Štvrtok 21. novembra, 2024
Vladimir Putin počas prejavu na stretnutí Valdajského diskusného klubu v Soči 7. novembra 2024. (Foto: KRISTINA KORMILITSYNA/POOL /AFP cez Getty Images)

Rusko schválilo zákaz propagácie bezdetného života a zvažuje návrat k sovietskej dani z bezdetnosti

Rusko vymiera. Podľa oficiálnych štatistík mala celková populácia Ruska po rozpade Sovietskeho zväzu okolo 150 miliónov obyvateľov. Svetová banka odhaduje súčasnú populáciu Ruska na 144 miliónov. Uskutočniť sčítanie obyvateľstva je mimoriadne náročné, keďže do mnohých odľahlých oblastí krajiny nevedú žiadne komunikácie. Je nutné pripomenúť, že Rusko tvoria rôzne národnosti a etniká. Sčítanie obyvateľstva z roku 2021 ukázalo, že samotní Rusi tvoria približne 72 % obyvateľstva krajiny, čo je asi 103,5 miliónov.

A ich počet naďalej klesá. Príčinou je emigrácia Rusov do iných krajín a ekonomické, ako aj sociálne faktory, ktoré vedú k voľbe bezdetného života. Mladí Rusi často vyjadrujú obavy z finančnej nestability a neistoty ohľadom budúcnosti, čo znižuje ich túžbu plánovať veľké rodiny.

Úbytok ruského etnika je najmä vo veľkých mestách ako Moskva a Petrohrad kompenzovaný prílivom migrantov z Ázie – z bývalých krajín Sovietskeho zväzu. „Ročne strácame 500 až 600-tisíc ľudí. A to predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť vzhľadom na veľkosť územia a potrebu značného počtu ľudí na udržanie tempa rastu potrebného pre ekonomiku. Takže jednou z najdôležitejších úloh súčasnosti nie je len doplňovanie, ale aj zvyšovanie počtu obyvateľov krajiny,“ uviedol Albert Bachtizin, riaditeľ Ústredného ekonomicko-matematického inštitútu Ruskej akadémie vied.

V roku 2023 klesla plodnosť (priemerný počet detí na ženu v reprodukčnom veku) v krajine na 1,4 dieťaťa, čo je najmenej za posledných 17 rokov. Rusko dnes podľa Bachtizina potrebuje „špeciálnu demografickú operáciu“.

Presne pred rokom v novembri sa ruský prezident Vladimir Putin vyslovil, že zvýšenie počtu ruskej populácie bude „naším cieľom na najbližšie desaťročia“. V máji na začiatku svojho piateho funkčného obdobia vyzval občanov, aby sa úhrnná plodnosť do roku 2030 zvýšila na 1,6 a do roku 2036 na 1,8 dieťaťa. 

„Mnohé naše národy zachovávajú tradíciu rodiny, kde sa vychovávajú štyri, päť alebo viac detí,“ povedal na Svetovej rade ruského ľudu v Moskve. „Pripomeňme si, že v ruských rodinách mali naše babičky a prababičky 7 aj 8 detí. Zachovajme a oživme tieto tradície. Mať veľa detí, veľkú rodinu, by sa malo stať normou, spôsobom života pre všetky národy Ruska.“

Daň z bezdetnosti

Aby sa v krajine zvýšila populácia, prichádza do úvahy myšlienka opätovného zavedenia dane pre bezdetných, ktorá platila počas sovietskej éry v rokoch 1941 až 1990. V Sovietskom zväze museli bezdetní muži od 20 do 50 rokov a bezdetné vydaté ženy od 20 do 45 rokov odvádzať štátu 6 % svojho platu. Nižšia sadzba sa vzťahovala na tých, ktorí dostávali menej než 91 rubľov mesačne. Z výplaty menšej než 70 rubľov sa daň nevyberala.

Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova by ruskí odborníci mali preskúmať myšlienku návratu sovietskej dane z bezdetnosti. „Je potrebné analyzovať túto skúsenosť. Na prvý pohľad je nepravdepodobné, že by táto daň mala nejaký vplyv na demografickú situáciu. Ale mali by to vyhodnotiť špecialisti,“ povedal.

Ruské úrady diskutovali o návrate dane z bezdetnosti už v roku 2020, ale ministerstvo financií to nepodporilo. „Táto iniciatíva nie je realizovateľná, pretože je v rozpore so základmi ústavy, keďže ide o slobodnú voľbu človeka. Ak človek nemôže mať deti z fyziologických dôvodov, bude musieť zbierať potvrdenia pre daňový úrad? Je to smiešna iniciatíva, pravdepodobne nebude podporená,“ povedal Valerij Riazanskij, ktorý vtedy zastával funkciu prvého podpredsedu Výboru Rady federácie pre sociálnu politiku.

Návrat dane z bezdetnosti nedávno opäť navrhol člen obranného výboru Štátnej dumy, generálporučík Andrej Gurulev, a podporil ju aj poslanec Jevgenij Fiodorov. Podľa neho je potrebné zvýšiť daň z príjmu fyzických osôb zo súčasných 13 %, aby príjem do štátnej kasy pokryl 30 až 40-tisíc rubľov (približne 280 až 380 eur), ktoré rodičia dostávajú za každé dieťa.

„Čo po mužíkovi v tomto živote ostane? Keby ťa zajtra odniesli nohami napred, čo by po tebe ostalo? Prvé je meno, druhé sú deti. Zbytok nikoho nezaujíma,“ vyhlásil Gurulev v rozhovore pre televíziu Tsargrad. „To je asi to hlavné, pokiaľ si skutočný mužík: tvoja rodina, ktorú si na tejto zemi zanechal,“ dodal.

Gurulev tiež navrhol, aby peniaze z dane išli na modernizáciu sirotincov. Vyjadril sa aj k ideológii „childfree“ (vedomého odmietania mať deti), ktorú Rada federácie zakázala propagovať. Poslanec zákaz plne podporuje. Okrem toho je podľa neho nutné zaviesť v Rusku vojnovú cenzúru.

Rada federácie (horná komora ruského parlamentu) v stredu (20. 11.) schválila zákon, ktorý zakazuje propagáciu bezdetného spôsobu života (“childfree”) na internete, v médiách, filmoch a reklamách.

Za propagácie týchto myšlienok hrozí fyzickým osobám pokuta do výšky 400 000 rubľov (okolo 3770 eur) a právnickým osobám až do 5 miliónov rubľov (okolo 47 000 eur). Zároveň môžu čeliť zákazu činnosti na 90 dní. Príslušníkom iného štátu bude hroziť deportácia z Ruska, pričom ich môže postihnúť 15-dňová väzba alebo pokuta do 100 000 rubľov (okolo 940 eur).

Prečítajte si aj