Rusko v čase zbližovania s Čínou uskutočnilo razie v domoch praktizujúcich Falun Gongu
Domové prehliadky sú najnovšou eskaláciou ruských úradov zameraných na skupinu prenasledovanú Pekingom.
Ruské úrady 3. mája vykonali razie v domoch piatich praktizujúcich duchovnej školy Falun Gong na základe kontroverzného zákona, ktorý zahŕňa „vykonávanie činnosti nežiaducej organizácie“.
Domové prehliadky moskovskej polície sú vystupňovaním kampane proti tejto duchovnej skupine, ktorá zahŕňa zákaz kníh, zabavovanie literatúry, obťažovanie a výsluchy.
Záťahy z 3. mája ruské orgány a štátne médiá intenzívne propagovali. Ruské médiá pri opisovaní Falun Gongu opakovali extrémne, desaťročia staré dezinformácie Čínskej komunistickej strany(ČKS) o tejto mierumilovnej praxi.
Falun Gong je tradičná čínska meditačná prax založená na princípoch pravdivosti, súcitu a tolerancie. Praktizuje sa v krajinách po celom svete, ale v Číne je od roku 1999 vystavený tvrdému prenasledovaniu. Čínsky režim vtedy začal brutálnu kampaň prenasledovania zahŕňajúcu nútené práce, psychiatrické týranie a nútené odbery orgánov. Odhaduje sa, že do roku 1999 praktizovalo Falun Gong 70 až 100 miliónov ľudí.
Čína a Rusko uzavreli „neobmedzené“ partnerstvo vo februári 2022 a odvtedy obe krajiny uzavreli rad dohôd o ďalšej „strategickej spolupráci“. Čínske spoločnosti poskytujú Rusku podporu na udržanie jeho vojny na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin plánuje tento mesiac navštíviť Čínu, čo bude jeho prvá zahraničná cesta od jeho znovuzvolenia v marci.
Zdá sa, že rastúca závislosť Kremľa od Číny podporuje rastúci tlak na Falun Gong
„Praktizujúci pôsobili legálne prostredníctvom registrovanej organizácie,“ povedal pre Epoch Times jeden z moskovských praktizujúcich Falun Dafa, ktorý si z bezpečnostných dôvodov želal zostať v anonymite.
Kontroverzný trestný zákon, na základe ktorého boli vykonané razie – „vykonávanie činnosti nežiaducej organizácie“ – bol prijatý v roku 2015 a ruské orgány ho použili na zásahy proti viac ako 100 organizáciám, ale tiež novinárom a ľudskoprávnym aktivistom.
Hrozí zaň až šesť rokov väzenia.
„Je hrozné, že ruské úrady zatýkajú praktizujúcich Falun Gongu len preto, že sa snažia meditovať, študovať učenie Falun Gongu a prijať jeho princípy – pravdivosť, súcit, toleranciu – do svojho každodenného života,“ povedal Levi Browde, výkonný riaditeľ Informačného centra Falun Dafa.
„Žiadame ruské úrady, aby odolali akémukoľvek skrytému tlaku zo strany ČKS a chránili práva a slobody svojich občanov.“
„Falun Gong sa v súčasnosti slobodne praktizuje vo viac ako 100 krajinách sveta, kde je akceptovaný a často oslavovaný. Len komunistická Čína sa snaží praktizujúcich Falun Gongu démonizovať a prenasledovať.“
Veľmi medializovaný zásah
Na videozáznamoch, ktoré moskovská polícia zverejnila na svojom oficiálnom účte na Telegrame, je vidieť, ako polícia vykopáva dvere bytu a zráža k zemi mladého muža v blízkosti dverí jeho spálne. Jeden z policajtov mu kľačí na chrbte.
„Ruky za chrbát,“ hovorí policajt. „Čože, na prvýkrát ste to nepochopil?“
Denník Epoch Times sa od ľudí oboznámených so záležitosťou dozvedel, že tento muž je bratom praktizujúceho Falun Gongu.
Na ďalšom videu policajt žiada odpovede na otázku, prečo meškali s otvorením dverí.
„Pretože som sa potrebovala obliecť,“ odpovedala žena.
Na videu je vidieť muža s dvoma deťmi pri posteli, ktorý policajtom vysvetľuje, že neurobili nič zlé ani nezákonné.
„Len cvičíme, nič viac,“ vysvetlil policajtom.
Úrady ako dôkazový materiál zhabali napríklad knihy a úvodné brožúry k cvičeniu. Denník Epoch Times sa z moskovského zdroja dozvedel, že štyria cvičiaci boli zatknutí a podrobení výsluchu.
Browde vyzval Spojené štáty a ostatné demokratické vlády, aby „vyzvali na okamžité prepustenie týchto neprávom zadržaných praktizujúcich“.
Komisia USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu, federálny orgán, ktorý vydáva politické odporúčania, uviedla, že „dôrazne odsudzuje nedávne zadržanie štyroch praktizujúcich Falun Gongu v Moskve, údajne kvôli ich náboženskej príslušnosti a šíreniu náboženských materiálov“.
„Ruský zákaz pôsobenia organizácií súvisiacich s Falun Gongom ako nežiaducich je jasným porušením medzinárodne chráneného práva na slobodu náboženského vyznania a presvedčenia,“ uviedla komisárka Susie Gelmanová pre The Epoch Times.
„Rusko musí ukončiť stíhanie všetkých praktizujúcich Falun Gongu a ďalších náboženských skupín, ktoré boli neprávom označené za nežiaduce, a zabezpečiť slobodu náboženského vyznania alebo presvedčenia pre všetkých.“
Zvýšená miera represie
V priebehu rokov čelili stúpenci Falun Gongu v Rusku určitému tlaku zo strany úradov. V roku 2011 bola v krajine zakázaná hlavná kniha Falun Gongu, Zhuan Falun, čo odsúdil aj Európsky parlament. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2023 rozhodol, že ruský zákaz materiálov Falun Gongu je nezákonný.
Praktizujúci Falun Gongu v Rusku, ktorí získali štatút utečenca OSN, boli násilne vrátení do Číny, napríklad v roku 2017 to bol prípad Ma Hui a jej osemročnej dcéry Ma Jing.
V novembri 2023 polícia a ruská protiextrémistická jednotka, ktorá čelí obvineniam z prenasledovania opozičných skupín a občianskych aktivistov, prehľadali domy priaznivcov Falun Gongu v niekoľkých regiónoch vrátane Moskvy, Petrohradu, Irkutska a Irkutskej oblasti.
Ministerstvo zahraničných vecí USA vo svojej najnovšej správe o ľudských právach uviedlo, že Rusko „zneužilo protiteroristické a protiextrémistické zákony, ako aj iné opatrenia“ na to, aby sa zameralo na regionálnu pobočku Falun Gongu a sedem neziskových organizácií spojených s Falun Gongom „bez akýchkoľvek dôveryhodných dôkazov o násilných činoch alebo úmysloch“.
„Toto označenie v skutočnosti zakazovalo náboženské vyznanie a činnosť týchto skupín a ich členovia boli vystavení dlhodobému väzneniu, tvrdým podmienkam zadržiavania, domácemu väzeniu a domovým prehliadkam, diskriminácii, obťažovaniu a trestnému vyšetrovaniu za účasť na činnosti zakázanej organizácie,“ uvádza sa v správe.
Pôvodný článok