Rozprávka zo skutočného života: Bojnický zámok je splneným snom milovníkov fantasy (+Foto)
Slovenský Bojnický zámok je skrytý drahokam. Rozprávkový vzhľad, vežičky s modrozeleným vrchom a kamenná fasáda vyráža turistom dych. Pamiatka patrí k najnavštevovanejším na svete a každoročne privíta státisíce turistov. Vďaka svojej úchvatnej rozprávkovej estetike sa zámok stal obľúbeným miestom aj na natáčanie fantasy filmov. Patria medzi ne napríklad Jaskyňa Zlatej ruže, princezná Fantaghiro II. alebo Šialene smutná princezná.
Zámok sa týči na skalnatom kopci s výhľadom na Bojnice (v minulosti vychýrené kúpeľné miesto), približne 167 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Bratislavy. Pôvodne išlo o drevenú stavbu. Webstránka Slovenského národného múzea uvádza, že v 13. storočí ho rod Poznanovcov prestaval na kamenný hrad. Následne v 14. a 15. storočí patril do vlastníctva viacerých šľachtických rodov.
V roku 1527 kráľ Ferdinand I. daroval zámok za verné služby Alexejovi Thurzovi, ktorého rodina prestavala pôvodne gotickú stavbu na viac renesančnú. Posledný šľachtický majiteľ zámku, gróf Ján Pálffy, sa s pomocou architekta Jozefa Huberta rozhodol vrátiť panstvu romantickú, novogotickú estetiku.
Neogotická prestavba trvala 22 rokov, od roku 1889 do roku 1910. Od roku 1950 je stavba chránenou pamiatkou a patrí pod správu Slovenského národného múzea.
Zámok ponúka denné a nočné prehliadky. Medzi hlavné atrakcie patrí „zlatá sála“ so stropom zdobeným zlatými anjelmi, zbrojnica grófa Pálffyho s dobovými mečmi, palcátmi a brneniami a hradná priekopa. V okolí sa nachádza prírodno-krajinársky Zámocký park, bojnická ZOO a viac než 700-ročná Lipa kráľa Mateja – jeden z najstarších stromov na Slovensku.
Každoročne sa tu koná aj Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Myšlienka festivalu je založená na legende, ktorá sa viaže k predchádzajúcim obyvateľom zámku.
Legenda hovorí, že na hrade žili silný kráľ so svojou ženou známou ako Čierna pani. Ich život bol bohatý a šťastný, až kým žiarliví príbuzní nenahovorili kráľovi, že mu jeho žena bola neverná. Rozzúrený kráľ sa rozhodol vyskúšať jej počestnosť a prikázal jej skočiť z najvyššej hradnej veže do hradnej priekopy aj s ich novorodencom. Ak prežije, znamená to, že je nevinná.
Pani podľa legendy z veže skočila a vzniesla sa dole na zem, zatiaľčo zlomyseľní príbuzní zmizli v kúdole dymu. Dodnes vraj Čierna pani blúdi po chodbách a schodoch zámku v čiernom odeve a oplakáva tragédie minulosti.
Romantika, história a tajomstvá Bojnického zámku predstavujú nadčasové kvality, vďaka ktorým sa podľa celosvetových prieskumov zámok stal top turistickou destináciou sveta.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK