Štvrtok 21. novembra, 2024
Číňanka sa pozerá z okna svojho domu vedľa uhoľnej elektrárne v čínskej provincii Shanxi, 26. novembra 2015. Ilustračné foto. (Kevin Frayer/Getty Images)
» ,

Rokovania o klíme v Číne zlyhali. Peking zatiaľ nechce znížiť emisie a odmieta prispievať do klimatických fondov

John Kerry, vyslanec amerického prezidenta Joea Bidena pre klímu, vyzval 17. júla počas štvorhodinových rozhovorov so Xie Zhenhuaom, osobitným vyslancom Číny pre klímu, ku „skutočnému pokroku“ pred tohtoročným klimatickým summitom OSN.

Zdá sa však, že stretnutie neprinieslo žiaden pokrok pri riešení dlhodobých obáv týkajúcich sa záväzku Číny znížiť emisie uhlíka a presadzovať svoj klimatický program na globálnej úrovni.

Išlo o prvú významnú diskusiu o klíme medzi Spojenými štátmi a Čínou za posledný takmer rok. V auguste 2022 čínsky režim prerušil komunikáciu so Spojenými štátmi o celom rade vojenských a klimatických otázok potom, čo vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová svojou návštevou Taiwanu rozhnevala vedenie Čínskej komunistickej strany (ČKS).

Keď sa delegáti 17. júla ráno zhromaždili v konferenčnej miestnosti s výhľadom na Zakázané mesto v Pekingu, John Kerry vyhlásil: „Je nevyhnutné, aby Čína a Spojené štáty dosiahli skutočný pokrok za 4 mesiace pred 28. konferenciou OSN o klimatických zmenách (COP 28) v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.“

Kerry vyzval obe krajiny, aby spolupracovali na znížení emisií metánu a iných skleníkových plynov. Snažil sa tiež presvedčiť Čínu, aby znížila svoju závislosť od výroby energie z uhlia. Americký diplomat pochválil „neuveriteľnú prácu“, ktorú Čína odvádza pri budovaní kapacít obnoviteľných zdrojov energie, ale dodal, že ju oslabuje výstavba nových uhoľných elektrární.

Čína súhlasila s postupným znižovaním spotreby uhlia od roku 2026, čo znamená, že jej spotreba uhlia bude v nasledujúcich dvoch rokoch naďalej rásť. V minulom roku čínski úradníci schválili viac nových uhoľných elektrární ako kedykoľvek predtým za posledných sedem rokov.

Čínsky vodca Si Ťin-pching sa zaviazal znížiť emisie uhlíka, ale nezačne s tým skôr ako v roku 2030. Prisľúbil, že krajina bude do roku 2060 „uhlíkovo neutrálna“.

Jake Sullivan, poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť, povedal pre CNN deň pred stretnutím, že svet by mal „tlačiť na Čínu, aby prijala oveľa ráznejšie opatrenia na zníženie emisií“.

 „Nemali by mať možnosť skrývať sa za tvrdenie, že sú rozvojovou krajinou, aby prevzali svoju zodpovednosť. A ich povinnosťou podľa Parížskej klimatickej dohody je prijať významné, zásadné opatrenia na zníženie emisií v najbližšom období v stanovenom časovom rámci,“ povedal Sullivan.

Na 27. summite OSN o klíme v novembri 2022 Xie Zhenhua povedal, že je povinnosťou rozvinutých krajín platiť do klimatických fondov. Rozvojové krajiny ako Čína podľa neho „nemajú povinnosť“ prispievať do fondov na pokrytie strát a škôd na pomoc chudobným krajinám.


Z anglického originálu preložili Ondřej Horecký a Soňa F. Článok bol redakčne skrátený.

Prečítajte si aj