Sobota 4. januára, 2025
Ilustračný obrázok (foto: freepik.com)

Zameraním svojej predstavivosti na pozitívne veci ľahko pochopíte druhých a udržíte si pokoj

Predstavivosť nás môže zaviesť kamkoľvek, ale niekedy si vyberáme hrozné destinácie.

K mojim najobľúbenejším spomienkam na môjho dnes už dospelého syna patrí pohľad na to, ako „lieta“ na dvore, ako sa zamotáva do príbehov, ktoré nedokáže vysvetliť, ani z nich uniknúť. Potreboval len málo rekvizít a mal nekonečné možnosti. Jeho radosť bola taká veľká, že som ho nemohla vyrušiť ani kvôli večeri.

Ako starneme, naša predstavivosť začína byť spútaná vážnosťou reality, vrátane našej minulosti. Namiesto návštevy vzdialených, kúzelných svetov sa možno ponoríme do svojich výčitiek.

Príliš bujná predstavivosť môže niekedy viesť k ničivej sebakritike, ako upozorňuje psychiater Jingduan Yang. „Prílišné premýšľanie o problémoch môže viesť k vnútorným konfliktom a zvyšovať pocit psychickej únavy,“ napísal vo svojom článku o piatich spôsoboch, ako prekonať duševnú únavu.

Ako klasický, príliš premýšľajúci človek, dobre poznám duševné vyčerpanie, ktoré prichádza z premýšľania typu „kiež by som bola povedala radšej toto“. Občas mi realita ponúkne varovný signál o tom, aké neužitočné môžu byť moje myšlienky.

Pred niekoľkými mesiacmi to prehnala susedka môjho otca, keď som išla k nesprávnej bránke, aby som vstúpila do jej dvora. Keď som sa priblížila, začala bežať ku mne a kričať. Vedela som, že sa bojí, aby jej neutiekol pes. Mala som so sebou tašku pre svoju dcéru, ktorá sa hrala na jej dvore, ale situácia ma úplne zaskočila.

Keďže som cez jej krik nedokázala nič povedať, jednoducho som tašku hodila cez plot a rýchlo som sa vrátila do otcovho domu. Tam som sa sťažovala, aká je tá suseda vyšinutá. Môj otec mi pripomenul, že láskavosť je vždy na mieste, a dodal, že jej manžel premýšľa nad pracovnou ponukou, ktorá by znamenala veľkú zmenu v ich živote.

Okamžite som si uvedomila, že jej reakcia nesúvisí so mnou, ale s jej vlastnými vnútornými problémami. Prestala som sa hnevať.

Keď predstavivosť spôsobí viac škody ako úžitku

Nie vždy vieme, prečo sa niekto správa určitým spôsobom. Často si predstavujeme nepríjemné dôvody, napríklad, že nás dotyčný nemá rád alebo má nejakú charakterovú chybu. Existujú však oveľa lepšie spôsoby, ako v týchto situáciách použiť svoju predstavivosť – a tieto spôsoby môžu dokonca predísť malicherným hádkam a drámam.

Presne to odporúčal odborník na duševné zdravie a autor John Delony, keď som s ním robila rozhovor na tému budovania vzťahov pre lepšie zdravie. Napríklad som si sama mohla predstaviť dôvody, prečo bola otcova susedka podráždená, ako napríklad smrť blízkeho človeka, finančná kríza alebo problémové dieťa.

Táto stratégia je obzvlášť užitočná, napríklad, keď priateľ odmietne pozvanie na spoločenskú udalosť alebo keď člen rodiny neocení gesto zmierenia, ktoré ste urobili. Delony povedal, že predstaviť si vopred veľkorysé vysvetlenie môže znížiť riziko, že sa budete cítiť zranení.

„Zámerne si vyberte, že si o niečom vytvoríte pozitívny príbeh namiesto negatívneho. Vy rozhodujete o tom, aký príbeh si vytvoríte,“ povedal. „Jeden príbeh vám prinesie empatiu a pokoj, zatiaľ čo druhý vám prinesie problémy so srdcom.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj