Utorok 1. apríla, 2025
Prezidentský kandidát Calin Georgescu hovorí so svojimi priaznivcami a médiami pred zatvorenou volebnou miestnosťou, kde mal hlasovať 8. decembra 2024 v Mogosoaia v Rumunsku. (Foto: Andrei Pungovschi/Getty Images)

Rumunský súd zrušil víťazstvo prezidentského kandidáta v prvom kole kvôli jeho nepovolenej kampani na TikToku

Rumunský najvyšší súd zrušil prvé kolo prezidentských volieb v krajine, v ktorom zvíťazil populista Calin Georgescu. Svoju kampaň viedol prevažne na TikToku.

Ústavný súd rozhodol v piatok niekoľko dní po tom, ako súčasný prezident Klaus Iohannis odtajnil správy rumunskej tajnej služby, ktoré naznačujú, že za koordinovanou online kampaňou na podporu Georgesca, ktorý kritizoval Európsku úniu a NATO, stálo Rusko. Bezprecedentné rozhodnutie ústavného súdu bude znamenať, že prvé kolo volieb sa bude musieť opakovať. Ministerstvo zahraničných vecí tiež vyjadrilo obavy z možného zahraničného zasahovania do volieb, ktoré sa konali 24. novembra.

Šesťdesiatdvaročný Georgescu sa mal v nedeľu (9. 12.) v druhom kole stretnúť s proeurópskou kandidátkou zo strany Zachráňme úniu Rumunska Elenou Lasconiovou. Georgescu vyhlasoval, že ukončí rumunskú pomoc Ukrajine a ruského prezidenta Vladimira Putina označil za skutočného vodcu a vlastenca. Za národných hrdinov označil aj Iona Antonesca, ktorý počas druhej svetovej vojny spojil Rumunsko s nacistickým Nemeckom, a Corneliu Zelea Codreanu, vodcu antisemitskej Železnej gardy v 40. rokoch 20. storočia.

Vo štvrtok Európska únia nariadila spoločnosti TikTok, aby zmrazila všetky údaje súvisiace s rumunskými prezidentskými voľbami. Úradníci EÚ vydali „príkaz na zadržanie“ podľa zákona o digitálnych službách – ktorý bol zavedený minulý rok v snahe kontrolovať moc veľkých technologických spoločností – po tom, ako odtajnené dokumenty ukázali, že Georgescu bol na TikToku propagovaný prostredníctvom série koordinovaných účtov, odporúčacích algoritmov a platenej propagácie.

V odtajnených spisoch sa tvrdí, že jeden používateľ TikToku zaplatil 362 000 eur iným používateľom za propagáciu Georgescovho obsahu. Rumunská tajná služba uviedla, že získala informácie odhaľujúce agresívnu kampaň na urýchlenie Georgescovej popularity. Georgescu, ktorý sa predtým pohyboval v jednociferných číslach, sa po kampani vedenej prevažne na TikToku prebojoval k víťazstvu v prvom kole.

V prvom kole sa dostal na čelo prieskumu aj Marcel Ciolacu, súčasný premiér z vládnucej Sociálnodemokratickej strany, skončil tretí a bol vyradený. Ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení zo 4. decembra uviedlo, že je znepokojené správami o ruskom vplyve na rumunský volebný proces.

Varovanie zahraničných aktérov

„Ťažko dosiahnutý pokrok Rumunska, ktoré sa ukotvilo v transatlantickom spoločenstve, nemôžu zahraniční aktéri, ktorí sa snažia posunúť rumunskú zahraničnú politiku od západných spojenectiev, zvrátiť späť,“ uviedlo. „Každá takáto zmena by mala vážne negatívne dôsledky na bezpečnostnú spoluprácu USA s Rumunskom, zatiaľ čo rozhodnutie obmedziť zahraničné investície by odradilo americké spoločnosti od ďalších investícií v Rumunsku.“

Začiatkom tohto týždňa vedúci pracovníci TikToku povedali výboru Európskeho parlamentu, že odhalili niekoľko sietí na ovplyvňovanie volieb, ale obhajovali postupy platformy týkajúce sa integrity volieb.

Caroline Greerová, hlavná lobistka spoločnosti v EÚ, uviedla, že TikTok použil pri rumunských voľbách svoj „globálny návod“. Greerová uviedla, že TikTok nasadil 95 moderátorov obsahu v rumunskom jazyku, spolupracoval so skupinou na kontrolu faktov a stretol sa s politickými stranami a rôznymi orgánmi vrátane volebného úradu krajiny.

Holandský poslanec Európskeho parlamentu Dirk Gotink však povedal: „Máme pocit, že strácame trpezlivosť… a že potrebujeme konkrétnejšie odpovede…Prichádzajú, nechávajú oheň na internete počas volieb niekoľko týždňov, mesiacov. A potom sem do tohto výboru pošlú veľmi milých ľudí, aby veľmi zdvorilo odpovedali na otázky… Ale jednoducho to nie je presvedčivé a neodráža to ani to, čo sa deje na internete.“

Vo štvrtok sa vyjadril hovorca spoločnosti Tiktok: „S [Európskou] komisiou sme už spolupracovali a budeme v tom pokračovať. Tešíme sa na zistenie faktov vzhľadom na niektoré špekulácie a nepresné správy, ktoré sme videli.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj