Nedeľa 24. novembra, 2024
Pletenie je jednou z činností, ktorou môžete urobiť radosť druhým. (Alex Green / Pexels)

Ručné práce prinášajú viac radosti, keď sú určené pre druhých

Radosť z výroby krásnych alebo užitočných vecí sa znásobuje, keď ich vyrábame pre druhých. Vlastnoručne vyrobené veci vám môžu zlepšiť náladu a priniesť úžitok ostatným. Ručná výroba užitočných alebo krásnych vecí, najmä ak je určená druhým, prináša pocit naplnenia a cieľavedomosti.

Akonáhle je práca dokončená, uspokojenie z pohľadu na to, čo ste vytvorili, u vás doma, na tanieri alebo v rukách milovanej osoby, prekoná prchavé radosti. Mnohí z nás to po dokončení výrobku, napríklad prikrývky, jedla alebo obrazu, pociťujú skôr inštinktívne, ale neurologické a sociologické výskumy potvrdzujú, že používanie rúk na výrobu vecí prospieva nášmu telu a mozgu.

Vlastnoručné dielo

Podľa Jamesa Ottera, dizajnéra drevených surfových dosiek a zakladateľa spoločnosti Otter Surfboards vo Veľkej Británii, je výroba „proces, pri ktorom sa vezme materiál a fyzicky sa zmení jeho forma alebo tvar, aby sa vytvorilo niečo nové, čo má špecifické použitie alebo účel“.

Vo svojej knihe Vyrob/Sprav: Sila vašich vlastných rúk Otter píše: „Nástroje, ktoré potrebujete na to, aby ste mohli začať vyrábať, už máte. Máte ich priamo pri sebe. Vaše ruky.“

Proces tvorby delí na tri kroky: príprava, proces a schopnosť. Prvý zahŕňa rozhodnutie, čo a ako vyrábať, a ďalšie dva zahŕňajú zdokonaľovanie postupu a rozvíjanie dôvery vo svoje schopnosti.

„Aktom tvorby znovu prebúdzame svoje ruky a myseľ, aby sme sa spojili s krásou prirodzeného sveta okolo nás,“ píše. Vytváranie vecí nám „umožňuje spomaliť“, pomáha nám zvýšiť sebavedomie a vedie nás k „hlbšiemu pocitu zmysluplnosti“.

Zdravotné prínosy

Výskumom sa zistilo, že pocit prepojenosti a zmysluplnosti môže mať zdravotné účinky. Podľa britskej skupiny Pleťte za mier (Knit for Peace) sa v štúdii o pletení zistila významná súvislosť medzi častým pletením a pocitom „pokoja a šťastia“. Spomedzi 3 545 pletiariek v štúdii uvádzali lepšie kognitívne funkcie tie, ktoré plietli častejšie. Vedci dospeli k záveru, že pletenie ako zručná a kreatívna aktivita má „terapeutický potenciál“.

Organizácia Knit for Peace rovnako uvádza, že pletenie v skupine má pozitívne účinky na zdravie, ako je nižší krvný tlak, ústup depresie a úzkosti, či zníženie chronickej bolesti. Okrem toho zmierňuje osamelosť a izoláciu, a zároveň zvyšuje pocit užitočnosti a začlenenia sa do spoločnosti.

Kelly Lambertová, PhD. sa pri svojej profesii stretla s liečivými účinkami praktických koníčkov. Ako profesorka behaviorálnej neurovedy a autorka knihy „Zbavte sa depresie: Prístup neurovedkyne k aktivizovaniu ozdravných schopností vášho mozgu pomocou ručných prác“ hovorí, že manuálna činnosť pôsobí na miesta v mozgu zodpovedné za negatívne myslenie a emocionálnu prázdnotu, ktoré sprevádzajú depresiu.

Lambertová sama zistila, že práca rukami, jednoduché upratovanie domu, jej pomohlo zbaviť sa depresie, ktorú prežívala po smrti svojej matky. Vypracovala „teóriu odmien za vynaložené úsilie“ ako prístup k liečbe depresie zameraný na činnosť. Objavila, že dosiahnutie úspechu prostredníctvom práce vysiela do jej mozgu správu, že „[jej] úsilie môže opäť viesť k želateľným výsledkom.“

Hmatateľná spomienka

Projekt Knit for Peace sa začal ako projekt na získanie príjmu pre vdovy z radov Hutuov a Tutsiov, obete genocídy a občianskej vojny v Rwande v roku 1994. Tieto ženy plietli školské svetre pre siroty a britská organizácia Charities Advisory Trust im za to zaplatila zo získaných finančných prostriedkov prostredníctvom zaradenia projektu do katalógu Good Gifts vydávaný touto organizáciou.

„Vďaka pleteniu pre charitu sa ľudia cítia užitočnejšie a hodnotnejšie,“ uvádza organizácia Knit for Peace. Ako koníček orientovaný na výrobok s hmatateľným, viditeľným a užitočným výsledkom „vytvára uspokojenie zo splnenej úlohy a posilňuje pocit, že človek je úspešný“.

Iné koníčky, ktoré tiež vytvárajú veci trvalej hodnoty, ako napríklad práca s drevom, maľovanie a iné umelecké remeslá, tiež zanechávajú hmatateľné rodinné dedičstvo, takže ich starší ľudia môžu považovať za obzvlášť cenné.

Štúdia uverejnená v odbornom časopise International Journal of Aging and Human Development ukázala, že „dlhodobá účasť na tvorivých aktivitách má pre ľudí v strednom a vyššom veku prínos, ktorý môže zlepšiť ich adaptáciu na neskorší život“.

Štúdia rozdelila prínosy účasti na tvorivých aktivitách do štyroch hlavných tém: identita (pocit zmysluplnosti plynúci z tvorivého koníčka), spiritualita (spojenie s vesmírom prostredníctvom vykonávania koníčka), upokojenie (odbúranie stresu z práce) a uznanie (pocit, že ostatní ľudia uznávajú a obdivujú tvorivé produkty a zručnosti spojené s ich tvorbou).

Výskumníci poznamenali, že „účasť na tvorivých činnostiach môže ľuďom pomôcť znášať životné straty v neskoršom veku a poskytnúť im nové zdroje identity“. Výskumníci navrhujú výučbu a udržiavanie tvorivých zručností ako jeden zo spôsobov zmiernenia depresie a úzkosti u dospelých v strednom a vyššom veku.

Lekári Carrie a Alton Barronovci vo svojej knihe The Creativity Cure (Liečba kreativitou ) uvádzajú, že každý človek je schopný tvorivosti a šťastia. Odporúčajú „vziať šťastie do vlastných rúk“ tým, že sa budete snažiť nájsť si tvorivé hobby, nech už má akúkoľvek podobu.

Objavenie toho, čo vás baví robiť rukami, vám môže zabrať nejaký čas, ale bude to dobre strávený čas. Ak si nie ste istí, kde máte v oblasti ručných prác nadanie, skúste si uvariť jednoduché jedlo, zasadiť niečo v záhrade alebo v kvetináči na balkóne alebo vyrobiť hračku zo stavebnice.

„Tvorivé vyjadrenie prostredníctvom správnej formy, formy, ktorá je pre vás prirodzená, vám prinesie dobrý pocit a niekedy dokonca extázu,“ píšu Barronovci.

Tak na čo ešte čakáte? Tvorte rukami, aby ste priniesli úžitok sebe aj ostatným a zároveň po sebe zanechali hmatateľnú spomienku pre svojich blízkych.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj