Rodičia by mali byť obozretní pri zverejňovaní fotografií detí na sociálnych sieťach – upozorňuje NBÚ
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal varovanie, v ktorom upozorňuje rodičov na riziká spojené so zverejňovaním fotografií ich detí na sociálnych sieťach. Podľa informácií z odboru komunikácie NBÚ, zdieľanie detských fotografií na internete, známe aj ako „sharenting“, môže mať negatívne následky pre súkromie detí a môže ich vystaviť možnosti šikany alebo zneužitia.
Významná je aj rada NBÚ, aby sa rodičia zdržali fotografovania alebo natáčania materiálov s citlivým obsahom, ako je napríklad nahota alebo situácie, ktoré by mohli byť nepríjemné pre deti. Úrad zdôrazňuje, že všetko, čo raz unikne na internet, tam zostáva a môže byť zneužité.
„Je dôležité si uvedomiť, že nadmerné a nekontrolované zverejňovanie fotografií detí na internete môže vážne ovplyvniť ich súkromie a mať dlhodobé negatívne dôsledky,“ uviedol Tibor Habo z odboru komunikácie NBÚ. Úrad preto odporúča rodičom, aby obmedzili zdieľanie takýchto fotografií a starostlivo zvážili, čo z ich súkromia uverejňujú.
NBÚ tiež odporúča rodičom upraviť nastavenia ochrany súkromia na sociálnych sieťach a obmedziť prístup k fotografiám len pre vybraný okruh dôveryhodných ľudí. V najlepšom záujme dieťaťa je zverejňovať fotografie, na ktorých nie je zobrazená jeho tvár.
„Mnoho ľudí chce svojmu okoliu ukázať svoj život, pokiaľ možno čo najdokonalejší. Fotografie detí k tomu patria. Často sú ukážkou ,dokonalosti‘ rodiča, ktorý sa prezentuje skvelým dieťaťom. Mnohokrát i fotografiami, ktoré sa rodičovi zdajú vtipné, no z pohľadu dieťaťa o pár rokov neskôr to tak byť nemusí,“ vysvetľuje dôvody sharentingu prezidentka Slovenskej komory psychológov Eva Klimová.
S narastajúcou digitalizáciou je dôležité, aby rodičia prevzali zodpovednosť za ochranu súkromia a bezpečnosti svojich detí. NBÚ vyzýva rodičov k obozretnosti a zodpovednému zdieľaniu obsahu týkajúceho sa detí na sociálnych sieťach.
Rady NBÚ ako predchádzať negatívnym následkom sharentingu
- Čokoľvek sa raz dostane na internet, už na ňom zostane a môže to byť zneužité.
- Pri citlivom obsahu ako je nahota a trápne situácie je najlepšie fotky a videá vôbec nezhotovovať.
- Nevhodné fotky sa môžu ľahko dostať do nesprávnych rúk, či už omylom, ale aj v dôsledku vedomého konania (napr. kyberšikana).
- Pokiaľ chcete fotky detí ukázať na sociálnych sieťach, uistite sa, že na fotke nie sú nahé alebo v nepríjemnej situácii, najlepšie je ak im nie je vidno tváre.
- Ak sú na fotke cudzie deti, pýtajte si súhlas aj ich rodičov.
- Najlepšie je vyhnúť sa aj tzv. hashtagom.
- Pri postoch na sociálnych sieťach upravte okruh ľudí, ktorí môžu fotky vidieť.
Shareting – trend, ktorý môže dieťa ohroziť
Termín „sharenting“ je zložením slov „share“ (zdieľať) a „parenting“ (rodičovstvo) a označuje trend, kedy rodičia zdieľajú veľké množstvo fotografií, videí a informácií o svojich deťoch na sociálnych médiách a online platformách. Ide o zdieľanie osobných a súkromných momentov a údajov týkajúcich sa detí, ako sú narodeniny, školské úspechy, dovolenky a iné, s ich online komunitou.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK