Rozvodovosť v minulom roku: čo bolo najčastejšou príčinou?
Zo štatistickej ročenky uverejnenej Analytickým centrom Ministerstva spravodlivosti za rok 2022 vyplýva, že v minulom roku rozviedli slovenské súdy 8 180 manželstiev.
Okresné súdy obdržali až 10 105 žiadostí o rozvod manželstva, čo je o 71 žiadostí viac ako v roku 2021 (10 034). V sledovanom období piatich rokov bol zaznamenaný 15 % – ný pokles žiadostí o rozvod.
Skoro 4 874 rozvodov (takmer 60 %) tvorili manželské páry s maloletými deťmi, pričom 53 % tohto počtu boli rodiny s jedným dieťaťom. Priemerná dĺžka rozvodového konania v celoslovenskom meradle predstavovala 5,7 mesiacov. V Bratislavskom kraji sa rozvody vybavovali dlhšie. Trvali 8,6 mesiacov, pričom najkratšie sa čakalo v Nitrianskom kraji – 4,3 mesiacov. Súdy zamietli 7 návrhov na rozvod.
Najčastejšou príčinou rozvodov bola podľa štatistiky rozdielnosť pováh, názorov a záujmov manželov. Tento dôvod dominoval u 67 % ( 5 457) prípadov.
„Táto príčina má stabilné miesto ako najčastejšie uvádzanej príčiny u mužov a žien za posledných päť rokov,“ uvádza sa v ročenke.
Druhým dôvodom rozvodov boli ostatné príčiny, čo u mužov predstavovalo 11 % z celkového počtu rozvedených manželstiev a u žien 12 %.
Aké partnerské problémy môžu patriť medzi „ostatné príčiny?“ Anglickým rozvodovým právnikom sa podarilo uskutočniť výskum, v ktorom dokázali jasne pomenovať príčiny, s ktorými manželské páry najčastejšie zápasia. Výskum uskutočnila právnická firma Slater a Gordon a zúčastnilo sa ho 2 093 párov. Medzi časté príčiny patrili nasledovné:
- Finančná situácia
- Stres v práci
- Domáce práce
- Menej spoločne stráveného času
- Hádky kvôli príbuzným
- Chladný partner /partnerka
- Nezhody v rodičovstve
Treťou najčastejšou príčinou rozvodu bola nevera, a to v počte 733 u mužov a 607 u žien. Nasledoval alkoholizmus, nezáujem o rodinu, zlé zaobchádzanie, sexuálne nezhody a zdravotné dôvody vrátane neplodnosti.
29 % rozvedených manželstiev trvalo 20 rokov a iba 1 % z celkového počtu rozvodov trvalo jeden rok a menej.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK