
Roztopený vonný vosk znečisťuje vzduch podobne ako dieselové motory
Voňavé roztopené kúsky vosku zvyčajne nepovažujeme za zdroj znečistenia ovzdušia. Podľa nového výskumu vás však vonné roztopené vosky môžu vystaviť znečisteniu porovnateľnému s dopravnými a priemyselnými škodlivinami.
Nedávna štúdia uverejnená v časopise Environmental Science & Technology Letters zistila, že voňavý roztopený vosk produkuje podobné koncentrácie častíc v ovzduší ako tradičné sviečky, plynové kachle alebo motory na naftu a zemný plyn – hoci nie úplne totožné.
Tieto škodlivé častice sú spojené so zdravotnými rizikami, ako je astma a ateroskleróza. Voskové taveniny, známe aj ako sviečky bez knôtu, sú malé, často voňavé kúsky vosku, ktoré po zahriatí uvoľňujú vôňu.
Odparujúce sa vonné látky, známe aj ako terpény, vo vnútri týchto voskových tavenín spôsobujú tvorbu nanočastíc v ovzduší približne šesťkrát rýchlejšie ako vonkajšie zdroje znečistenia.
„Voňavé voskové taveniny nie sú tradičnými sviečkami,“ povedal pre Epoch Times Aidan Charron, zástupca riaditeľa Earth.org, ktorý sa na štúdii nepodieľal. Obyčajné sviečky horia plameňom, ak zapálite knôt, zatiaľ čo vonné roztopené kúsky vosku uvoľňujú vôňu, keď sa roztavia v ohrievači vosku.
Výskumníci odhadli, že počas aktívneho roztápania voňavých kúskov vosku sa môže v hlbších častiach pľúc usadiť približne 29 miliárd nanočastíc za minútu. To je 2 000-krát viac ako pri bežnom vzduchu v interiéri.
Nevoňavé kúsky roztopeného vosku neuvoľňovali signifikantné množstvo terpénov ani nespúšťali tvorbu nových častíc.
Hoci bez dymu, no nie bez škodlivých výparov
Štúdia skúmala vplyv voňavých voskových tavenín na kvalitu ovzdušia a zistila, že v priebehu dvoch hodín používania v interiéri môže úroveň znečistenia ovzdušia prekonať celodennú inhaláciu nanočastíc vo vonkajšom prostredí.
Voňavé voskové taveniny sa predávajú ako čistejšia a bezpečnejšia alternatíva tradičných sviečok, pretože sú bez plameňa a neprodukujú viditeľný dym ani usadeniny. „Podľa štúdie roztopené kúsky vosku v porovnaní s tradičnými sviečkami rýchlejšie uvoľňujú nebezpečné častice do vzduchu, čo predstavuje nebezpečenstvo pri vdýchnutí.“
Rôzne vône roztopeného vosku predstavujú rôzne riziká. Citrusové a kvetinové alebo levanduľové vône spôsobovali väčší nárast častíc, ktoré sa vo vzduchu udržali dlhšie, zatiaľ čo mätové vône, ako je mäta a eukalyptus, produkovali menej častíc z dôvodu slabších reakcií s ozónom.
Laura Markwardtová, environmentálna konzultantka spoločnosti Home Biome, ktorá sa na štúdii nepodieľala, pre denník Epoch Times uviedla, že na zdravie majú vplyv vonné nanočastice, ako aj znečistenie vonkajšieho prostredia. Líšia sa však obsahom a koncentráciou.
Na rozdiel od vonkajšieho znečistenia, ktoré má tendenciu rozptýliť sa, sa vonné nanočastice môžu hromadiť v interiéri, čo môže viesť k dlhodobej expozícii v uzavretých priestoroch s obmedzeným vetraním.
Terpény môžu preniknúť hlboko do pľúc
Výskumníci pozorovali, že tvorba častíc sa začala v priebehu niekoľkých minút po zapnutí ohrievača vosku. Koncentrácia týchto nanočastíc zostala zvýšená počas zahrievania vosku a aj po jeho vypnutí. Podľa štúdie sa väčšina týchto častíc usadí v horných dýchacích cestách, ale niektoré môžu prelomiť ich bariéru a dostať sa do krvného obehu a do orgánov, ako je pečeň a mozog.
V predchádzajúcej štúdii ten istý tím zistil, že voňavé výrobky – napríklad difuzéry s esenciálnymi olejmi, osviežovače vzduchu s citrusovou vôňou, čistiace prostriedky, spreje pre osobnú starostlivosť a lúpanie citrusových plodov – tiež produkujú nanočastice prenášané vzduchom.
V predchádzajúcej štúdii sa zistilo, že stačí 20 minút na to, aby sa úroveň vystavenia parfumovaným výrobkom v interiéri vyrovnala alebo prekročila úrovne z dieselových motorov alebo plynových sporákov na propán.
„Výskum ukazuje, že tieto extrémne malé častice môžu obísť prirodzené obranné mechanizmy tela, dostať sa priamo do krvného obehu cez pľúca a dostať sa k orgánom v celom tele vrátane mozgu,“ uviedla L. Markwardtová. „Keď sú tieto chemické látky vo forme nanočastíc, ich schopnosť preniknúť hlboko do tela sa očividne zvyšuje.“
Štúdie spájajú tieto častice vo vzduchu so zápalmi, zvýšeným rizikom aterosklerózy a zhoršením astmy. Prírodné terpény môžu tiež prispievať k znečisteniu ovzdušia v interiéri tým, že reagujú s ozónom a vytvárajú sekundárne znečisťujúce látky, ako napr. formaldehyd, ktorý môže dráždiť oči a dýchacie cesty.
Riziko vdýchnutia môžu predstavovať aj iné voňavé predmety dennej potreby. Štúdia d-limonénu, citrusového terpénu, ktorý sa nachádza v osviežovačoch vzduchu, ukázala, že rýchlo reaguje s ozónom v interiéri a vo vzduchu vytvára mikroskopické škodlivé častice.
Mali by sme sa vyhýbať parfumovaným výrobkom?
Obmedzenie používania parfumovaných výrobkov môže znížiť vystavenie terpénom, a tým znížiť zdravotné riziká. „Ľudia bežne hlásia príznaky vrátane bolestí hlavy, astmatických záchvatov, závratov, problémov s pamäťou, podráždenosti a kožných reakcií po kontakte s parfumovanými výrobkami,“ uviedla L. Markwardtová.
Niektorí ľudia reagujú na prírodné citrusové oleje aj na ich syntetické verzie. Tí, ktorí sú citliví len na syntetické vonné látky, môžu zvážiť použitie prírodných terpénov.
„Pri lúpaní pomaranča sa uvoľňujú terpény v ich prirodzenom stave spolu s ďalšími zlúčeninami, ktoré môžu mať vyvažujúce účinky,“ povedala L. Markwardtová. „Naproti tomu syntetické vône často obsahujú vyššie koncentrácie izolovaných terpénov alebo syntetických variácií, zmiešaných s nezverejnenými zložkami, čo vedie ku komplexnejším, potenciálne problematickým expozíciám.“
L. Markwardtová uviedla, že pri hľadaní bezpečnejších alternatív k parfumovaným výrobkom vrátane sviečok je dôležité uvedomiť si, že syntetické aj prírodné vonné látky môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny do ovzdušia.
Odporúča odstrániť alebo minimalizovať množstvo parfumovaných výrobkov vo vašom každodennom prostredí, najmä tých so syntetickými vôňami. „Tieto výrobky môžu prispievať k znečisteniu ovzdušia v interiéri a môžu ovplyvniť zdravie dýchacích ciest, funkciu hormónov a celkovú pohodu, najmä pri dlhodobom vystavení,“ povedala L. Markwardtová.
Skontrolujte etikety so zložkami, či výrobky obsahujú syntetické alebo prírodné vonné látky. Vyhnite sa výrobkom obsahujúcim syntetické vonné látky, ako sú ftaláty alebo benzylacetát. Hľadajte označenia ako „bez ftalátov“, „100 % prírodná vôňa“ alebo „vyrobené z esenciálnych olejov“. Nie je však zaručené, že sú čisté.
L. Markwardtová navrhuje vyskúšať časom overené postupy, ktoré sú šetrnejšie ku kvalite vzduchu v interiéri. Hoci majú jemnejšiu vôňu, eliminujú vystavenie chemickým látkam.
Skúste na sporáku povariť bylinky, napríklad rozmarín alebo škoricu, alebo umiestnite sušené citrusové šupky a voňavé bylinky do misiek po celom dome. Čo sa týka sviečok, bezpečnejšou voľbou môžu byť podľa nej sviečky z včelieho vosku bez vône.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK