zdravej stravy stali rôzne huby. Taktiež odporučili, aby sa pred užívaním akýchkoľvek výživových doplnkov človek poradil s lekárom.

Okrem účinkov na rakovinu prostaty môže mať tento experimentálny doplnok stravy potenciálny prínos aj pri iných druhoch rakoviny vďaka svojim vlastnostiam posilňujúcim imunitný systém. U myší, kde sa extrakt podával spolu s imunoterapiou, bol rast nádoru pomalší ako u myší, ktorým sa podávala len imunoterapia.

„Vykonávame aj preventívnu štúdiu súvisiacu s rakovinou prsníka, ale potrebujeme viac dôkazov na potvrdenie jej účinnosti. Štúdie vykonávané na zvieracích modeloch naznačujú, že šampiňóny by mohli posilniť imunoterapiu, takže liečba založená na hubách je sľubným doplnkom budúcej liečby rakoviny,“ skonštatoval Chen.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj