Rusko sľubuje odvetu po tom, čo nad Belgorodom zachytilo rakety a drony
Ruská armáda uviedla, že zostrelila 8 rakiet ATACMS americkej výroby a ďalších 72 dronov, ktoré ukrajinské jednotky poslali smerom na Belgorodskú oblasť.
Po tom, čo ukrajinské sily v piatok a sobotu (3-4. 1.) vypustili vlnu dronov a rakiet na západ Belgorodskej oblasti, Rusko avizovalo odvetu.
Ruské ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení informovalo, že jeho sily protivzdušnej obrany úspešne zostrelili osem armádnych taktických raketových systémov MGM-140 (ATACMS) americkej výroby a ďalších 72 dronov. „Na tieto akcie kyjevského režimu, podporované západnými kurátormi, budú prijaté odvetné opatrenia,“ uviedlo.
V následnom vyhlásení ruská armáda oznámila, že jej obranné protiraketové systémy S-400 a Pantsir-SMS-400 úspešne zneškodnili všetky rakety ATACMS.
Rakety ATACMS majú jeden z najdlhších doletov spomedzi tých, ktoré ukrajinským silám v prebiehajúcej vojne s Ruskom dodali USA. Ukrajinská armáda ich pôvodne používala v rámci svojich predvojnových hraníc. Administratíva prezidenta Joea Bidena však postupne uvoľnila obmedzenia kedy a kde môžu ukrajinské sily zbrane dlhého doletu od USA použiť. Ukrajinská armáda nimi v posledných týždňoch čoraz častejšie zasahuje ciele na ruskom území.
Po tom, čo v novembri ukrajinské sily zaútočili na ruské hranice raketami ATACMS a strelami s plochou dráhou letu Storm Shadow, ruské sily odpálili na ukrajinské mesto Dnipro novú hypersonickú balistickú raketu stredného doletu Orešnik.
Po podozrení z útokov ATACMS na ruské letisko 11. decembra 2024, ruská armáda pohrozila konkrétnymi odvetnými opatreniami. Ruské sily oznámili útoky zamerané na protilietadlový raketový systém Patriot a zariadenia prevádzkované ukrajinskou zbrojárskou firmou Luch Design Bureau.
Nové útoky na území západného Ruska
Najnovšie ukrajinské údery zamerané na Belgorod sa uskutočnili v čase, keď Bidenova administratíva pred svojím odchodom z funkcie 20. januára prináša čo najväčšiu vojenskú a finančnú podporu Ukrajine.
Tento týždeň Biden oznámil približne 2,5 miliardy dolárov na novú vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Americké ministerstvo financií oznámilo, že Kyjevu poskytne 3,4 miliardy dolárov do štátneho rozpočtu.
Snaha Bidenovej administratívy o zvýšenie pomoci pre Ukrajinu prichádza v čase, keď stále nie je jasné, ako bude novozvolený prezident Donald Trump riešiť túto geopolitickú otázku.
Aj keď ruské sily postupujú ďalej na západ cez územie Ukrajiny, Kyjev vyčlenil značné zdroje, aby preniesol boje na ruské územie a udržal oblasť, ktorú v auguste získal v ruskej pohraničnej oblasti Kursk.
Okrem toho, že ruská armáda zneškodnila vlnu dronov a rakiet zameraných na Belgorod, v sobotu (4. 1.) hlásila zachytenie ďalších ukrajinských bezpilotných lietadiel zameraných na Kurskú, Voronežskú, Pskovskú a Leningradskú oblasť.
Ukrajinské sily sa však prihlásili k úspešnému „vysoko presnému útoku“ na ruské vojenské veliteľské centrum v kurskej obci Maryino z 2. januára. Ukrajinská armáda nešpecifikovala, aké zbrane boli pri útoku použité. Alexander Khinshtein, úradujúci gubernátor Kurska, tvrdil, že ukrajinské raketové útoky v rovnaký deň zasiahli civilné obytné oblasti v neďalekej obci Ivanovskoje.
V rozhovore pre časopis Time, kde bol vyhlásený za osobnosť roka 2024, Trump pokračujúcu podporu Ukrajiny spojil so svojím plánom vyjednať ukončenie bojov. Na otázku, či by opustil Ukrajinu, Trump odpovedal: „Chcem dosiahnuť dohodu a jediný spôsob, ako dosiahnete dohodu, je neopustiť ju.“
Trump však vyjadril svoj nesúhlas s krokmi Bidenovej administratívy, ktorá umožnila Ukrajine stupňovať útoky vo vnútri hraníc Ruska.
„Vehementne nesúhlasím s vypúšťaním rakiet stovky kilometrov hlboko na územie Ruska. Prečo to robíme? Len eskalujeme túto vojnu a zhoršujeme ju. To sa nemalo povoliť,“ povedal Trump.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK